JIDUda Vengriyalik mutaxassislar tomonidan ma’ruza bo‘lib o‘tdi
2025-yil 14-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga (JIDU) Vengriya xalqaro munosabatlar institutining bosh maslahatchisi va katta ilmiy xodimi, Ishtvan Secheni universiteti (Dyor, Vengriya) Mintaqaviy va iqtisodiy fanlar doktorlik maktabi dekani, doktor Vasha Lashlo hamda Ishtvan Secheni universitetining Kauts Gyula biznes va iqtisodiyot fakulteti dekani, dotsent Sandor Remsei tashrif buyurishdi.
Tashrif doirasida professor Vasha Lashlo va professor Sandor Remsei JIDU talabalari uchun “Vengriyaning tashqi siyosati va Vengriyada oliy ta’lim tizimi” mavzusida ochiq ma’ruza o‘tkazishdi. Ma’ruzada professor Lashlo Vengriya tashqi siyosatining asosiy tamoyillari, ayniqsa, xalqaro hamkorlikni diversifikatsiya qilish va hamkor davlatlar bilan o‘zaro aloqalarni mustahkamlash zarurligini atroflicha yoritdi.
Shuningdek, talabalarga Vengriyada oliy ta’lim tizimi, xususan, Stipendium Hungaricum grant dasturi haqida batafsil ma’lumot berildi. Ushbu dastur xorijiy talabalar uchun keng imkoniyatlar yaratishi, o‘qish, yashash va stipendiya xarajatlarini o‘z ichiga olishi, shuningdek, Yevropada ta’lim olish, ilmiy izlanishlar olib borish va xalqaro tarmoqda tajriba orttirish imkoniyatlarini taqdim etishi ta’kidlandi.
Ma’ruza yakunida faol savol-javoblar sessiyasi bo‘lib o‘tdi. Talabalar Vengriya tashqi siyosatining dolzarb jihatlari, ikki tomonlama aloqalar, shuningdek, grant dasturlari va Vengriyada ta’lim olish tartibi yuzasidan o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olishdi.

В УМЭД состоялась лекция венгерских специалистов
14 октября 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась открытая лекция венгерских специалистов — доктора Ваша Лашло, главного советника и старшего научного сотрудника Венгерского института международных отношений, декана Докторской школы региональных и экономических наук Университета имени Иштвана Сечени (г. Дьёр, Венгрия), а также декана факультета бизнеса и экономики Каутца Гюлы Университета имени Иштвана Сечени, доцента Сандора Ремсеи.
В рамках визита профессор Ваша Лашло и профессор Шандор Ремшеи провели открытую лекцию для студентов УМЭД на тему «Внешняя политика Венгрии и система высшего образования в Венгрии». В ходе лекции профессор Ваша Лашло подробно рассказал об основных принципах внешней политики Венгрии, особо подчеркнув необходимость диверсификации международного сотрудничества и укрепления взаимных связей с партнёрскими государствами.
Кроме того, студентам была представлена подробная информация о системе высшего образования в Венгрии, в частности о грантовой программе Stipendium Hungaricum. Было отмечено, что эта программа предоставляет иностранным студентам широкие возможности, включая покрытие расходов на обучение, проживание и стипендию, а также открывает перспективы для получения образования в Европе, проведения научных исследований и приобретения международного опыта.
Лекция завершилась активной сессией вопросов и ответов. Студенты получили разъяснения по интересующим их вопросам, связанным с актуальными аспектами внешней политики Венгрии, двусторонними отношениями, а также условиями участия в грантовых программах и особенностями обучения в Венгрии.