Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari kafedrasi o‘qituvchisi Solixa Abduraximova Hindiston Tashqi ishlar vazirligining Indian Technical and Economic Cooperation (ITEC) dasturi doirasida Jodxpur Milliy Huquq Universiteti (Hindiston) tomonidan tashkil etilgan raqobat huquqi bo‘yicha maxsus malaka oshirish dasturida ishtirok etdi.
2026-yil 8-20-mart kunlari bo‘lib o‘tgan ushbu dastur raqobat huquqining dolzarb yo‘nalishlari bo‘yicha professional bilimlarni chuqurlashtirish hamda amaliy ko‘nikmalarni rivojlantirishga qaratilgan. Unda xalqaro ekspertlar va yetakchi mutaxassislar tomonidan zamonaviy iqtisodiy muhitda raqobat huquqini qo‘llashning asosiy mexanizmlari keng yoritildi.
Dastur doirasida raqobat huquqining nazariy asoslari, raqobatga zid kelishuvlar, mavqeni suiiste’mol qilish holatlari, xo‘jalik yurituvchi subyektlar birlashuvlari ustidan nazorat, shuningdek, raqamli iqtisodiyot sharoitida raqobat huquqining o‘ziga xos jihatlari batafsil muhokama qilindi. Bundan tashqari, davlat siyosati va tarmoq tartibga solinishi, davlat xaridlari tizimi hamda global raqobat huquqining rivojlanish istiqbollari bo‘yicha muhim mavzular ham qamrab olindi.
Ushbu dastur BMTning 16-Barqaror rivojlanish maqsadi - “Tinchlik, adolat va kuchli institutlar”, xususan, 16.3-band - qonun ustuvorligini ta’minlashni ilgari surish, shuningdek, 17-Barqaror rivojlanish maqsadi, xususan, 17.6-band - fan, texnologiya va innovatsiya sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va bilim almashinuvini kengaytirishga hissa qo‘shadi.

A UWED representative participated in an international advanced training program on competition law
A lecturer of the Department of Civil Law and Private International Law at the University of World Economy and Diplomacy, Solikha Abdurakhimova, participated in a specialized advanced training program on competition law organized by the National Law University, Jodhpur (India), within the framework of the Indian Technical and Economic Cooperation (ITEC) program of the Ministry of External Affairs of India.
The program, held from March 8 to 20, 2026, aimed to deepen professional knowledge and enhance practical skills in key areas of competition law. During the program, international experts and leading specialists provided comprehensive insights into the core mechanisms of applying competition law in the modern economic environment.
The training covered theoretical foundations of competition law, anti-competitive agreements, abuse of dominant position, merger control, as well as specific features of competition law in the context of the digital economy. In addition, important topics such as public policy and sectoral regulation, public procurement systems, and the future development of global competition law were discussed.
This program contributes to the achievement of the United Nations Sustainable Development Goals, particularly Goal 16 - “Peace, Justice and Strong Institutions,” specifically target 16.3 on promoting the rule of law, as well as Goal 17, especially target 17.6, aimed at enhancing international cooperation in science, technology, and innovation and expanding knowledge exchange.