Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari kafedrasi o‘qituvchisi Solixa Abduraximova Hindiston Tashqi ishlar vazirligining Indian Technical and Economic Cooperation (ITEC) dasturi doirasida Jodxpur Milliy Huquq Universiteti (Hindiston) tomonidan tashkil etilgan raqobat huquqi bo‘yicha maxsus malaka oshirish dasturida ishtirok etdi.
2026-yil 8-20-mart kunlari bo‘lib o‘tgan ushbu dastur raqobat huquqining dolzarb yo‘nalishlari bo‘yicha professional bilimlarni chuqurlashtirish hamda amaliy ko‘nikmalarni rivojlantirishga qaratilgan. Unda xalqaro ekspertlar va yetakchi mutaxassislar tomonidan zamonaviy iqtisodiy muhitda raqobat huquqini qo‘llashning asosiy mexanizmlari keng yoritildi.
Dastur doirasida raqobat huquqining nazariy asoslari, raqobatga zid kelishuvlar, mavqeni suiiste’mol qilish holatlari, xo‘jalik yurituvchi subyektlar birlashuvlari ustidan nazorat, shuningdek, raqamli iqtisodiyot sharoitida raqobat huquqining o‘ziga xos jihatlari batafsil muhokama qilindi. Bundan tashqari, davlat siyosati va tarmoq tartibga solinishi, davlat xaridlari tizimi hamda global raqobat huquqining rivojlanish istiqbollari bo‘yicha muhim mavzular ham qamrab olindi.
Ushbu dastur BMTning 16-Barqaror rivojlanish maqsadi - “Tinchlik, adolat va kuchli institutlar”, xususan, 16.3-band - qonun ustuvorligini ta’minlashni ilgari surish, shuningdek, 17-Barqaror rivojlanish maqsadi, xususan, 17.6-band - fan, texnologiya va innovatsiya sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va bilim almashinuvini kengaytirishga hissa qo‘shadi.

Представитель УМЭД принял участие в международной программе повышения квалификации по конкурентному праву
Преподаватель кафедры гражданского права и международного частного права Университета мировой экономики и дипломатии Солиха Абдурахимова приняла участие в специализированной программе повышения квалификации по конкурентному праву, организованной Национальным юридическим университетом Джодхпура (Индия) в рамках программы Indian Technical and Economic Cooperation (ITEC) Министерства иностранных дел Индии.
Данная программа, проходившая с 8 по 20 марта 2026 года, была направлена на углубление профессиональных знаний и развитие практических навыков в области конкурентного права. В рамках программы международные эксперты и ведущие специалисты представили всесторонний анализ ключевых механизмов применения конкурентного права в современных экономических условиях.
В ходе обучения были рассмотрены теоретические основы конкурентного права, антиконкурентные соглашения, злоупотребление доминирующим положением, контроль за экономической концентрацией, а также особенности применения конкурентного права в условиях цифровой экономики. Кроме того, были обсуждены вопросы государственной политики и отраслевого регулирования, системы государственных закупок, а также перспективы развития глобального конкурентного права.
Участие в данной программе способствует достижению Целей устойчивого развития ООН, в частности Цели 16 - «Мир, правосудие и эффективные институты» (пункт 16.3 - обеспечение верховенства закона), а также Цели 17, в частности пункта 17.6, направленного на развитие международного сотрудничества в области науки, технологий и инноваций и расширение обмена знаниями.