JIDUda yurak-qon tomir kasalliklari profilaktikasiga bag‘ishlangan keng qamrovli seminar tashkil etildi
Joriy yilning 13-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetda yurak-qon tomir hamda serebrovaskulyar kasalliklarning oldini olish, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etish va aholi o‘rtasida tibbiy savodxonlikni oshirish maqsadida profilaktik seminar tashkil etildi. Mazkur seminarda — tibbiyot fanlari doktori, professor, oliy toifali shifokor Nurullayeva Nargiza Muxtarxanovna “Yurak-qon tomir kasalliklarini rivojlanishida xavfli omillar roli va tushunchasi. Profilaktika tamoyillari” mavzusida ishtirok etib atroflicha ma’ruza qildi. Ma’ruza davomida yurak-qon tomir kasalliklarining kelib chiqish sabablari, ularning rivojlanishiga ta’sir etuvchi asosiy xavf omillari — noto‘g‘ri ovqatlanish, kamharakat turmush tarzi, stress holatlari, zararli odatlar hamda arterial bosim va qandli diabetning salbiy oqibatlari haqida batafsil tushuntirishlar berildi. Shuningdek, kasalliklarning oldini olishda sog‘lom turmush tarziga rioya qilish, jismoniy faollikni oshirish, to‘g‘ri ovqatlanish, muntazam tibbiy ko‘rikdan o‘tish va erta profilaktikaning muhim ahamiyatga ega ekani ta’kidlandi. Seminar davomida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mutaxassis tomonidan batafsil javoblar olishdi. Mazkur tadbir ta’lim tashkilotida sog‘lom hayot tarzini shakllantirish, yurak-qon tomir kasalliklarining erta oldini olish va sog‘lom jamiyatni rivojlantirishga xizmat qiladi.
JIDU professori Xalqaro ilm-fan kuni doirasida bir nechta nufuzli tadbirlarda ma’ruza qildi
11-fevral “Xalqaro ilm-fan sohasidagi ayollar va qizlar kuni” munosabati bilan O‘zbekistonda o‘tkazilgan ilmiy-amaliy tadbirlarda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professori, “Olima” ayollar uyushmasi raisi E’tibor Sultonova faol ishtirok etdi. Professor E.Sultonova bir nechta nufuzli ilmiy maydonlarda ma’ruza qilib, o‘zbek olima ayollarining xalqaro va milliy ilmiy hamjamiyatdagi yetakchi o‘rnini namoyon etdi. Jumladan, O‘zbekiston xalqaro Islomshunoslik akademiyasida tashkil etilgan davra suhbatida professor E’tibor Sultonova “Yangi O‘zbekistonda olima ayollarning davlat strategiyasidagi o‘rni” mavzusida ma’ruza qildi. Ma’ruzada O‘zbekistonning so‘nggi yillarda ilm-fan va gender tenglik siyosatida erishgan yutuqlari, davlat dasturlarida ayol olimlarning o‘rni hamda ularning strategik tashabbuslari tahlil qilindi. Bundan tashqari, professor E.Sultonova Toshkent Davlat sharqshunoslik universitetida bo‘lib o‘tgan “Gender tenglik madaniyatini rivojlantirish: oilaviy qadriyatlar, ta’lim siyosati va ijtimoiy ong transformatsiyasi” nomli VI xalqaro konferensiyada ham ma’ruza bilan qatnashdi. Ushbu nufuzli anjumanda professor tomonidan ilgari surilgan g‘oyalar xalqaro miqyosdagi mutaxassislar tomonidan katta qiziqish bilan qabul qilindi. Shuningdek,  E’tibor Sultonova Renessans universitetida O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Toshkent shahar bo‘linmasi hamkorligida tashkil etilgan “Yangi O‘zbekiston taraqqiyotida olima ayollarning o‘rni: innovatsiya, ta’lim va istiqbollar” mavzusidagi ilmiy-amaliy seminarda bosh ma’ruzachi sifatida ishtirok etib, gender tenglik madaniyatini shakllantirishda me’yoriy-huquqiy hujjatlarning ahamiyati, shuningdek, o‘zining hayotiy va ilmiy tajribasi asosida muhim fikr-mulohazalarini bildirdi.
JIDUda “Ikki buyuk siymo adabiy merosi” shiori ostida “Navoiy va Boburni bilasizmi?” nomli fakultetlararo bellashuv o‘tkazildi
So‘z mulkining sultoni, mutafakkir Alisher Navoiy hamda shoh va shoir, davlat arbobi Zahiriddin Muhammad Bobur tavallud ayyomlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida o‘zgacha shukuh va ko‘tarinki ruhda nishonlandi. Alisher Navoiy tavalludining 585 yilligi va Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 543 yilligi munosabati bilan universitetda “Ikki buyuk siymo adabiy merosi” shiori ostida ma’naviy-ma’rifiy oylik tashkil etildi, ushbu oylik davomida bir qator tanlov va tadbirlar, ilmiy maqolalar hamda “Zahiriddin Muhammad Bobur ijodida diplomatiyaga oid qarashlar” mavzularida esselar tanlovi, “Nazm bo‘stonida” mavzusida “Eng faol g‘azalxon” bellashuvi o‘tkazildi. 2026-yil 11-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida professor-o‘qituvchilar, talabalar, JIDU akademik litseyi hamda Abdulla Qodiriy nomidagi ijod maktabi o‘quvchilari, shuningdek, Mirzo Ulug‘bek tumanining “Olmachi”, “Yangi Olmachi”, “Elobod” MFY faollari hamda yoshlari ishtirokida “Ikki buyuk siymo adabiy merosi” shiori ostida adabiy-badiiy tadbir bo‘lib o‘tdi. Tadbirda talabalar “Navoiy va Boburni bilasizmi?” mavzusida o‘zaro bellashdilar. Bellashuvining kirish qismida “Ikki buyuk siymo adabiy merosi” shiori ostida o‘tkazilgan ma’naviy-ma’rifiy oylik doirasida g‘olib bo‘lgan ishtirokchilar O‘zbek va rus tillari kafedrasi mudiri Mehribon Abduraxmanova va Yoshlar ishlari ofisi bosh mutaxassisi Sayyora Tillaxodjayeva tomonidan diplom va esdalik sovg ‘alar bilan taqdirlandilar. “O‘zbek mumtoz adabiyoti – millat ma’naviy xazinasi”, “Navoiy va Bobur ijodida insonparvarlik g‘oyalari” kabi dolzarb mavzularda yozilgan esselar tanlovida ijodiy yondashuvi bilan ajralib turgani uchun XM fakulteti, 2-kurs talabasi Shoimov Quvonchbek 1-darajali diplom bilan, XIM fakulteti,1-kurs talabasi Sattorova Shahrinoz 2-darajali diplom bilan, XIM fakulteti,1-kurs talabasi Ergashev Botirjon 3-darajali diplom bilan taqdirlandi. “Eng faol g‘azalxon” she’riy bellashuvida XM fakulteti, 1-kurs talabasi Abdubasirov Mashhurbek, XM fakulteti, 1-kurs talabasi Narkulova Malika, JIDU qoshidagi akademik litsey o‘quvchisi Izzatova Malika g‘olib deb topildi. Tadbir keyingi qismi – fakultetlararo bellashuvida talabalar buyuk ajdodlarimiz merosini qay darajada bilishlarini hamda ijodiy salohiyatlarini namoyish etib, o‘z bilim va salohiyatlarini sinovdan o‘tkazdilar. Bellashuv “Adolat”, “Navoiy va Bobur vorislari”, “Ikki daho avlodi” va “Tafakkur” jamoalarining o ‘zlarini tanishtiruvi  bilan  boshlandi. Tanishitiruvdan so‘ng jamoalar g‘azal-u ruboiylar bilimdoni ekanliklarini namoyish etib, Navoiy va Bobur she’riyatidan namunlar keltirib, bahri bayt shartini bajardilar. Hakamlar hay’ati bahri bayt shartini baholagunlariga qadar tomoshabinlar bilan mumtoz adabiyotning topishmoq janri – chiston mavzusida viktorina o‘tkazildi. Jamoalar tomonidan tayyorlangan, Hazrat Navoiyning yuksak insoniy fazilatlarini aks ettiruvchi hamda Vatan sog‘inchi tufayli iztirob chekkan Bobur siymosini yorituvchi sahna ko‘rinishlari tadbir ishtirokchilariga ko‘tarinki kayfiyat bag‘ishladi. Sahna ko‘rinishlaridan so‘ng “Navoiy va Bobur ijodi bilimdonlari” sharti asosnosida har bir jamoaning buyuk siymolarimiz hayoti, ijodi va tarixiy merosini qay darajada bilishi sinovdan o‘tkazildi. Ushbu shartga ko‘ra, jamoalar Navoiy va Boburning hayoti, ijodi, asarlari hamda ijtimoiy-siyosiy faoliyati bilan bog‘liq 5 tadan savolga javob berdilar. Tadbir yakunida so‘zga chiqqan hakamlar hay’ati a’zolari bu kabi bellashuvlar talaba-yoshlarning intellektual salohiyatini oshirishda muhim poydevor bo‘lib xizmat qilishini alohida ta’kidladilar. Shundan so‘ng ishtirokchilarning yakuniy natijalari e’lon qilinib, Xalqaro munosabatlar fakultetining “Adolat” jamoasi g‘olib  deb topildi. Tadbir bayramona ruhda, xush kayfiyatda o‘tdi.
Xalqaro huquq fakulteti talabalari — yutuqlar, tashabbuslar va xalqaro e’tirof namunasi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Xalqaro huquq fakulteti talabalari xalqaro, respublika va ijtimoiy ahamiyatga ega tadbirlarda faol ishtirok etib, universitet nufuzini munosib tarzda namoyon etib kelmoqda. Jumladan, fakultetimiz talabalarining ilmiy va ijodiy salohiyati respublika miqyosida ham munosib e’tirof etilmoqda. Xususan, xalqaro huquq fakulteti 4-bosqich talabasi Panjiyev Asliddin Ravshan o‘g‘li “Korrupsiyaga qarshi kurashishda innovatsion yondashuvlar” mavzusidagi ijodiy tanlovda 1-o‘rinni qo‘lga kiritdi. Ushbu yutuq uning bilimga chanqoqligi, mustaqil fikrlashi va dolzarb muammolarga zamonaviy yondashuvini yaqqol namoyon etadi. Bundan tashqari, Xalqaro huquq fakulteti 1-bosqich talabalari “Food For Life” xayriya tashkiloti doirasidagi loyihalarda muntazam volontyor sifatida ishtirok etib kelmoqda. Talabalar maxsus shelterlarga tashrif buyurib, u yerda istiqomat qiluvchi qariya va nogiron insonlarga moddiy va ma’naviy ko‘mak ko‘rsatmoqda. Mazkur faoliyat talabalarda insonparvarlik, mehr-shafqat, jamoaviy ishlash va ijtimoiy mas’uliyat kabi muhim fazilatlarni shakllantirishga xizmat qilmoqda. Xalqaro huquq fakulteti talabalari tomonidan qo‘lga kiritilayotgan ilmiy, ijodiy va ijtimoiy yutuqlar ularning har tomonlama yetuk, faol va zamonaviy fikrlovchi mutaxassislar sifatida shakllanayotganini ko‘rsatadi. Ushbu natijalar  universitet nufuzini yuksaltirish bilan birga, yoshlarning jamiyat taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shishiga xizmat qilmoqda.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Men donorman!” aksiyasi bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 9-avgustdagi “Respublikada qon bilan ishlash xizmati muassasalari faoliyatini yanada takomillashtirish va aholi orasida beg‘araz donorlik harakatini rivojlantirish choralari to‘g‘risida”gi PQ–348-son qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Qon donorligi haftaligi” doirasida “Men donorman!” aksiyasi tashkil etildi. Mazkur aksiya universitetda sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, yoshlar orasida beg‘araz donorlik madaniyatini rivojlantirish hamda ijtimoiy mas’uliyat tuyg‘usini yanada mustahkamlashga qaratildi. Tadbirda professor-o‘qituvchilar, xodimlar va ayniqsa talaba-yoshlar faol ishtirok etdilar. Aksiya davomida ishtirokchilarga donorlikning jamiyat hayotidagi o‘rni, inson salomatligini saqlash va og‘ir ahvoldagi bemorlarning hayotini asrab qolishdagi beqiyos ahamiyati haqida batafsil tushuntirish ishlari olib borildi. Tadbir doirasida ko‘ngilli ravishda qon topshirish jarayoni yo‘lga qo‘yildi. Maxsus tibbiy brigada tomonidan barcha sanitariya-gigiyena talablariga rioya qilingan holda qon qabul qilindi. Donor bo‘lish istagini bildirgan ishtirokchilar dastlab tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi, ularning salomatlik holati mutaxassislar tomonidan tekshirildi va zarur tavsiyalar berildi. Shuningdek, aksiyada donorlikning inson hayotini saqlab qolishdagi beqiyos o‘rni va ahamiyati haqida batafsil ma’lumotlar taqdim etildi. Mutaxassislar tomonidan qon topshirishning foydali jihatlari, uning sog‘liq uchun xavfsizligi hamda doimiy donorlik madaniyatini shakllantirishning ahamiyati yuzasidan tushuntirishlar berildi. Mazkur aksiya universitet jamoasi tomonidan katta qiziqish bilan qo‘llab-quvvatlandi hamda yoshlar orasida insonparvarlik, mehr-oqibat va ijtimoiy faollik fazilatlarini mustahkamlashga xizmat qildi.
“Qadriyatlar va zamonaviylik: milliy ruhiyat qizlar nigohida” mavzusida ochiq davra suhbati o‘tkazildi
2026-yil 10-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Qizlar gapirsin — dildan suhbat” mavzusi oyligi doirasida “Qadriyatlar va zamonaviylik: milliy ruhiyat qizlar nigohida” mavzusida ijtimoiy-psixologik ochiq davra suhbati tashkil etildi. Tadbir Yoshlar ishlari ofisi hamda universitet psixologi tomonidan tashkil etildi. Tadbirni JIDU rektori maslahatchisi Turdimatov Amanbay Bazarbayevich ochib berdi. U o‘z nutqida talaba-qizlarning intellektual salohiyati, ma’naviy yetukligi va ijtimoiy faolligini oshirish bugungi kunning ustuvor vazifalaridan biri ekanini ta’kidladi. Shuningdek, milliy qadriyatlar va zamonaviy tafakkur uyg‘unligi yosh avlod tarbiyasida muhim omil ekani qayd etildi. O‘zbekiston Respublikasi Din ishlari bo‘yicha qo‘mitasi Xotin-qizlar bilan ishlash va targ‘ibot guruhlarini muvofiqlashtirish bo‘limi boshlig‘i Ahmedova Irodaxon Shoxitbekovna o‘z ma’ruzasida milliy va diniy qadriyatlarning mazmun-mohiyati, ularning yoshlar hayotidagi o‘rni hamda yot g‘oyalarga qarshi ma’naviy immunitetni shakllantirish zarurligi haqida so‘z yuritdi. Talaba-qizlarga axborotni tanqidiy tahlil qilish, sog‘lom dunyoqarashni shakllantirish va o‘zligini anglash muhimligi alohida tushuntirildi. O‘zbekiston xalqaro islomshunoslik akademiyasi dosenti, filologiya fanlari nomzodi Shoaliyeva Nargiza Kaxramanovna milliy ruhiyat tushunchasining tarixiy ildizlari, o‘zbek ayolining jamiyatdagi o‘rni hamda zamonaviy jarayonlarda faol ishtiroki haqida ilmiy-amaliy fikrlar bildirdi. U milliylik va zamonaviylikni qarama-qarshi emas, balki bir-birini to‘ldiruvchi tushunchalar sifatida talqin qilish zarurligini ta’kidladi. JIDU psixologi Norova Nargiza Ma’murovna talaba-qizlarning psixologik barqarorligini mustahkamlash, o‘ziga ishonchni rivojlantirish, stress va ijtimoiy bosimlarga qarshi turish mexanizmlari yuzasidan amaliy tavsiyalar berdi. Shuningdek, sog‘lom muloqot madaniyati, shaxsiy chegaralarni belgilash va vaqtni samarali boshqarish bo‘yicha tavsiyalar taqdim etildi. Tadbir doirasida ochiq muloqot va savol-javob jarayoni tashkil etildi. Talaba-qizlar zamonaviy kiyinish madaniyati va milliy qadriyatlar uyg‘unligi, ijtimoiy tarmoqlarning ruhiyatga ta’siri, jamiyatdagi stereotiplarning kasbiy rivojlanishga ta’siri, milliy qadriyatlarni saqlagan holda xalqaro maydonda muvaffaqiyat qozonish hamda oila va karyera o‘rtasida muvozanat masalalari yuzasidan o‘z fikr-mulohazalarini bildirdilar. Mutaxassislar tomonidan har bir savolga atroflicha va asosli javoblar berildi. Mazkur ochiq davra suhbati talaba-qizlar uchun ma’naviy-ma’rifiy va psixologik jihatdan muhim platforma bo‘ldi. Ishtirokchilar tomonidan bunday muloqotlarni muntazam ravishda tashkil etish taklifi bildirildi.