Barqaror rivojlanish maqsadlari doirasida xalqaro xususiy huquq:  chet ellik ekspert ishtirokidagi mahorat darsi
Barqaror rivojlanish maqsadlari doirasida xalqaro xususiy huquq: chet ellik ekspert ishtirokidagi mahorat darsi
Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirish doirasida va talabalarning xalqaro xususiy huquq bo‘yicha bilimlarini oshirish maqsadida joriy yil 10-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida mahorat darsi o‘tkazildi. Darsda Belgiya Qirolligidan bo`lmish huquqshunos-advokat, Necip Duran, shuningdek, “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasi o‘qituvchisi Shohrux Umirzoqov hamda “Xalqaro huquq” fakultetining 3-bosqich talabalari ishtirok etdi. Advokat Necip Duran hozirgi paytda xalqaro xususiy huquqda yuzaga kelayotgan nizolarni yechishning huquqiy asoslari va uning amaldagi natijasi bilan tanishtirib, ushbu doiradagi huquqning rivojlanish istiqbollari haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Talabalar muhokama qilingan mavzularga katta qiziqish bildirib, chet el elementi bilan murakkablashgan keyslar - oila, meros, mehnat, bankrotlik ishlari bo‘yicha turli savollar berib, mutaxassisdan batafsil javoblar oldilar. Ushbu mahorat darsi Barqaror rivojlanishning 16-maqsadi – “Barqaror rivojlanish maqsadlari yo‘lida tinchliksevar va ochiq jamiyatlar barpo etilishiga ko‘maklashish, barcha uchun odil sudlov imkoniyatidan foydalanishni ta’minlash va barcha darajalarda samarali, hisobdor va keng ishtirokka asoslangan muassasalarni tashkil etish”, xususan, 16.3 band – “Qonun ustuvorligiga koʻmaklashish hamda barcha uchun odil sudlovdan foydalanish boʻyicha teng imkoniyatlarni taʼminlash” va 16.7 band – “Boshqaruvning barcha bosqichlarida qarorlarni tayyorlash va qabul qilish jarayonida fuqarolar, tadbirkorlik subyektlari hamda fuqarolik jamiyati tashkilotlarining ishtirokini kengaytirish” tamoyillariga mosdir. Shu bilan birga Belgiya Qirolligidan kelib ushbu mahorat darsini amalga oshirilganligi, o’z o’rnida BRMning 17-maqasadi - Barqaror rivojlanish yolida xalqaro hamkorlik tamoyiliga mos keladi. Mazkur mahorat darsi xalqaro xususiy huquqni tartibga solish bo‘yicha chuqur bilimlarni shakllantirishga, talabalarning zamonaviy huquqiy amaliyotlarga tayyorlashga va ularni barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda muhim rol o‘ynashga yordam beradi.
JIDUda talabalarning ilmiy salohiyatini oshirishga qaratilgan ilmiy maqolalar tanlovi o‘tkazildi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida ta’lim sifatini oshirish, talabalarning ilmiy-tadqiqot faoliyatini rag‘batlantirish hamda Barqaror rivojlanish maqsadlari (SDG) dasturi doirasida belgilangan ustuvor vazifalarni amalga oshirish maqsadida “Fuqarolik huquqiga ilmiy nigoh” oyligi doirasida muhim ilmiy tashabbus amalga oshirildi. Xususan, Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari kafedrasi tomonidan universitet 2-bosqich talabalari uchun “Shartnoma va shartnomaviy majburiyatlar” mavzusida ilmiy maqolalar tanlovi tashkil etildi. Mazkur tanlov kafedra o‘qituvchilari Shohrux Umirzoqov va Solixa Abduraximova rahbarligida o‘tkazildi. Tanlovning asosiy vazifalari talabalar o‘rtasida ilmiy izlanishlar olib borish madaniyatini shakllantirish, shartnoma huquqi bo‘yicha nazariy bilimlarni amaliy tahlil bilan uyg‘unlashtirish, shuningdek, yosh tadqiqotchilarning ilmiy maqola yozish ko‘nikmalarini rivojlantirishdan iborat bo‘ldi. Ushbu jarayonda talabalar fuqarolik-huquqiy munosabatlarning dolzarb jihatlarini xalqaro va milliy qonunchilik asosida chuqur tahlil qildilar. Tanlov doirasida taqdim etilgan ilmiy maqolalar dolzarblik, ilmiy yangilik, huquqiy asoslanganlik, tahliliy yondashuv va xulosalarning amaliy ahamiyati mezonlari asosida baholandi. Natijada yuqori ilmiy saviya va mustaqil yondashuvni namoyon etgan talabalar aniqlanib, 2026- yil Yanvar oyida Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari kafedrasi tomonidan rag‘batlantirildi. Mazkur ilmiy tanlov kafedraning talabalarning ilmiy faolligini oshirish, ilm-fan va ta’lim integratsiyasini mustahkamlash, shuningdek, raqobatbardosh va professional huquqshunos kadrlar tayyorlashga qaratilgan tizimli faoliyatining amaliy natijasi sifatida baholanadi. Tadbir yakunlari talabalarning ilmiy nashrlar bilan ishlash, huquqiy tahlil qilish va akademik yozuv ko‘nikmalarini rivojlantirishga xizmat qildi. Xulosa o‘rnida, mazkur tanlov universitet va kafedra faoliyatining samaradorligini oshirish, ilmiy va ta’limiy maqsadlarga erishish hamda Barqaror rivojlanish maqsadlari dasturi talablarini izchil amalga oshirishda muhim ahamiyat kasb etgani alohida ta’kidlandi. Kelgusida bunday ilmiy tanlov va tashabbuslarni kengaytirish rejalashtirilmoqda.
Barqaror rivojlanish maqsadlari doirasida oliy ta’lim muassasalarida inklyuziv ta’limni rivojlantirishga qaratilgan seminar-trening
2025-yil 18-dekabrdagi №295-T sonli buyruq ijrosini ta’minlash maqsadida universitetda inklyuziv ta’lim jarayonlarini rivojlantirish, Barqaror rivojlanish maqsadlari doirasida yaratilayotgan imkoniyatlarni samarali amalga oshirish hamda barcha talabalar uchun teng ta’lim muhitini shakllantirishga qaratilgan seminar-trening tashkil etildi. Xususan, 2026-yil 6–7-yanvar kunlari universitet xodimlari uchun “Oliy ta’lim muassasalarida alohida ta’lim ehtiyojlari bo‘lgan talabalar bilan ishlash ko‘nikmalarini shakllantirish” mavzusida seminar-trening o‘tkazildi. Mazkur tadbir Toshkent shahridagi Sharoit plyus nogironlar jamoat birlashmasi bilan hamkorlikda tashkil etildi. Seminar-trening davomida inklyuziv ta’limning zamonaviy modellari, alohida ta’lim ehtiyojlari bo‘lgan talabalar bilan samarali muloqot o‘rnatish, ularning ta’lim jarayonidagi ishtirokini ta’minlash mexanizmlari yuzasidan nazariy va amaliy bilimlar berildi. “Sharoit plyus” jamoat birlashmasi vakillari tomonidan ta’lim muhitini moslashtirish, o‘quv jarayonida individual yondashuvni ta’minlash, inklyuziv muloqot etikasi va psixologik yondashuvlarni kuchaytirish bo‘yicha aniq amaliy tavsiyalar taqdim etildi. Amaliy mashg‘ulotlar jarayonida ishtirokchilar real vaziyatlar asosida ishlash orqali inklyuziv ta’lim modellari bilan batafsil tanishib, ularni oliy ta’lim muassasalari faoliyatiga joriy etish bo‘yicha ko‘nikmalarni mustahkamladi. Muhokamalar davomida oliy ta’lim muassasalarida inklyuziv ta’lim etikasi va madaniyatini rivojlantirish, xodimlarning psixologik tayyorgarligini oshirish hamda amaliy yondashuvlarni kuchaytirish zarurligi alohida ta’kidlandi. Mazkur seminar-trening universitetda inklyuziv ta’lim muhitini izchil rivojlantirish, alohida ta’lim ehtiyojlari bo‘lgan talabalar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish hamda Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishga qaratilgan tizimli ishlarning muhim bosqichi sifatida baholandi.
Talabalar turar joyi majmuasida psixologik seminar-trening tashkil etildi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti psixologi N. Norova hamda Yoshlar ishlari ofisi mutaxassisi F. Ernazarova hamkorligida Talabalar turar joyi majmuasida istiqomat qiluvchi talabalar uchun psixologik seminar-trening va davra suhbati tashkil etildi. Mazkur tadbir talabalarning ruhiy-emotsional holatini barqarorlashtirish, ijobiy kayfiyatni shakllantirish, o‘zaro muloqot va munosabatlarni mustahkamlash, shuningdek stress holatlarining oldini olishga qaratildi. Seminar-trening talabalar o‘rtasida sog‘lom psixologik muhitni yaratish va ularning ijtimoiy moslashuvini qo‘llab-quvvatlash maqsadida tashkil etildi. Seminar-trening jarayonida talabalar o‘rtasida ijobiy muloqot muhitini shakllantirishga qaratilgan amaliy mashqlar o‘tkazildi. Jumladan, ishtirokchilar bir-birlariga iliq so‘zlar, ezgu tilaklar va qo‘llab-quvvatlovchi fikrlar bildirgan holda o‘zaro hurmat, mehr-oqibat va hamjihatlik tuyg‘ularini mustahkamlashga erishdilar. Ushbu mashg‘ulotlar talabalar orasida ijobiy his-tuyg‘ularni kuchaytirish, ruhiy yengillikni ta’minlash hamda o‘zaro ishonchni oshirishga xizmat qildi. Shuningdek, davra suhbati davomida dam olish va ta’til davrini mazmunli o‘tkazish, salbiy emotsional holatlarning oldini olish, stressni boshqarish, shuningdek psixologik barqarorlikni saqlash bo‘yicha muhim tavsiyalar berildi. Talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollar yuzasidan mutaxassislardan batafsil va amaliy javoblar oldilar. Mazkur seminar-trening Talabalar turar joyi majmuasida sog‘lom psixologik muhitni shakllantirish, talabalarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash hamda ularning ijtimoiy moslashuvini kuchaytirishga qaratilgan samarali tashabbuslardan biri bo‘ldi.
JIDUda Barqaror rivojlanish maqsadlariga bag‘ishlangan talabalar forumi bo‘lib o‘tdi
2025-yil 22-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekistonda Barqaror rivojlanish maqsadlarini (BRM) amalga oshirishga bag‘ishlangan Talabalar forumi muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Tadbir Xalqaro iqtisodiyot va Ingliz tili kafedralari hamkorligida tashkil etilib, Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakultetining 1–2-bosqich talabalari ishtirok etdi. Forum talabalarga yo‘naltirilgan akademik platforma sifatida tashkil etilib, unda ishtirokchilar BRMlarni O‘zbekiston sharoitida qo‘llash masalalarini muhokama qildilar. Talabalar jamoalarda ishlagan holda tadqiqotlar olib bordilar, taqdimotlar qildilar va forum muhokamalarida ingliz tilida qatnashdilar. Ularning takliflari havo sifati, qayta tiklanuvchi energiya, chiqindilarni qayta ishlashni tashkil qilish, sog‘liqni saqlash va yashil infratuzilma kabi dolzarb masalalarni qamrab oldi. Forumning muhim jihati uning tanlov shaklida tashkil etilgani bo‘lib, bu talabalarni chuqur tahlil, jamoaviy ish va takliflarning amaliy ahamiyatini namoyon etishga undadi. Jamoalar ekspertlar hay’ati tomonidan belgilangan mezonlar asosida baholandi. Forum yakunida g‘oliblar e’lon qilindi. 1-o‘rin — AirVengers jamoasi (XIM 1-bosqich): Normatova Shahzoda, Abdullayev Avazbek, Ikromova Shahnoza.  2-o‘rin — Edenwell jamoasi (XIM 1-bosqich): Zaynutdinova Durdona, Bahriddinov Durbek, G‘oyibnazarov Suhrobbek.  3-o‘rin — EcoStep jamoasi (XIM 1-bosqich): Qo‘ldasheva Sevara, Rahmatjonova Marhabo, Turatova Maxbuba. Barcha jamoalar faol ishtiroki va akademik yutuqlari uchun sertifikatlar bilan taqdirlandi. Mazkur forum JIDUning global fikrlaydigan va ijtimoiy mas’uliyatli mutaxassislarni tayyorlashga bo‘lgan e’tiborini yana bir bor namoyon etdi. Forum davomida ilgari surilgan g‘oyalar yakuniy Talabalar rezolyutsiyasida jamlanib, tegishli tashkilotlarga taqdim etiladi.
JIDU talabalari “Milliy mahsulot reklamasi kuni” ta’lim loyihasini amalga oshirdi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Ingliz tili kafedrasi tomonidan “Milliy mahsulotlarni reklama qilish kuni” yillik o‘quv loyihasi o‘tkazildi. Tadbir birinchi kurs talabalari, o‘qituvchilari va taklif etilgan mehmonlarni birlashtirdi. Tadbir davomida talabalar o‘zlarining milliy madaniyatimizni aks ettiruvchi plakat va buyumlarini yani “Milliy yangi yil archasi”, “Milliy shirinliklar”, “Milliy burger”, “Milliy sharbat” va “Milliy onlayn oʻyin”, “Milliy zargarlik buyumlari” va hokazo mavzular bo’yicha taqdim etdilar. Har bir guruh oʻz mahsulotining logotipi, shiori haqida maʼruza qildi va soʻng oʻz xulosalarini ingliz tilida taqdim etdi. BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlari, ayniqsa, SDG 17 “Barqaror rivojlanish yo‘lida hamkorlik” dasturini amalga oshirishga yoshlarning qo‘shayotgan hissasiga alohida e’tibor qaratildi.  Talabalar o‘z mahsulotlarini targ‘ib qilish bo‘yicha o’ziga xos dizayn yaratdilar va amaliy takliflar berib, asoslab berdilar. Tadbir mehmonlari ishtirokchilarning yuqori darajadagi tayyorgarligi, taqdim etilayotgan g‘oyalar xilma-xilligi va madaniy ongli avlodni shakllantirishda bunday tashabbuslar muhimligini ta’kidladilar. “Milliy mahsulotlarni reklama qilish kuni” nafaqat bilim almashish maydonchasi, balki talabalarning xalqaro muloqotga vatanparvarlik ruhida ta’sir ko‘rsatishining ilhomlantiruvchi namunasiga aylandi.
JIDUda atrof-muhit muammolari va yechimlariga bag‘ishlangan mashg‘ulot bo‘lib o‘tdi
2025-yil 17-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti O‘zbek va rus tillari kafedrasi o‘qituvchisi Myakota Veronika “Rus tili (boshlang‘ich)” to‘garagi doirasida atrof-muhit muammolari va yechimlariga bag‘ishlangan mashg‘ulotni o‘tkazdi. Atrof-muhit ifloslanishi — havo, suv, tuproq va shovqin kabi tabiiy resurslarning inson faoliyati natijasida zararli moddalar bilan ifloslanishidir. Bu jarayon ekotizimlarni buzadi, o‘simliklar, hayvonlar va inson salomatligiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi. Bugungi kunda atrof-muhit ifloslanishi eng jiddiy global muammolardan biri hisoblanadi. Uning asosiy sabablari orasida sanoat faoliyati, qishloq xo‘jaligida kimyoviy moddalarning qo‘llanilishi, transport vositalari chiqindilari va chiqindi boshqaruvidagi muammolar mavjud. Atrof-muhit ifloslanishining turlari: - Havo ifloslanishi: Zavodlar va transport vositalaridan chiqadigan tutun, karbonat angidrid, oltingugurt dioksid va boshqa gazlar atmosferani ifloslaydi. Bu nafas olish yo‘llari kasalliklari va iqlim o‘zgarishiga sabab bo‘ladi. - Suv ifloslanishi: Sanoat chiqindilari, maishiy chiqindilar va qishloq xo‘jaligida ishlatiladigan kimyoviy moddalar suv manbalariga tushib, ichimlik suvi va suv ekotizimlarini ifloslantiradi. Bu suv jonivorlari hayotini xavf ostiga qo‘yadi va inson salomatligiga zarar yetkazadi. - Tuproq ifloslanishi: Kimyoviy o‘g‘itlar, zararkunandalarga qarshi vositalar va sanoat chiqindilari tuproqni ifloslaydi. Natijada o‘simlik qoplami yo‘qoladi va zaharli moddalar oziq-ovqat zanjiriga kirib borishi mumkin. - Shovqin ifloslanishi: Yo‘l harakati, qurilish ishlari va sanoat mashinalaridan keladigan ortiqcha shovqin inson salomatligiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi. Shovqin stress, uyqu buzilishi va eshitish muammolariga olib kelishi mumkin. Atrof-muhit ifloslanishini oldini olish bo‘yicha tavsiya etilgan chora-tadbirlar: - Qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanish: Fosil yoqilg‘ilarning yonishi havo ifloslanishi va issiqxona gazlari chiqindilariga sabab bo‘ladi. Quyosh, shamol va gidroenergetika kabi manbalarga o‘tish ifloslanishni kamaytirishda muhim ahamiyatga ega. - Qayta ishlash va chiqindi boshqaruvi: Chiqindilarni qayta ishlash va organik chiqindilarni kompost qilish atrof-muhit ifloslanishini kamaytirishning samarali usullaridandir. Plastik, shisha va metall kabi materiallarni qayta ishlash tabiiy resurslarni asrashga xizmat qiladi. - Yashil hududlarni himoya qilish va ko‘paytirish: Daraxtlar va o‘simliklar karbonat angidridni yutib, havo sifatini yaxshilaydi. Parklar va o‘rmonlarni asrash, yangi yashil hududlar barpo etish atrof-muhit salomatligi uchun zarurdir. - Ekologik toza mahsulotlarni tanlash: Kundalik hayotda kimyoviy tarkibli tozalash vositalari, zararkunandalarga qarshi preparatlar va yuvish vositalari o‘rniga ekologik xavfsiz muqobillarni qo‘llash suv va tuproq ifloslanishini kamaytiradi. - Jamoat transporti va muqobil transport vositalaridan foydalanish: Shaxsiy avtomobillardan foydalanishni cheklash, jamoat transporti, velosiped yoki piyoda yurish kabi ekologik toza usullarni tanlash havo ifloslanishini pasaytirishda samarali. - Ta’lim va xabardorlikni oshirish: Atrof-muhitga nisbatan ongli munosabatni shakllantirish va aholini ekologik himoya usullari haqida o‘rgatish uzoq muddatli ifloslanishni kamaytirishda muhim rol o‘ynaydi. To‘garak a’zolari mashg‘ulot yakunida quyidagi xulosaga kelishdi: Atrof-muhit ifloslanishi global miqyosda shoshilinch choralar ko‘rishni talab qiladigan muammodir. Havo, suv, tuproq va shovqin ifloslanishi nafaqat tabiatga, balki inson salomatligiga ham bevosita ta’sir ko‘rsatadi. Shu bois, shaxsiy va ijtimoiy darajada amalga oshiriladigan chora-tadbirlar orqali atrof-muhitni asrash va kelajak avlodlarga toza dunyo qoldirish barchamizning mas’uliyatimizdir. Qayta tiklanadigan energiya manbalariga o‘tish, chiqindilarni to‘g‘ri boshqarish, yashil hududlarni ko‘paytirish va ekologik toza mahsulotlarni tanlash atrof-muhit ifloslanishiga qarshi kurashdagi muhim qadamlardir.
BRMlarni mahalliy darajada tatbiq etish: gender tengligi va ijtimoiy adolat bo‘yicha amaliy muloqot
Joriy yilning 17-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining “Xalqaro huquq va ommaviy huquq fanlari” kafedrasi professor-o‘qituvchilari Z.Israilova, Sh.Xamdamova, D. Soliyev tomonidan “Gender tengligi va ijtimoiy inklyuziya: mahalliy darajada SDG yondashuvi” hamda “SDG va ijtimoiy adolat: mahalliy siyosatning o‘rni” mavzularida amaliy davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Ushbu davra suhbatida MFY raisi, hokim yordamchisi, ijtimoiy xodim, yoshlar yetakchisi, mahalla inspektori, xotin-qizlar faoli, mahallada hurmat e’tiborga sazovor aholi qatlami va o‘quvchilar ishtirok etdi. Tadbirda Birlashgan millatlar tashkiloti tomonidan qabul qilingan Barqaror rivojlanish maqsadlarini (BRM) O‘zbekistonda mahalliy darajada samarali tatbiq etish, davlat va jamiyat o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash hamda inson manfaatlarini ustuvor qo‘yishga qaratilgan islohotlarni huquqiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash maqsadida tashkil etildi. Davra suhbati davomida mahalliy boshqaruv organlari, mahalla institutlari, ta’lim muassasalari, fuqarolik jamiyati va ekspertlar ishtirokida gender tengligi, ijtimoiy inklyuziya, adolat va ta’lim masalalari kompleks tarzda muhokama qilindi. Ayniqsa, ayollar va yoshlarning qaror qabul qilish jarayonlaridagi ishtiroki, nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun teng imkoniyatlar yaratish, ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qatlamlarini qo‘llab-quvvatlash va ijtimoiy xizmatlarning sifatini oshirish kabi yo‘nalishlar markaziy o‘rin egalladi. Muhokamalar jarayonida ishtirokchilar mahalliy siyosat va hududiy rivojlanish dasturlarini SDG 1 (qashshoqlikka barham berish), SDG 5 (gender tengligi), SDG 8 (munosib mehnat va iqtisodiy o‘sish), SDG 10 (tengsizliklarni qisqartirish) hamda SDG 16 (tinchlik, adolat va samarali institutlar) bilan uyg‘unlashtirishning amaliy mexanizmlariga to‘xtalib o‘tdilar. Shuningdek, mahalliy byudjetlarni genderga sezgir va ijtimoiy adolat tamoyillari asosida rejalashtirish, resurslarni manzilli va shaffof taqsimlash, aholi murojaatlari bilan ishlash tizimini takomillashtirish, ta’lim islohotlarida BRMning qo‘llanish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Davra suhbati yakunlariga ko‘ra, BRMlarni mahalliy darajada monitoring qilish va baholash tizimini joriy etish, ta’lim tizimini rivojlantirish bo‘yicha aniq amaliy holatalar ta’kidlab o‘tildi. Mazkur tadbir mahalliy boshqaruv tizimida barqaror rivojlanish, ijtimoiy mas’uliyat va inson qadrini ta’minlashga qaratilgan islohotlarni amaliy jihatdan qo‘llab-quvvatlovchi muhim muloqot maydoni sifatida ahamiyat kasb etdi.