Magistratura bitiruvchilariga diplom topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 04-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida magistratura bitiruvchilariga diplomlarni tantanali topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tantanali tadbirni ochishda JIDU Akademik ishlari bo‘yicha birinchi prorektor Akram Umarov bitiruvchilarni qutlab, ularning universitet taraqqiyoti va O‘zbekiston istiqboliga qo‘shgan hissasini alohida ta’kidladi.
Tadbir davomida yuqori o‘zlashtirish va faol jamoatchilik faoliyati bilan ajralib turgan 25 nafar bitiruvchiga diplomlar topshirildi. Qolgan bitiruvchilarga ham JIDU rahbariyati tomonidan diplom va sertifikatlar topshirdilar.

A ceremony was held to award diplomas to graduates of the master's program
On October 4 of this year, the University of World Economy and Diplomacy hosted a solemn ceremony of awarding diplomas to graduates of the master's program.
The event brought together alumni, faculty, representatives of government agencies and members of the diplomatic corps.
Opening the solemn event, the First Vice-Rector for Academic Affairs of the UWED Akram Umarov congratulated the graduates and emphasized their contribution to the development of the university and the prospects of Uzbekistan.
During the event, diplomas were awarded to 25 graduates who distinguished themselves with high academic performance and active social activities. The rest of the graduates were also awarded diplomas and certificates by the leadership of the UWED.
Then, a video reflecting the bright life at the university and the achievements of students was demonstrated.