2025-yil 7-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekistonning madaniy merosi mamlakatning xalqaro siyosatini va “yumshoq kuch” vositalarini shakllantirishdagi rolini yorituvchi monografiya taqdimoti o‘tkazildi. Monografiya muallifi O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan madaniyat arbobi, falsafa fanlari doktori G‘aniyeva Shahnoza Hotamovnadir.
Tadbir Tashqi ishlar vazirligi rahbarlari, xorijiy davlatlar elchilari va O‘zbekistonda akkreditatsiya qilingan xalqaro tashkilotlar vakolatxonalari boshliqlari, ilmiy va akademik doiralarning nufuzli vakillari, madaniyat va san’at arboblari, mahalliy hamda xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari, shuningdek, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professor-o‘qituvchilari ishtirokida o‘tdi.
Taqdimotda so‘zga chiqqanlar monografiyaning O‘zbekiston tarixiy va madaniy merosining davlat tashqi siyosiy qiyofasini shakllantirishdagi rolini o‘rganishga bag‘ishlangan fundamental ilmiy tadqiqot sifatidagi dolzarbligini ta’kidladilar.
Aytib o‘tilganidek, siyosiy ta’sir vositasi sifatida “yumshoq kuch”ni o‘rganish chuqur tarixga ega bo‘lgan noyob merosga ega O‘zbekiston uchun alohida ahamiyat kasb etmoqda. Shu nuqtai nazardan, monografiya nafaqat madaniy diplomatiyaning mohiyatini ochib beradi, balki tarixiy merosning tashqi siyosatning muhim vositasiga qanday aylanishini ham ko‘rsatib beradi.
Tadqiqot strategiyasi nufuzli muzeylar va qo‘lyozma fondlaridagi to‘plamlarni o‘rganishga asoslanadi. Bu to‘plamlarning ko‘pchiligi ilk bor batafsil tahlil uchun taqdim etilgan bo‘lib, O‘zbekistonning qadimgi davridan XX asr birinchi yarmigacha bo‘lgan madaniyati va san’atini o‘rganuvchi tadqiqotchilar uchun bebaho ma’lumotlar manbaidir.
Monografiyaning har bir bobi boy faktologik va tahliliy asosga ega bo‘lib, havolalar, izohlar va artefaktlar tavsiflari bilan ta’minlangan. Diqqatga sazovor jihati shundaki, Sh.G‘aniyevaning ushbu asari nafaqat sof ilmiy tadqiqot, balki tashqi siyosat, madaniy diplomatiya, muzey ishi va sharqshunoslik sohasidagi mutaxassislar uchun amaliy qo‘llanma hamdir. Bir qator qoidalarni O‘zbekistonning madaniy strategiyalari va diplomatik tashabbuslarini ishlab chiqishda qo‘llash mumkin.
Tadbir ishtirokchilarining fikricha, “Meros O’zbekiston “yumshoq kuch” diplomatiyasi omili sifatida. Ma’nolar makoni” monografiyasi nomli monografiya zamonaviy dunyoda tarix, san’at va siyosatning o‘zaro bog‘liqligini aks ettiruvchi madaniy diplomatiya haqidagi ilmiy fikrni rivojlantirishga qo‘shilgan muhim hissadir.

В УМЭД прошла презентации монографии, посвящённой вопросам «мягкой силы»
7 октября 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась презентация монографии, посвящённой роли культурного наследия Узбекистана в формировании международной политики страны и инструментов «мягкой силы». Автором является заслуженный деятель культуры Узбекистана, доктор философии Ганиева Шахноза Хотамовна.
В мероприятии приняли участие руководители министерства иностранных дел, послы зарубежных стран и главы представительств международных организаций, аккредитованных в Узбекистане, видные представители научных и академических кругов, деятели культуры и искусства, представители местных и зарубежных СМИ, профессорско-преподавательский состав УМЭД.
Выступившие на презентации отметили актуальность монографии как фундаментального научного исследования, посвящённого роли историко-культурного наследия Узбекистана в формировании внешнеполитического имиджа государства.
Подчеркивалось, что изучение «мягкой силы» как категории политического влияния приобретает особое значение для Узбекистана, обладающего уникальным наследием, уходящим глубоко в историю. В этом контексте монография не только раскрывает сущность культурной дипломатии, но и демонстрирует, как историческое наследие превращается в значимый инструмент внешней политики.
Стратегия исследования строится на изучении коллекций в авторитетных музеях и рукописных фондах, многие из которых впервые предоставлены для детального анализа и представляют собой бесценный кладезь информации для исследователей, изучающих культуру и искусство Узбекистана от древности до первой половины XX века.
Каждая глава монографии опирается на богатую фактологическую и аналитическую базу, снабжена ссылками, комментариями и описаниями артефактов. Примечательно, что работа Ш.Ганиеовй является не только сугубо научным исследованием, но и практическим руководством для специалистов во внешней политике, культурной дипломатии, музейном деле и востоковедении. Ряд положений может быть применён при разработке культурных стратегий и дипломатических инициатив Узбекистана.
По мнению участников мероприятия, монография «Наследие как фактор дипломатии “мягкой силы” Узбекистана. Территория смыслов» является значительным вкладом в развитие научной мысли о культурной дипломатии, отражающей взаимосвязь истории, искусства и политики в современном мире.