Baronessa Saida Varsi JIDU talabalari bilan uchrashuv o‘tkazdi
Joriy yilning 29-sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) Buyuk Britaniya Lordlar palatasi a’zosi, huquqshunos va jamoat arbobi baronessa Saida Varsini qabul qildi. Mehmon talabalar bilan ochiq muloqot o‘tkazib, tashqi siyosat, parlament diplomatiyasining o‘rni, yoshlar yetakchiligi va yangi texnologiyalarning ta’siri haqidagi savollarga javob berdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev, Akademik ishlari bo‘yicha birinchi prorektor Akram Umarov va ma’muriyatning boshqa vakillari ishtirok etdilar. Tadbirni ochar ekan, S.Safoyev baronessa Varsining tarjimai holi va faoliyatidagi muhim bosqichlarni taqdim etdi, uning Buyuk Britaniya hukumati va jamoat tashabbuslaridagi tajribasini alohida ta’kidladi.
Baronessa Varsi talabalar oldida so‘zga chiqib, Markaziy Osiyoning xalqaro kun tartibidagi ahamiyatini ta’kidladi va ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirishda parlament vositalarining - partiyalararo guruhlar, so‘rovlar va diplomatlar bilan muloqotning amaliy rolini ko‘rsatib o‘tdi: “Biz, parlament a’zolari, vazirlarning e’tiborini jalb qilishimiz va mazmunli suhbatlar uchun maydonchalar yaratishimiz mumkin”.
Professor-o‘qituvchilar va talabalarning savollariga javob berar ekan, baronessa uzoq davom etgan nizolarni tinch yo‘l bilan hal qilish, xalqaro munosabatlarda hisobdorlikning ahamiyati va fuqarolik ishtirokining qadriyatlariga to‘xtalib o‘tdi. Yoshlarga murojaat qilar ekan, u shaxsiy mas’uliyat va onglilikka urg‘u berdi: “Nima uchun degan savolga javob berishdan boshlang - maqsad bo‘lsa, qolgan hamma narsa o‘z-o‘zidan tartibga keladi”. Texnologiyalar muhokamasida u davrning asosiy muammosini: “Sun’iy intellektdan eng yaxshisini qanday olish va bir vaqtning o‘zida xavflarni boshqarish” ekanligini ta’kidlab, sun’iy intellektning bilim olish va ta’lim samaradorligini oshirish vositasi sifatidagi salohiyatini qayd etdi.
JIDU rektori Sodiq Safoyev mehmonga mazmunli suhbat uchun minnatdorchilik bildirib, akademik va ma’rifiy tashabbuslar bo‘yicha kelgusida hamkorlik qilishga tayyorligini izhor etdi: “Keling, birgalikda ishlaylik”, - deya u manfaatlar mushtarakligi va ekspert almashinuvlarining qadrli ekanini ta’kidladi.
Ma’lumot uchun: Baronessa Saida Varsi - huquqshunos, tadbirkor va Buyuk Britaniya Lordlar palatasi a’zosi; Buyuk Britaniya Vazirlar Mahkamasi tarkibidagi birinchi musulmon ayol. Turli yillarda u Portfelsiz vazir, Konservativ partiya hamraisi, Tashqi ishlar bo‘yicha katta vazir va Din va jamoalar masalalari vaziri lavozimlarida ishlagan; “The Enemy Within: A Tale of Muslim Britain” (2017) va “Muslims Don’t Matter” (2024) kitoblari muallifi.

On September 29 of this year, the University of World Economy and Diplomacy (UWED) visited Baroness Saida Warsi, a member of the House of Lords of Great Britain, a lawyer and public figure. The guest held an open meeting with students and answered questions about foreign policy, the role of parliamentary diplomacy, youth leadership and the impact of new technologies.
The meeting in the UWED auditorium was attended by the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, UWED Rector Sodyq Safoev, First Vice-Rector for Academic Affairs Akram Umarov and other representatives of the administration. Opening the event, S. Safoev presented the biography and key milestones of Baroness Warsi's career, emphasizing her experience in the British government and public initiatives.
Speaking to the students, Baroness Warsi noted the importance of Central Asia on the international agenda and emphasized the practical role of parliamentary tools - cross-party groups, requests and dialogue with diplomats - to promote bilateral relations: “We, parliamentarians, can attract the attention of ministers and create platforms for meaningful conversations”.
Answering questions from teachers and students, the Baroness touched upon the topics of peaceful settlement of protracted conflicts, the importance of accountability in international relations and the value of civic participation. Addressing young people, she emphasized personal responsibility and awareness: "Start with the answer to the question “why” - when there is a goal, everything else is built. In the discussion on technology, she outlined the main challenge of the era: “How to take the best from artificial intelligence and at the same time adjust the risks”, noting the potential of AI as a tool for accessing knowledge and improving the effectiveness of learning.
UWED Rector Sodyq Safoev thanked the guest for the informative conversation and expressed his readiness for further cooperation on academic and educational initiatives: “Let's work together”, he said, stressing the commonality of interests and the value of expert exchanges.
For information. Baroness Saida Warsi is a lawyer, entrepreneur and member of the House of Lords of the United Kingdom; the first Muslim woman in the British Cabinet. Over the years, she has served as Minister without Portfolio, Co-Chair of the Conservative Party, Senior Minister for Foreign Affairs and Minister for Faith and Communities; author of The Enemy Within: A Tale of Muslim Britain (2017) and Muslims Don't Matter (2024).