JIDU talabalari “Qatagʻon qurbonlari xotirasi” davlat muzeyiga tashrif buyurishdi
Joriy yilning 18-sentabr kuni talaba yoshlarning siyosiy qatagʻon qurbonlari hayoti va faoliyati bilan yaqindan tanishish, ularning yurt ravnaqi yoʻlida qilgan fidokorona xizmatlarini yodga olish, milliy xotira va qadriyatlarimizga hurmat ruhida tarbiyalash maqsadida “Qatagʻon qurbonlari xotirasi” davlat muzeyiga tashrifi tashkil etildi.
Mazkur tashrif davomida talabalar muzey ekspozitsiyalari bilan tanishib, 1937–1938-yillardagi og‘ir tarixiy jarayonlar, o‘sha davrda begunoh qurbon bo‘lgan yurtdoshlarimizning hayoti va faoliyati haqida keng ma’lumotga ega bo‘ldilar. Shuningdek, qatagʻon yillarida o‘z millatiga, ilm-fanga, adabiyotga beqiyos hissa qoʻshgan ma’rifatparvar ziyolilar – Abdulla Qodiriy, Fitrat, Choʻlpon kabi millat fidoyilari haqida ham chuqur mulohazalar yuritildi.
Tadbir davomida talabalarga qatagʻon davrining tarixiy saboqlari, bugungi tinch va erkin hayotning qadriga yetish, milliy o‘zlikni anglash va uni asrab-avaylash zarurati haqida tushuntirish ishlari olib borildi.
Bunday tashriflar yosh avlodni vatanparvarlik, tarixiy xotira va hurmat, ma’naviy yetuklik ruhida tarbiyalashda muhim omil bo‘lib xizmat qiladi.
Tadbir davomida JIDU Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori O. Yusupdjanov so‘zga chiqib, bugungi tinch hayotimiz poydevorida o‘tmishdagi jasorat va fidoiylik namunalari yotganini alohida ta’kidlab, quyidagi fikrlarni bildirdi:
“Bugungi tinchlik va taraqqiyot fidoyisi ajdodlarimiz xotirasini yod etib, ularning ma’rifiy merosini chuqur o‘rganish va yosh avlodga yetkazish bilan chambarchas bog‘liq. Talabalarning bunday tashrifi ularni tarixiy xotira va vatanparvarlik ruhida tarbiyalashda muhim qadamdir”.
Shuningdek, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Qatagʻon qurbonlari xotirasi davlat muzeyi direktori B. Hasanov so‘zga chiqib, yosh avlodga tarixni chuqur o‘rganish, milliy o‘zlikni anglash va o‘tmishdan saboq chiqarish zarurligi haqida ta’sirli nutq so‘zladi. U o‘z chiqishida:
“Millat fidoyilarining ruhi bizning or-nomusimizdir. Ularning xotirasini asrash – bu bizning tarixiy va ma’naviy burchimizdir”, — deya ta’kidladi.
Tadbirda universitet professor-o‘qituvchilari, tyutorlar va faol talaba-yoshlar ham qatnashib, o‘z fikr-mulohazalarini bildirdilar.

UWED students visited the State Museum “In Memory of Victims of Repression”
On September 18 of this year, a visit of students to the State Museum “In Memory of Victims of Repression” was organized in order to get acquainted with the life and work of victims of political repression, honor the memory of their selfless service on the path of prosperity of the Motherland and educate in the spirit of respect for national memory and values.
During this visit, students got acquainted with the expositions of the museum and received extensive information about the difficult historical processes of 1937-1938, the life and activities of our compatriots who died innocently during that period. There were also insightful reflections on enlightened intellectuals such as Abdullah Qadiri, Fitrat and Cholpon, who made invaluable contributions to the development of their nation, science and literature during the years of repression.
During the event, students were given explanations about the historical lessons of the period of repression, about the need to appreciate today's peaceful and free life, to be aware of national identity and preserve it.
Such visits serve as an important factor in educating the younger generation in the spirit of patriotism, historical memory and respect, spiritual maturity.
During the event, the First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Work of the UWED O. Yusupjanov spoke, who emphasized that our current peaceful life is based on examples of past courage and dedication, and expressed the following thoughts:
“Today's dedication to peace and progress is closely linked to preserving the memory of our ancestors, deeply studying their educational heritage and passing it on to the younger generation. Such a visit of students is an important step in educating them in the spirit of historical memory and patriotism”.
Director of the State Museum of Memory of Victims of Repression under the Cabinet of Ministers B. Khasanov also spoke, who made an impressive speech about the need for a deep study of history by the younger generation, awareness of national identity and learning from the past. In his speech, he stressed:
“The spirit of patriots of the nation is our honor and dignity. Preserving their memory is our historical and spiritual duty”.
The event was also attended by professors and teachers of the university, tutors and active students who expressed their opinions and considerations.
Such visits serve as an important factor in educating young people in the spirit of historical memory, patriotism and loyalty to justice.