JIDU talabalari “Qatagʻon qurbonlari xotirasi” davlat muzeyiga tashrif buyurishdi
Joriy yilning 18-sentabr kuni talaba yoshlarning siyosiy qatagʻon qurbonlari hayoti va faoliyati bilan yaqindan tanishish, ularning yurt ravnaqi yoʻlida qilgan fidokorona xizmatlarini yodga olish, milliy xotira va qadriyatlarimizga hurmat ruhida tarbiyalash maqsadida “Qatagʻon qurbonlari xotirasi” davlat muzeyiga tashrifi tashkil etildi.
Mazkur tashrif davomida talabalar muzey ekspozitsiyalari bilan tanishib, 1937–1938-yillardagi og‘ir tarixiy jarayonlar, o‘sha davrda begunoh qurbon bo‘lgan yurtdoshlarimizning hayoti va faoliyati haqida keng ma’lumotga ega bo‘ldilar. Shuningdek, qatagʻon yillarida o‘z millatiga, ilm-fanga, adabiyotga beqiyos hissa qoʻshgan ma’rifatparvar ziyolilar – Abdulla Qodiriy, Fitrat, Choʻlpon kabi millat fidoyilari haqida ham chuqur mulohazalar yuritildi.
Tadbir davomida talabalarga qatagʻon davrining tarixiy saboqlari, bugungi tinch va erkin hayotning qadriga yetish, milliy o‘zlikni anglash va uni asrab-avaylash zarurati haqida tushuntirish ishlari olib borildi.
Bunday tashriflar yosh avlodni vatanparvarlik, tarixiy xotira va hurmat, ma’naviy yetuklik ruhida tarbiyalashda muhim omil bo‘lib xizmat qiladi.
Tadbir davomida JIDU Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori O. Yusupdjanov so‘zga chiqib, bugungi tinch hayotimiz poydevorida o‘tmishdagi jasorat va fidoiylik namunalari yotganini alohida ta’kidlab, quyidagi fikrlarni bildirdi:
“Bugungi tinchlik va taraqqiyot fidoyisi ajdodlarimiz xotirasini yod etib, ularning ma’rifiy merosini chuqur o‘rganish va yosh avlodga yetkazish bilan chambarchas bog‘liq. Talabalarning bunday tashrifi ularni tarixiy xotira va vatanparvarlik ruhida tarbiyalashda muhim qadamdir”.
Shuningdek, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Qatagʻon qurbonlari xotirasi davlat muzeyi direktori B. Hasanov so‘zga chiqib, yosh avlodga tarixni chuqur o‘rganish, milliy o‘zlikni anglash va o‘tmishdan saboq chiqarish zarurligi haqida ta’sirli nutq so‘zladi. U o‘z chiqishida:
“Millat fidoyilarining ruhi bizning or-nomusimizdir. Ularning xotirasini asrash – bu bizning tarixiy va ma’naviy burchimizdir”, — deya ta’kidladi.
Tadbirda universitet professor-o‘qituvchilari, tyutorlar va faol talaba-yoshlar ham qatnashib, o‘z fikr-mulohazalarini bildirdilar.

Студенты УМЭД посетили Государственный музей «Памяти жертв репрессий»
18 сентября текущего года был организован визит студенческой молодежи в Государственный музей «Памяти жертв репрессий» с целью более близкого ознакомления с жизнью и деятельностью жертв политических репрессий, почтения памяти их самоотверженного служения на пути процветания родины и воспитания в духе уважения к национальной памяти и ценностям.
В ходе этого визита студенты ознакомились с экспозициями музея и получили обширную информацию о тяжелых исторических процессах 1937-1938 годов, жизни и деятельности наших соотечественников, невинно погибших в тот период. Также были проведены глубокие рассуждения о просвещенных интеллигентах, таких как Абдулла Кадыри, Фитрат и Чолпон, которые внесли неоценимый вклад в развитие своей нации, науки и литературы в годы репрессий.
В ходе мероприятия студентам были даны разъяснения об исторических уроках периода репрессий, о необходимости ценить сегодняшнюю мирную и свободную жизнь, осознавать национальную идентичность и сохранять ее.
Подобные визиты служат важным фактором воспитания молодого поколения в духе патриотизма, исторической памяти и уважения, духовной зрелости.
В ходе мероприятия выступил Первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе УМЭД О. Юсупджанов, который подчеркнул, что в основе нашей нынешней мирной жизни лежат примеры прошлого мужества и самоотверженности, и высказал следующие мысли:
«Сегодняшняя преданность миру и прогрессу тесно связана с сохранением памяти о наших предках, глубоким изучением их просветительского наследия и передачей его молодому поколению. Такой визит студентов является важным шагом в воспитании их в духе исторической памяти и патриотизма».
Также выступил директор Государственного музея памяти жертв репрессий при Кабинете Министров Б. Хасанов, который произнес впечатляющую речь о необходимости глубокого изучения истории молодым поколением, осознания национальной идентичности и извлечения уроков из прошлого. В своем выступлении он подчеркнул:
«Дух патриотов нации - наша честь и достоинство. Сохранение их памяти - наш исторический и духовный долг».
В мероприятии также приняли участие профессора и преподаватели университета, тьюторы и активные студенты, которые высказали свои мнения и соображения.
Подобные визиты служат важным фактором в воспитании молодежи в духе исторической памяти, патриотизма и верности справедливости.