Joriy yilning 5-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Suv diplomatiyasi” mutaxassisligi magistranti Sanjar R. Safarov Hindistonning Yangi Dehli shahrida bo‘lib o‘tgan nufuzli Raisina-IE Global Student Challenge 2026 tanlovida ishtirok etib, Markaziy Osiyo mintaqasi, xususan O‘zbekiston vakili sifatida qatnashdi.
Observer Research Foundation (ORF) va IE University hamkorligida tashkil etilgan ushbu xalqaro tashabbus dunyoning 8 ta mintaqasi 84 ta eng TOP Universitetidan 84 nafar iqtidorli talabani jamlab, ularni sun’iy intellektning fuqarolar hamda harbiy maqsadlarda foydalanish bo‘yicha muhokamalarga jalb etdi.
Sanjar R. Safarov yetakchi universitetlarning iqtidorli talabalaridan iborat global konferensiyada faol ishtirok etdi. U xalqaro muhokamalarda o‘z fikrlarini bildirdi hamda hozirgi dunyodagi sun’iy intellektning rivojlanayotgan davlatlar ta’lim tizimida foydalanish bo‘yicha innovatsion yechimlar taklif qildi. Uning ishtiroki O‘zbekistonning jahon hamjamiyatidagi rolini mustahkamlashga va yosh mutaxassislarning diplomatiya hamda xalqaro siyosat sohasida faol ishtirokini ta’minlashga xizmat qiladi.
Ma’lumot uchun. Raisina-IE Global Student Challenge 2026 Hindistonning eng nufuzli geosiyosat va geoiqtisodiyot bo‘yicha anjumani – Raisina Dialogue doirasida bo‘lib o‘tdi. O‘zining 11-yilligini nishonlagan mazkur tadbirni Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi hamda Finlandiya Prezidenti Aleksandr Stubblar birgalikda ochib berdi. Joriy yilgi tanlov “Yangilangan global boshqaruv masalasida turli qarashlarni birlashtirish: Sun’iy intellekt” mavzusiga bag‘ishlanib, SIning davlat boshqaruvidagi o‘rni va raqamli muammolar kabi dolzarb global masalalarni muhokama qilishga qaratildi.

UWED Master’s Student Participates in the Raisina-IE Global Student Challenge 2026
On March 5 of this year, Sanjar R. Safarov, a Master’s student of the Water Diplomacy program at the University of World Economy and Diplomacy (UWED), participated in the prestigious Raisina-IE Global Student Challenge 2026, held in New Delhi, India. He took part in the event as a representative of the Central Asian region, particularly Uzbekistan.
The international initiative was jointly organized by the Observer Research Foundation (ORF) and IE University. The competition brought together 84 talented students from 84 leading universities across eight regions of the world, engaging them in discussions on the use of artificial intelligence for both civilian and military purposes.
Sanjar R. Safarov actively participated in the global conference, which gathered talented students from leading universities around the world. During international discussions, he shared his perspectives and proposed innovative solutions for the use of artificial intelligence in the education systems of developing countries. His participation contributes to strengthening Uzbekistan’s role in the global community and promotes the active involvement of young professionals in diplomacy and international politics.
For reference: The Raisina-IE Global Student Challenge 2026 was held within the framework of the Raisina Dialogue, one of India’s most prestigious forums on geopolitics and geoeconomics. Celebrating its 11th anniversary, the event was officially opened by Prime Minister of India Narendra Modi and President of Finland Alexander Stubb.
This year’s challenge was dedicated to the theme “Bringing Together Perspectives on Renewed Global Governance: Artificial Intelligence”, focusing on pressing global issues such as the role of artificial intelligence in governance and emerging digital challenges.