JIDUda “Bizning umumiy uyimiz: O‘zbekistondagi yetakchi ayollar saboqlari” nomli Xalqaro bag‘rikenglik kuniga bag‘ishlangan mentorlik soati bo‘lib o‘tdi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Xalqaro bag‘rikenglik kuni doirasida “Umumiy uyimiz: O‘zbekistonning yetakchi ayollari saboqlari” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy “mentorlik soati” bo‘lib o‘tdi. Tadbir universitetning Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha kengashi tomonidan tashkil etildi.
Uchrashuvdan maqsad – talaba qizlarda bag‘rikenglik, o‘zaro hurmat, mehr-oqibat va millatlararo totuvlik kabi qadriyatlarni mustahkamlash, shuningdek, yetakchi ayollarning hayot yo‘li va kasbiy yutuqlari misolida yoshlarni mas’uliyat hamda faol fuqarolik pozitsiyasi ruhida tarbiyalashdan iborat.
Tadbirda Galina Vitalyevna Melnikova, O‘zbek va rus tillari kafedrasi professori Galina Madraimovna Rahmatullayeva hamda universitetning boshqa professor-o‘qituvchilari ishtirok etdi. Ochiq muloqot davomida talaba qizlar mehmonlarga o‘z savollarini berib, jamiyatda bag‘rikenglik va o‘zaro anglashuvning ahamiyati haqida fikr almashdilar.
Ushbu tashabbus Birlashgan Millatlar Tashkilotining Barqaror rivojlanish maqsadlariga, xususan, tarbiyaviy-ma’rifiy shakli orqali 4-BRMga (sifatli ta’lim), talaba qizlar uchun yetakchilik va ustozlikni qo‘llab-quvvatlash orqali 5-BRMga (gender tengligi), shuningdek, bag‘rikenglik va fuqarolik mas’uliyati madaniyatini ilgari surish orqali 16-BRMga (tinchlik, adolat va samarali institutlar) hamohangdir.

В УМЭД прошел менторский час под названием «Наш общий дом: уроки ведущих женщин Узбекистана», посвященный Международному дню толерантности
В Университете мировой экономике и дипломатии в рамках Международного дня толерантности прошёл духовно-просветительский «менторский час» на тему «Наш общий дом: уроки ведущих женщин Узбекистана». Мероприятие было организовано Советом по вопросам женщин университета.
Цель встречи — укрепление у студенток ценностей толерантности, взаимного уважения, милосердия и межнационального согласия, а также воспитание молодёжи в духе ответственности и активной гражданской позиции на примере жизненного пути и профессиональных достижений женщин-лидеров.
В мероприятии приняли участие Galina Vitalyevna Melnikova и профессор кафедры узбекского и русского языков Galina Madraimovna Rahmatullayeva и другие преподаватели университета. В ходе открытого диалога студентки задали вопросы гостям и обменялись мнениями о значении толерантности и взаимопонимания в обществе.
Инициатива соотносится с Целями устойчивого развития United Nations, прежде всего с ЦУР 4 (качественное образование) через воспитательно-просветительский формат, ЦУР 5 (гендерное равенство) через поддержку лидерства и наставничества для студенток, а также ЦУР 16 (мир, справедливость и эффективные институты) через продвижение культуры толерантности и гражданской ответственности.