JIDUda xalqaro huquq fakulteti talabalari uchun mahorat darsi tashkil etildi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Xalqaro huquq fakulteti talabalari uchun University of Illinois Urbana-Champaign bitiruvchisi, Toshkent davlat yuridik universiteti o‘qituvchisi Safarova Shaxnoza tomonidan 2026-yil 2-aprel “Iqtisodiy va fuqarolik sudlarida yuridik faktlarni aniqlash masalasi” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi.
Mahorat darsi davomida yuridik faktlarning fuqarolik va iqtisodiy sud ish yurituvidagi o‘rni, ularni aniqlashning protsessual asoslari, dalillarni baholash mezonlari hamda sud amaliyotida uchraydigan murakkab holatlar muhokama qilindi.
Mazkur tadbir Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq kafedrasi, xususan, Abduraximova Solixa tomonidan tashkil etildi. Uchrashuv talabalarning sud amaliyoti bo‘yicha bilimlarini mustahkamlash, tahliliy fikrlashini rivojlantirish va nazariy bilimlarni amaliyot bilan uyg‘unlashtirishda muhim ahamiyat kasb etdi.
Shuni ta’kidlash joizki, bunday mahorat darslari talabalarning huquqni qo‘llash, nizolarni hal etish va sud jarayonlarini chuqurroq anglash bo‘yicha ko‘nikmalarini rivojlantirishga xizmat qiladi. Ushbu seminar BMTning 16-Barqaror rivojlanish maqsadi, xususan, 16.3-band, hamda 17-maqsad, 17.6-bandni amalga oshirishga hissa qo‘shadi.

В УМЭД состоялся мастер-класс для студентов факультета международного права
2 апреля 2026 года в Университете мировой экономики и дипломатии для студентов факультета международного права был организован мастер-класс на тему «Вопросы установления юридических фактов в экономических и гражданских судах». Занятие провела Шахноза Сафарова - выпускница Университета Иллинойса в Урбана-Шампейн и преподаватель Ташкентского государственного юридического университета.
В ходе мастер-класса были рассмотрены ключевые аспекты роли юридических фактов в гражданском и экономическом судопроизводстве, включая процессуальные основы их установления, критерии оценки доказательств, а также сложные случаи, возникающие в судебной практике.
Мероприятие было организовано кафедрой гражданского права и международного частного права, в частности Солихой Абдурахимовой. Встреча способствовала укреплению знаний студентов в области судебной практики, развитию аналитического мышления и интеграции теоретических знаний с практикой.
Следует отметить, что подобные мастер-классы способствуют развитию у студентов навыков применения права, разрешения споров и более глубокого понимания судебных процессов. Данный семинар также вносит вклад в достижение Целей устойчивого развития ООН, в частности Цели 16 (мир, правосудие и эффективные институты), подпункта 16.3, а также Цели 17, подпункта 17.6.