O‘zbekiston va AQSHning Yuta shtati bilan hamkorlik yangi bosqichga chiqmoqda
Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi Amerika Qo‘shma Shtatlarining Yuta shtatida siyosiy, iqtisodiy va ilmiy doiralar vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazmoqda.
Yuta Senati prezidenti Styuart Adams bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini kengaytirish, investitsiyalarni faol jalb etish hamda innovatsion loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Delegatsiya aʼzolari tomonidan O‘zbekistonga Yuta tajribasini tatbiq qilish, xususan, tog‘-kon sanoati, nodir metallarni qazib olish va qayta ishlash, shuningdek, elektrotransport uchun batareya hamda yarimo‘tkazgichlar ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma loyihalar bo‘yicha takliflar ilgari surildi.
Shuningdek, Orolbo‘yi hududida ekologik muammolarni hal etishda Yuta shtatining ilmiy-uslubiy tajribasidan foydalanish, artemiya yetishtirish bo‘yicha qo‘shma loyihalar amalga oshirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston delegatsiyasi Yuta shtati universitetlari rahbarlari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda qo‘shma taʼlim dasturlari hamda talabalar almashinuvi loyihalarini amalga oshirish masalalarini muhokama qildi. Xususan, Yuta shtatining yetakchi oliy o‘quv yurtlari va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti o‘rtasida bevosita hamkorlikni yo‘lga qo‘yish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Bo‘lib o‘tgan uchrashuvlarda tomonlar O‘zbekiston va Yuta shtati o‘rtasida iqtisodiyot, taʼlim hamda madaniyat sohalarida hamkorlikni yanada kuchaytirishga tayyor ekanligi bildirildi.

Сотрудничество Узбекистана и штата Юта США выходит на новый уровень
Делегация Узбекистана во главе с первым заместителем Председателя Сената Олий Мажлиса, ректором Университета мировой экономики и диплмоатии Содыком Сафоевым в штате Юта США проводит встречи с представителями политических, экономических и научных кругов.
В ходе встречи с президентом Сената штата Юта Стюартом Адамсом обсуждены вопросы расширения двустороннего сотрудничества, активного привлечения инвестиций и реализации инновационных проектов.
Члены делегации выдвинули предложения по внедрению опыта Юты в Узбекистане, в частности, по совместным проектам в горнодобывающей промышленности, добыче и переработке редких металлов, а также производству аккумуляторов и полупроводников для электротранспорта.
Рассмотрены также вопросы использования в регионе Приаралья научно-методического опыта штата Юта в решении экологических проблем, реализации совместных проектов по выращиванию артемии.
Делегация Узбекистана также в ходе встречи с руководителями университетов штата Юта обсудила вопросы совместных образовательных программ и проектов студенческого обмена. В частности, было достигнуто соглашения налаживания прямого сотрудничества между ведущими вузами Юты и Университетом мировой экономики и дипломатии.
По итогам встреч стороны выразили готовность к дальнейшей активизации сотрудничества между Узбекистаном и штатом Юта в сферах экономики, образования и культуры.