JIDUning Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti 3-bosqich talabalari Narzilloyeva Nozliya, G‘oyipova Zuxra va Uktamova Adeliya 2024-2025-o‘quv yilining bahorgi semestrida Koreya Respublikasining nufuzli oliygohlaridan biri - Hankuk chet tillar universitetida (Hankuk University of Foreign Studies, HUFS) talabalar almashinuvi dasturi doirasida tahsil oldilar.
Ushbu dastur talabalar uchun nafaqat yangi akademik bilim manbai, balki xalqaro muhitda faoliyat yuritish ko‘nikmalarini shakllantiruvchi noyob imkoniyat bo‘lib xizmat qildi. Talabalar Koreya ta’lim tizimining o‘ziga xos jihatlarini bevosita tajriba asosida o‘rgandilar. HUFSning ko‘p tarmoqli o‘quv dasturlari xorijlik talabalar uchun moslashtirilgan bo‘lib, global muammolar va mintaqaviy tahlillarni o‘z ichiga olgan fanlarni taklif etdi. Akademik bilimlar bilan birga, talabalar madaniyatlararo muloqot, til amaliyoti kabi sohalarda ham sezilarli yutuqlarga erishdilar.
O‘quv semestri davomida talabalar ishtirok etgan mashg‘ulotlar zamonaviy va interaktiv usullar asosida olib borildi. Talabalar HUFSda o‘tkazilgan madaniy tadbirlar, xalqaro talabalar festivali, til almashinuvi dasturlari va turli ekskursiyalar orqali Koreya jamiyati va urf-odatlari bilan yaqindan tanishish imkoniga ega bo‘ldilar. Semestr davomida Xalqaro talabalar tashkiloti (International Students Organization, ISO) tomonidan tashkil etilgan turli tadbirlarda JIDU talabalari faol ishtirok etib, Koreyaning madaniyati va an’analari haqida chuqur bilimlarga ega bo‘ldilar.
O‘zbekiston va Koreya talabalari o‘rtasidagi do‘stlik, hamkorlikda amalga oshirilgan loyihalar va madaniy almashinuvlar esa ushbu tajribani yanada unutilmas qildi. Ushbu semestr, shubhasiz, JIDU talabalarining intellektual va madaniy salohiyatini boyitishga xizmat qildi.

Студенты УМЭД успешно окончили программу обмена в Университете иностранных языков Ханкук (Республика Корея)
В рамках международного сотрудничества Университет мировой экономики и дипломатии активно реализует программы академического обмена с ведущими зарубежными высшими учебными заведениями.
Студенты 3-го курса факультета Международной экономики и менеджмента УМЭД Нарзиллоева Нозлия, Гойипова Зухра и Уктамова Аделия обучались в весеннем семестре 2024-2025 учебного года в одном из престижных университетов Республики Корея - Университете иностранных языков Ханкук (Hankuk University of Foreign Studies, HUFS) в рамках программы студенческого обмена.
Данная программа послужила не только новым источником академических знаний для студентов, но и уникальной возможностью для формирования навыков работы в международной среде. Студенты изучили особенности корейской системы образования через непосредственный опыт. Многопрофильные учебные программы HUFS были адаптированы для иностранных студентов и предлагали дисциплины, охватывающие глобальные проблемы и региональный анализ. Наряду с академическими знаниями, студенты также добились значительных успехов в таких областях, как межкультурная коммуникация и языковая практика.
Занятия, в которых участвовали студенты в течение учебного семестра, проводились с использованием современных и интерактивных методов обучения. Студенты имели возможность ознакомиться с корейским обществом и традициями через участие в культурных мероприятиях, проводимых в HUFS, международном студенческом фестивале, языковых обменных программах и различных экскурсиях. В течение семестра студенты УМЭД активно участвовали в мероприятиях, организованных Международной студенческой организацией (International Students Organization, ISO), и получили глубокие знания о культуре и традициях Кореи.
Дружба, совместные проекты и культурный обмен между узбекскими и корейскими студентами сделали этот опыт еще более незабываемым. Этот семестр, несомненно, послужил обогащению интеллектуального и культурного потенциала студентов УМЭД.