JIDUda Massachusets Texnologiya Instituti professori Vibke Deneke bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 16-iyul kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) AQShning nufuzli oliy ta’lim muassasalaridan biri — Massachusets Texnologiya Instituti (Massachusetts Institute of Technology, MIT) professori, “MIT Global Humanities” tashabbusi asoschisi va direktori Vibke Deneke bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
JIDU rektori Sodiq Safoyev bilan o‘tkazilgan muloqot davomida sun’iy intellekt texnologiyalarini diplomatiya va ta’lim sohalarida qo‘llash, raqamli gumanitar tadqiqotlarni rivojlantirish hamda JIDU va MIT o‘rtasidagi ilmiy-akademik hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Uchrashuv davomida professor Vibke Deneke “MIT Alliance for Culturally Grounded AI” tashabbusini taqdim etdi. Mazkur tashabbus hamkor mamlakatlarning tarixiy, til va madaniy merosiga tayangan holda madaniy jihatdan asoslangan sun’iy intellekt tizimlarini rivojlantirishga qaratilgan. Shu bilan birga, O‘zbekistonning boy sivilizatsion merosi, ilmiy an’analari va ko‘p vektorli tashqi siyosati xalqaro ilmiy hamkorlikni rivojlantirish uchun muhim asos ekani alohida ta’kidlandi.
Tomonlar sun’iy intellekt, raqamli gumanitar fanlar va innovatsion ta’lim yo‘nalishlarida qo‘shma ilmiy-tadqiqot loyihalarini amalga oshirish, ekspertlar almashinuvini yo‘lga qo‘yish hamda xalqaro ilmiy-amaliy tadbirlarni birgalikda tashkil etish istiqbollarini muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida JIDU va MIT o‘rtasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish, qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish hamda ta’lim va ilm-fan sohasidagi o‘zaro aloqalarni mustahkamlashdan manfaatdor ekanliklari qayd etildi.

В УМЭД состоялась встреча с профессором Массачусетского технологического института Вибке Денеке
16 июля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась встреча с профессором Массачусетского технологического института (Massachusetts Institute of Technology, MIT), одного из ведущих высших учебных заведений США, основателем и директором инициативы “MIT Global Humanities” Вибке Денеке.
В ходе встречи с ректором УМЭД Содиком Сафоевым стороны обсудили применение технологий искусственного интеллекта в дипломатии и образовании, развитие цифровых гуманитарных исследований, а также перспективы расширения научно-академического сотрудничества между УМЭД и MIT.
Профессор Вибке Денеке представила инициативу “MIT Alliance for Culturally Grounded AI”, направленную на разработку систем искусственного интеллекта, основанных на историческом, языковом и культурном наследии стран-партнёров. При этом было особо подчёркнуто, что богатое цивилизационное наследие Узбекистана, его научные традиции и многовекторная внешняя политика являются важной основой для развития международного научного сотрудничества.
Стороны обсудили перспективы реализации совместных научно-исследовательских проектов в области искусственного интеллекта, цифровых гуманитарных наук и инновационного образования, организации обмена экспертами, а также проведения совместных международных научно-практических мероприятий.
По итогам встречи стороны подтвердили взаимную заинтересованность в дальнейшем расширении сотрудничества между УМЭД и MIT, реализации совместных инициатив, а также укреплении партнёрских связей в сфере образования и науки.