SDG MUN: Global muloqot va barqaror yechimlar uchun platforma
Joriy yilning, 6-may kuni Barqaror rivojlanish maqsadlariga (Sustainable Development Goals) bag‘ishlangan SDG MUN - Birlashgan Millatlar Tashkiloti modeli bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbir nafaqat Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari, balki boshqa oliy ta’lim muassasalari vakillarini ham birlashtirib, keng qamrovli va interaktiv muloqot maydonini yaratdi. Tadbir Xalqaro iqtisodiy munosabatlar kafedrasi o‘qituvchisi S.X.Kushbakova hamda Siyosatshunoslik kafedrasi o‘qituvchisi M.A.Abduraxmanova ko‘magida tashkil etildi.
Simulyatsiya doirasida ishtirokchilar turli davlatlar delegatlari sifatida qatnashib, ularning manfaatlari va pozitsiyalarini himoya qildilar. Asosiy maqsad global muammolarni muhokama qilish va Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish uchun samarali yechimlar ishlab chiqishdan iborat bo‘ldi.
Sessiyalar davomida delegatlar muzokaralar olib bordilar, rezolyutsiyalar ishlab chiqdilar hamda iqlim o‘zgarishi, kambag‘allikni kamaytirish, sifatli ta’lim va barqaror iqtisodiy o‘sish kabi muhim masalalar bo‘yicha konsensusga erishishga harakat qildilar. SDG MUN diplomatiya, tanqidiy fikrlash va xalqaro hamkorlik ko‘nikmalarini rivojlantirish uchun muhim platformaga aylandi. Ishtirokchilar global tashabbuslar ustida birgalikda ishlash va muzokaralar olib borish bo‘yicha noyob tajriba orttirdilar.
Bunday tadbirlarning o‘tkazilishi zamonaviy muammolarga yechim topa oladigan va barqaror rivojlanishga hissa qo‘sha oladigan yangi avlod yetakchilarini shakllantirishga xizmat qiladi.

SDG MUN:  Площадка для глобального диалога и устойчивых решений
6 мая текущего года состоялся SDG MUN — модель Организации Объединённых Наций, посвящённая Целям устойчивого развития (Sustainable Development Goals).
Данное мероприятие объединило не только студентов Университета мировой экономики и дипломатии, но и представителей других высших учебных заведений, создав масштабную и интерактивную площадку для диалога. Мероприятие было организовано при поддержке преподавателя кафедры международных экономических отношений Кушбаковой С.Х. и преподавателя кафедры политологии Абдурахмановой М.А.
В рамках симуляции участники выступили в роли делегатов различных государств, представляя и защищая интересы и позиции своих стран. Основной целью стало обсуждение глобальных проблем и разработка эффективных решений для достижения Целей устойчивого развития.
Во время сессий делегаты проводили переговоры, разрабатывали резолюции и стремились достичь консенсуса по таким важным вопросам, как изменение климата, сокращение бедности, качественное образование и устойчивый экономический рост. SDG MUN стал важной платформой для развития навыков дипломатии, критического мышления и международного сотрудничества. Участники получили уникальный опыт совместной работы над глобальными инициативами и ведения переговоров.
Проведение подобных мероприятий способствует формированию нового поколения лидеров, способных находить решения современных проблем и вносить вклад в устойчивое развитие.