Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda Turkiyaning Burdur Mehmet Akif Yersoy Davlat Universiteti (MAKÜ) 2024-yilda imzolangan Anglashuv memorandumi doirasida JIDU talabalari Turkiyada tashkil etilgan turk tilini o‘rganish dasturlarida qatnashmoqda. Bu tashrif ikki do‘st davlat o‘rtasidagi ta’lim va madaniy aloqalarni yanada mustahkamlash bo‘yicha muhim qadam hisoblanadi.
Tashrifning dastlabki kunlaridanoq muhim uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi. Jumladan, talabalarimiz Burdur Mehmet Akif Ersoy Universiteti rektori Prof. Dr. Hüseyin Dalgar bilan uchrashib, turk tilidagi bilimlarini namoyish etishdi hamda O‘zbekiston va JIDU faoliyati haqida ma’lumot berishdi. Rektor talabalarimizning tayyorgarligi va faolligini yuqori baholab, kelajakda hamkorlikni kengaytirish niyatini bildirdi.
Shuningdek, tashrif doirasida JIDU talabalari O‘zbekistonning milliy an’analari, madaniy merosi va tarixiy boyliklari haqida taqdimotlar tayyorladilar. Bu tadbirlar orqali Turkiya universiteti jamoasiga mamlakatimizning boy madaniyati yaqindan tanishtirildi.
Ushbu tashabbus BMTning Barqaror Rivojlanish Maqsadlariga (11 – “Barqaror shaharlar va hamjamiyatlar”, 17 – “Hamkorlik qilish uchun global sheriklik”) mos ravishda amalga oshirilmoqda.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti kelajakda ham xalqaro ta’lim va madaniy almashinuv dasturlarini rivojlantirish orqali BRMga erishish yo‘lida faol ishtirok etishni davom ettiradi.

Студенты УМЭД участвуют в курсах по изучению турецкого языка, организованных в Турции
В рамках Меморандума о взаимопонимании, подписанного в 2024 году между Университетом мировой экономики и дипломатии и Государственным университетом Бурдур Мехмет Акиф Эрсой Турции (MAKÜ), студенты УМЭД участвуют в программах изучения турецкого языка, организованных в Турции. Этот визит является важным шагом в дальнейшем укреплении образовательных и культурных связей между двумя дружественными государствами.
С первых дней визита состоялись важные встречи. В частности, наши студенты встретились с ректором Университета Бурдур Мехмет Акиф Эрсой, профессором, доктором Хюсейином Далгаром, продемонстрировали свои знания турецкого языка и предоставили информацию о деятельности Узбекистана и УМЭД. Ректор высоко оценил подготовку и активность наших студентов и выразил намерение расширить сотрудничество в будущем.
Также в рамках визита студенты УМЭД подготовили презентации о национальных традициях, культурном наследии и исторических богатствах Узбекистана. Благодаря этим мероприятиям коллектив турецкого университета близко познакомился с богатой культурой нашей страны.
Данная инициатива реализуется в соответствии с Целями устойчивого развития ООН (11 – «Устойчивые города и населенные пункты», 17 – «Партнерство в интересах устойчивого развития»).
Университет мировой экономики и дипломатии продолжит активно участвовать в достижении ЦУР путем развития международных программ образовательного и культурного обмена.