12.00.02 –“Konstitutsiyaviy huquq. Ma’muriy huquq. Moliya va bojxona huquqi” ixtisosligi bo‘yicha yuridik fanlar doktori (DSc) himoyasi bo‘lib o‘tdi
2025-yil 12-iyul kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida huzuridagi Ilmiy darajalar beruvchi DSc.11/10.01.2024.yu.24.04 raqamli Ilmiy Kengash majlisi bo‘lib o‘tdi.
Kun tartibiga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasi mustaqil tadqiqotchisi Raximov Abdumannob Kuziyevichning 12.00.02-“Konstitutsiyaviy huquq. Ma’muriy huquq. Moliya va bojxona huquqi” ixtisosligi bo‘yicha yuridik fanlar doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun yozilgan “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining davlat hokimiyati tizimidagi rolini kuchaytirish: konstitutsiyaviy-huquqiy masalalar” mavzusidagi dissertatsiya ishi himoyasi qo‘yildi.
Dissertatsiya ishi himoyasi davomida talabgor tomonidan ishning dolzarblilik darajasi, maqsad va vazifalari keng yoritib berildi. Ilmiy Kengash a’zolari tomonidan dissertant tomonidan berilgan takliflar yuzasidan fikr va mulohazalar bildirildi. Dissertatsiya ishi muvaffaqiyatli himoya qilinib, DSc.11/10.01.2024.yu.24.04 raqamli Ilmiy Kengash tomonidan Raximov Abdumannob Kuziyevichga yuridik fanlar doktori (DSc) ilmiy darajasini berish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.

Состоялась защита диссертации на соискание ученой степени (DSc) доктора юридических наук по специальности: 12.00.02 - «Конституционное право. Административное право. Финансовое и таможенное право»
12 июля 2025 года состоялось заседание Научного совета Университета мировой экономики и дипломатии по присуждению ученых степеней под номером: DSc.11/10.01.2024.yu.24.04.
В повестку дня была включена защита диссертационной работы самостоятельного исследователя Академии государственной политики и управления при Президенте Республики Узбекистан Рахимова Абдуманноба Кузиевича на соискание ученой степени доктора юридических наук (DSc) по специальности 12.00.02 – Конституционное право. Административное право. Финансовое и таможенное право на тему: «Усиление роли Олий Мажлиса Республики Узбекистан в системе государственной власти: конституционно-правовые вопросы».
В ходе защиты диссертации соискатель подробно обосновал актуальность работы, ее цели и задачи. Члены Научного совета высказали свои мнения и замечания по внесенным диссертантом предложениям. Диссертация была успешно защищена, и Научный совет принял решение DSc.11/10.01.2024.yu.24.04 о присуждении Рахимову Абдуманнобу Кузиевичу ученой степени (DSc) доктора юридических наук.