Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Xalqaro munosabatlar fakultetining 2-bosqich talabalari Nasimov Alinur va Hamraqulov Jasurbek 2025-yilning 8-12-iyul kunlari Bishkek shahrida o‘tkazilgan “Markaziy Osiyo maktabi” ilmiy-ta’lim dasturida ishtirok etishdi.
Ushbu maktab A.M. Gorchakov nomidagi Xalq diplomatiyasini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tomonidan mintaqa davlatlari va Rossiya Federatsiyasi mutaxassislari ishtirokida tashkil etildi. Maktabning asosiy mavzusi “Markaziy Osiyo mamlakatlari energetika sohasining istiqboli” bo‘ldi.
Dastur doirasida ishtirokchilar mintaqa davlatlari oldida turgan asosiy muammolar va imkoniyatlarni, jumladan, energetika o‘tishi, barqaror rivojlanish, suv-energetika muvozanati, shuningdek, qayta tiklanadigan energiya manbalari sohasidagi hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildilar.
Energetika xavfsizligi, energiya manbalarini xilma-xil qilish, iqlim o‘zgarishining energetika infratuzilmasiga ta’siri, barqaror energetika siyosatini shakllantirishda yoshlar va diplomatiyaning o‘rni masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Студенты УМЭД приняли участие в международной программе «Школа Центральной Азии»
Студенты второго курса факультета Международных отношений Университета мировой экономики и дипломатии Насимов Алинур и Хамракулов Жасурбек приняли участие в научно-образовательной программе «Школа по Центральной Азии», которая проходила в Бишкеке с 8 по 12 июля 2025 года.
Данная школа была организована Фондом поддержки публичной дипломатии имени А.М. Горчакова при участии экспертов из стран региона и Российской Федерации. Основной темой школы стало «Будущее энергетического сектора стран Центральной Азии».
В рамках программы участники обсудили ключевые вызовы и возможности, стоящие перед странами региона, включая вопросы энергетического перехода, устойчивого развития, водно-энергетического баланса, а также расширения сотрудничества в области возобновляемых источников энергии.
Особое внимание было уделено вопросам энергетической безопасности, диверсификации источников энергии, влияния изменения климата на энергетическую инфраструктуру, а также роли молодежи и дипломатии в формировании устойчивой энергетической политики.