Fanlararo hamkorlik bilan sifatli taʻlim tomon
Joriy yilning 2-semestri davomida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Barqaror rivojlanish maqsadlari doirasida “Ingliz tili” va “Tizimli tahlil va matematik modellashtirish” kafedrasi o‘qituvchilari fanlararo hamkorlikda loyihani amalga oshirishdi. BRM 4, sifatli ta’lim berish maqsadi asos qilib olingan ushbu loyihada Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti 2-kurs talabalari ishtirok etishdi.
Ma’lumki, universitetda 2-kurs talabalariga maxsus maqsadlar uchun ingliz tili (ESP) fani o‘tiladi. Talabalar maxsus fanlardan olgan bilimlarini ingliz tili darslarida va o‘z navbatida ingliz tilidan olgan bilim va ko‘nikmalarini maxsus fanlardan tashkil qilingan mashg‘ulotlarda mustahkamlash imkoniyatiga egadirlar. Shuni e’tiborga olgan holda, 2-kurs talabalarining mustaqil ta’limini samarali tashkil qilish maqsadida “Ingliz tili” va “Tizimli tahlil va matematik modellashtirish” kafedrasi o‘qituvchilari 2 bosqichdan iborat hamda menejment sohasidagi bilimlar hamda til ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan vazifani ishlab chiqib, amaliyotga tatbiq qilishdi.
Vazifa doirasida talabalar jahon adabiyoti durdonalaridan biri hisoblangan Eliyahu Goldratning “The Goal (Maqsad)” kitobini o‘qishdi va menejment sohasida nazariy bilimlarni mustahkamlashdi va 2 bosqichda ushbu bilimlarni va kitob to‘g‘risidagi taassurotlarini ingliz tili darslarida taqdimot qilib berishdi. Interdissiplinar( fanlararo hamkorlik)yondashuviga asoslangan ushbu loyiha ESP va menejmentni o‘qitishda ta’lim sifatini va mazmunini rivojlantirishga katta hissa qo‘shdi va ijobiy natijalar ko‘rsatdi.

К качественному образованию через междисциплинарное сотрудничество
В течение второго семестра текущего года в рамках Целей устойчивого развития в Университете мировой экономики и дипломатии преподаватели кафедр «Английский язык» и «Системный анализ и математическое моделирование» реализовали проект по междисциплинарному сотрудничеству. В данном проекте, основанном на четвертой цели ЦУР, обеспечивающей качественное образование, приняли участие студенты второго курса факультета Международной экономики и менеджмента.
Как известно, в университете студенты второго курса изучают английский язык для специальных целей (ESP). Они имеют возможность закрепить свои знания по специальным предметам на уроках английского языка, а также применить свои навыки английского языка в изучении специальных предметов. Учитывая это, для эффективной организации самостоятельного обучения студентов второго курса преподаватели кафедр «Английский язык» и «Системный анализ и математическое моделирование» разработали и реализовали двухэтапное задание, направленное на развитие как знаний, так и языковых навыков в области менеджмента.
В рамках задания студенты прочитали книгу Элияху Голдрата «Цель», считающуюся одним из шедевров мировой литературы, и укрепили свои теоретические знания в области менеджмента. На втором этапе они представили эти знания и свои впечатления от книги на уроках английского языка. Данный проект, основанный на междисциплинарном подходе, способствовал улучшению качества и содержания преподавания ESP и менеджмента и показал положительные результаты.