JIDU rektori Xorijiy mamlakatlar bilan do‘stlik bo‘yicha Xitoy xalq jamiyati raisi bilan uchrashuv o‘tkazdi
Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev Xorijiy mamlakatlar bilan do‘stlik bo‘yicha Xitoy xalq jamiyati raisi Yan Vanmin boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida tomonlar har qanday sharoitda O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi har tomonlama strategik sheriklik munosabatlari izchil rivojlanib borayotganini qayd etdi. Oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish muhimligi, ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlashda parlament, ta’lim va xalq diplomatiyasining o‘rni qayd etildi.
Savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlik istiqbollari bo‘yicha fikr almashildi. Hududlar o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni faollashtirishga ko‘maklashish, bu borada joriy yil davomida rejalashtirilgan tadbirlar rejasi muhokama qilindi.
Shuningdek, turizm, taʼlim va ilmiy-akademik yo‘nalishda almashinuvni rivojlantirishga qaratilgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.

UWED Rector Meets with Chairman of Chinese People's Association for Friendship with Foreign Countries
Sodyq Safoev, First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis and Rector of UWED, held a meeting with a delegation led by Yang Wanming, President of the Chinese People's Association for Friendship with Foreign Countries.
During the talks, the parties noted the steady development of the Uzbek-Chinese comprehensive strategic partnership under all conditions. They highlighted the importance of implementing agreements reached at the highest level, as well as the role of parliament, education, and public diplomacy in strengthening bilateral ties.
An exchange of views took place on the prospects for cooperation in the trade, economic, investment, cultural, and humanitarian spheres. The parties also discussed promoting more active direct contacts between regions, including an action plan for the current year.
The implementation of joint projects aimed at developing tourism, educational, and scientific and academic exchanges was also reviewed.