Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti qoshidagi Yuridik klinika tashabbusi bilan 2025-yilning 22-avgust kuni “Ijtimoiy himoyaga muhtoj fuqarolarga bepul yuridik maslahat berish” mavzusida ochiq muloqot tashkil etildi. Tadbirning maqsadi aholining ijtimoiy zaif qatlamlarini huquqiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash, bepul yuridik yordam mexanizmlarini targ‘ib qilish va aholining huquqiy savodxonligini oshirishdan iborat bo‘ldi.
Muloqotda JIDU Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor O.Yusupdjanov boshchiligida, rektor maslahatchisi A.Turdimatov, JIDU Yuridik klinikasi direktori Z.S.Ubaydullayev va universitet professor-o‘qituvchilari, talabalar hamda jamoatchilik vakillari ishtirok etishdi. Unda ijtimoiy himoyaga muhtoj fuqarolarning huquqiy muammolari, bepul yuridik maslahat berishning amaldagi tartibi hamda yuridik klinikaning bu boradagi faoliyati keng muhokama qilindi. Ishtirokchilar o‘z savollariga bevosita mutaxassislar tomonidan javob olishdi.
Tadbir yakunida fuqarolarning huquqlarini samarali himoya qilish, bepul yuridik xizmatlardan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish va bu yo‘nalishda yangi tashabbuslarni ilgari surish bo‘yicha tavsiyalar berildi. Yuridik klinika bundan buyon ham aholiga bepul yuridik maslahatlar ko‘rsatishda davom etishini hamda talabalar uchun amaliy ko‘nikmalarni rivojlantirishga xizmat qiladigan loyihalarni kengaytirishini ma’lum qildi.

В УМЭД состоялся открытый диалог на тему «Оказание бесплатной юридической помощи гражданам, нуждающимся в социальной защите»
22 августа 2025 года по инициативе Юридической клиники Университета мировой экономики и дипломатии состоялся открытый диалог на тему «Оказание бесплатной юридической помощи гражданам, нуждающимся в социальной защите». Целью мероприятия стало оказание правовой поддержки социально уязвимым слоям населения, продвижение механизмов бесплатной юридической помощи и повышение правовой грамотности населения.
В диалоге приняли участие Первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе УМЭД О. Юсупджанов, советник ректора А. Турдиматов, директор Юридической клиники УМЭД З. С. Убайдуллаев, а также преподаватели, студенты университета, представители общественности. Широко обсуждались правовые проблемы граждан, нуждающихся в социальной защите, действующий порядок предоставления бесплатных юридических консультаций и деятельность юридической клиники в этой сфере. Участники получили ответы на свои вопросы непосредственно от экспертов.
В завершение мероприятия были даны рекомендации по эффективной защите прав граждан, расширению доступа к бесплатным юридическим услугам и продвижению новых инициатив в этой сфере. Юридическая клиника заявила о намерении продолжить предоставление бесплатных юридических консультаций населению и расширить проекты, направленные на развитие практических навыков студентов.