JIDUda “Xalqaro munosabatlar” fakulteti talabalari uchun “Karyera kuni” o‘tkazildi
2025-yil 20-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Xalqaro munosabatlar” fakulteti talabalari uchun “Karyera kuni” tadbiri yuqori saviyada tashkil etildi.
Ushbu tadbir universitet bitiruvchilari va talabalari uchun o‘z kasbiy yo‘nalishlarini aniqlash, ish beruvchilar bilan bevosita muloqot qilish va mehnat bozoridagi dolzarb talablar bilan yaqindan tanishish imkoniyatini yaratdi.
Tadbirda respublikaning nufuzli davlat tashkilotlari, xususiy kompaniyalar, xalqaro tashkilotlar va sug‘urta va telekommunikatsiya kompaniyalari kabi 50 dan ziyod tashkilotlar ishtirok etishdi. Jumladan, Tashqi ishlar vazirligi, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Ijtimoiy himoya Milliy agentligi, Davlat statistika qo‘mitasi, Markaziy Osiyo xalqaro instituti, va boshqa yirik ish beruvchi tashkilotlar qatnashdi.
Ular talabalar bilan ochiq muloqotlar o‘tkazib, mavjud bo‘sh ish o‘rinlari, amaliyot va stajirovka dasturlari haqida batafsil ma’lumot berdilar.
“Karyera kuni” doirasida talabalar o‘z rezyumelarini mutaxassislarga taqdim etish, suhbatdan o‘tish bo‘yicha tajriba orttirish va ishga joylashish uchun zarur bo‘lgan ko‘nikmalarni mustahkamlash imkoniga ega bo‘ldilar.
Mazkur tadbir universitetning ta’lim va ishlab chiqarish o‘rtasidagi hamkorligini mustahkamlash, yosh mutaxassislarning bandligini ta’minlash hamda ularning kasbiy faoliyatga muvaffaqiyatli kirib borishlariga ko‘maklashish maqsadida muhim ahamiyat kasb etdi.

В УМЭД состоялся “День карьеры” для студентов факультета “Международные отношения”
20 мая 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии на высоком уровне было организовано мероприятие “День карьеры” для студентов факультета “Международные отношения”.
Данное мероприятие предоставило выпускникам и студентам университета возможность определить свои профессиональные направления, непосредственно пообщаться с работодателями и ознакомиться с актуальными требованиями на рынке труда.
В мероприятии приняли участие более 50 организаций, включая престижные государственные учреждения, частные компании, международные организации, а также страховые и телекоммуникационные компании республики. В частности, участвовали Министерство иностранных дел, Министерство инвестиций, промышленности и торговли, Национальное агентство социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан, Государственный комитет по статистике, Международный институт Центральной Азии и другие крупные работодатели.
Они провели открытые диалоги со студентами и предоставили подробную информацию о существующих вакансиях, программах практики и стажировок.
В рамках “Дня карьеры” студенты получили возможность представить свои резюме специалистам, приобрести опыт прохождения собеседования и закрепить навыки, необходимые для трудоустройства.
Данное мероприятие имеет важное значение для укрепления сотрудничества университета между сферами образования и производства, обеспечения занятости молодых специалистов и содействия их успешному вхождению в профессиональную деятельность.