2025-yil 5–9-may kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Tizimli tahlil va matematik modellashtirish” kafedrasi o‘qituvchisi Sodiqova Dilafruz Qirg‘iziston janubida o‘tkazilgan Train-the-Trainer dasturi doirasidagi xalqaro ekologik seminarda ishtirok etdi.
Tadbir GIZ va HELVETAS (Germaniya) xalqaro tashkilotlari ko‘magida tashkil etildi.
Seminar “yashil” va barqaror iqtisodiyotni rivojlantirish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish, ekologik turizmni kengaytirish hamda barqaror boshqaruv tizimlarini joriy etish masalalariga bag‘ishlandi.
Dastur doirasida D. Sodiqova tomonidan “Yashil turizmni shakllantirish va yashil turar-joylar hamda bino-inshootlarni ko‘paytirishning ahamiyati” mavzusida taqdimot qilindi. Jumladan, LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) sertifikatlash tizimidan ko`proq binolarni o‘tkazish orqali ekologik toza, energiya tejamkor va barqaror binolar ulushini kengaytirishning afzalliklari yoritib berildi.
Ta’kidlash joizki, D. Sodiqova GIZ tomonidan tashkil etiladigan maxsus imtihondan muvaffaqiyatli o‘tgan taqdirda, yashil va barqaror turizm yo‘nalishi bo‘yicha sertifikatlangan trener maqomini olish huquqiga ega bo‘ladi.
Seminar mavzulari Birlashgan Millatlar Tashkilotining quyidagi Barqaror rivojlanish maqsadlariga mos keldi: SDG 6 – Toza ichimlik suvi va sanitariya; 7 – Arzon va toza energiya; 13 – Iqlim o‘zgarishiga qarshi kurash; 15 – Quruqlikdagi ekotizimlarni saqlash.
Bunday tashabbuslarda faol ishtirok etish O‘zbekistonda ekologik tafakkurni rivojlantirish va barqaror rivojlanishga xizmat qiluvchi innovatsion yechimlarni ilgari surishga zamin yaratadi.

Представитель УМЭД принял участие в международном экологическом семинаре в рамках программы Train-the-Trainer
С 5 по 9 мая 2025 года преподаватель кафедры Системного анализа и математического моделирования Университета мировой экономики и дипломатии Содикова Дилафруз приняла участие в международном экологическом семинаре на юге Кыргызстана в рамках программы Train-the-Trainer.
Мероприятие было организовано при поддержке международных организаций GIZ и HELVETAS (Германия).
Семинар был посвящён вопросам развития “зелёной” и устойчивой экономики, рационального использования природных ресурсов, экологического туризма и устойчивого управления.
В рамках программы Д. Содикова выступила с презентацией на тему: «Формирование зелёного туризма и значение расширения числа экологичных жилых зданий и сооружений». В докладе были раскрыты преимущества расширения доли устойчивых, энергоэффективных и экологически чистых зданий через внедрение системы сертификации LEED (Leadership in Energy and Environmental Design).
Следует отметить, что Д. Содикова получила возможность пройти специальный экзамен, организуемый GIZ. В случае успешной сдачи она получит статус сертифицированного тренера по зелёному и устойчивому туризму.
Обсуждаемые темы соответствовали направлениям глобальных целей устойчивого развития: SDG 6 – Чистая вода и санитария; 7 – Доступная и чистая энергия; 13 – Борьба с изменением климата; 15 – Сохранение экосистем суши.
Участие в таких инициативах способствует укреплению экологического мышления и развитию устойчивых решений для будущего Узбекистана.