XORIJIY DAVLATLARDA INTELLEKTUAL MULK HUQUQI BO‘YICHA MASTER-KLASS
Joriy yilning 26-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Xalqaro tijorat arbitraji va nizolarni hal etish” yo‘nalishida tahsil olayotgan 1-bosqich magistrantlari uchun “Xorijiy davlatlar fuqarolik va savdo huquqi” fanidan “Xorijiy davlatlarda intellektual mulk huquqi” mavzusida master-klass bo‘lib o‘tdi. Master-klass “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasi mudiri Masadikov Sherzodbek hamda mazkur kafedra professori Imamova Dilfuza tomonidan tashkil etildi.
Master-klassni o‘tkazish uchun fuqarolik va intellektual mulk huquqi sohasida mutaxassis, yuridik fanlar doktori, professor Raimova Nargiza taklif etildi.
Master-klass davomida Raimova Nargiza turli xorijiy huquqiy tizimlarda intellektual mulk huquqini tartibga solishning o‘ziga xos jihatlarini yoritib berdi. Xususan, u intellektual mulk obyektlarini himoya qilishning qiyosiy-huquqiy jihatlariga, jumladan mualliflik huquqi, patent huquqi hamda individuallashtirish vositalariga, shuningdek ushbu sohaning zamonaviy rivojlanish tendensiyalariga alohida e’tibor qaratdi.
Magistrantlar mazkur mavzuga katta qiziqish bildirdilar, muhokamalarda faol ishtirok etdilar, intellektual mulk huquqi normalarining amaliy qo‘llanilishiga oid dolzarb savollar berdilar hamda ularga batafsil va asoslantirilgan javoblar oldilar.
Mazkur master-klassning o‘tkazilishi Birlashgan Millatlar Tashkilotining 16-Barqaror rivojlanish maqsadi «Tinchlik, adolat va samarali institutlar»ni amalga oshirishga bevosita hissa qo‘shadi, xususan 6.3-vazifa – huquq ustuvorligini ta’minlash va adolatga teng kirishni kafolatlash.
Mazkur master-klass akademik muloqotni rivojlantirish, nazariya va amaliyot o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash hamda ta’lim jarayonini takomillashtirishga muhim hissa bo‘ldi.

MASTER CLASS ON INTELLECTUAL PROPERTY LAW IN FOREIGN COUNTRIES
On March 26 of the current year, a master class was held at the University of World Economy and Diplomacy for first-year master’s students enrolled in the “International Commercial Arbitration and Dispute Resolution” program. The event was conducted within the course “Civil and Commercial Law of Foreign Countries” on the topic “Intellectual Property Law in Foreign Countries.” The master class was organized by Head of the Department of Civil Law and Private International Law Disciplines Masadikov Sherzodbek and professor Imamova Dilfuza of the same department.
Dr., professor Nargiza Raimova a specialist in civil and intellectual property law, was invited to deliver the master class.
During the session, Dr. Raimova Nargiza highlighted the specific features of the legal regulation of intellectual property across various foreign legal systems. Particular attention was paid to the comparative legal aspects of the protection of intellectual property objects, including copyright, patent law, and means of individualization, as well as to contemporary trends in the development of this field of law.
The master’s students demonstrated strong interest in the topic, actively participated in discussions, raised relevant questions concerning the practical application of intellectual property law, and received comprehensive and well-reasoned answers.
The organization of this master class directly contributes to the implementation of United Nations Sustainable Development Goal 16, “Peace, Justice and Strong Institutions,” in particular Target 16.3 – promoting the rule of law and ensuring equal access to justice.
The master class became a significant contribution to the development of academic dialogue, strengthening the link between theory and practice, and improving the educational process.