Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida "Say "Yes" to Friendship!" madaniyatlararo muloqot festivali bo‘lib o‘tdi
2025-yil 25-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Say "Yes" to Friendship!” madaniyatlararo muloqot festivali bo‘lib o‘tdi.
JIDU birinchi kurs talabalari 20 ta mamlakatni taqdim etishdi: AQSH, Birlashgan Arab Amirliklari, Eron, Ruminiya, Janubiy Koreya, Tojikiston, Xitoy, Buyuk Britaniya, Meksika, Hindiston, Rossiya, Armaniston, Qozog‘iston, Ispaniya, Gruziya, Turkiya, Misr, Italiya va Fransiya. Ingliz tili kafedrasi o‘qituvchilari ushbu tadbirni loyiha ishi ko‘rinishida tashkil etdilar.
Talabalar va o‘qituvchilar hamkorlikda tayyorlagan tadbir uch qismdan iborat edi: madaniyat yarmarkasi va mamlakatlar taqdimoti, rolli o‘yinlar orqali an’analarni namoyish etish hamda milliy raqslar yoki qo‘shiqlar ijrosi. Tadbir ingliz tilida olib borilib, talabalarni xalqaro muloqot olamiga sho‘ng‘itdi.
Tadbirda AQSH elchixonasi vakillari, ko‘ngillilar, madaniyat markazlari vakillari, JIDUda faoliyat yuritayotgan til sohiblari, atrofdagi mahallalar aholisi, jamoatchilik vakillari, ingliz tili kafedrasida ta’lim olayotgan maktab o‘quvchilari, JIDU professor-o‘qituvchilari va talabalari ishtirok etdilar. Festival birinchi kurs talabalarining madaniyatlararo malakasini oshirish, turli xalqlarning an’analarini o‘rganish hamda taqdim etilgan mamlakatlarning qadriyatlari va urf-odatlarini tadqiq qilishga rag‘batlantirish maqsadida o‘tkazildi. Har bir mamlakat taqdimotining muhim qismi sifatida ushbu davlatning O‘zbekiston bilan aloqalari haqida ma’lumot berildi.
Har bir talabalar jamoasi o‘z iste’dodlarini, madaniyati va an’analarini bilishini o‘ziga xos tarzda namoyish etdi. Jamoalarning dasturxoni milliy taomlar bilan bezatilgandi. Jamoalarning chiqishlarini alohida ta’kidlash lozim: Eron jamoasi raqsga tushib, fors tilida she’rlar o‘qidi, doirada Mozandaron an’anaviy musiqasini va Rizo Malikzodaning qo‘shig‘ini ijro etdi; Britaniya jamoasi quymoq bilan yugurish musobaqasini o‘tkazib, Gamlet monologini va Nyukaslning an’anaviy raqsini ijro etdi hamda Garri Potter qahramonlarini taqdim etdi; Janubiy Koreya jamoasi an’anaviy koreys to‘y marosimi, birinchi tug‘ilgan kun tantanasi, an’anaviy raqs va K-pop uslubidagi chiqishni namoyish qildi; Amerika jamoasi instrumental mamba va jazz raqsini ijro etib, Amerika mavzusida viktorina o‘tkazdi; Tojikiston jamoasi an’anaviy Pomir raqsi va qo‘shig‘ini taqdim etdi; Xitoy jamoasi tarixiy diplomatik tashrif sahnasini ko‘rsatib, raqs ijro etdi. Ayniqsa, Hindiston, Ispaniya, Ruminiya, Meksika, Gruziya, Turkiya, Rossiya, Qozog‘iston, Italiya va O‘zbekiston jamoalari hamda Birlashgan Arab Amirliklari jamoasining taqdimotlari va chiqishlari g‘oyat qiziqarli va yorqin bo‘ldi.
Barcha jamoalar tanlangan mamlakat madaniyatini ishtiyoq bilan taqdim etishdi. Ishtirokchilar o‘zlarining nozik hazillari, chiroyli liboslari va jo‘shqin raqslari bilan tomoshabinlarni maftun etishdi.

The "Say “Yes” to Friendship!" Intercultural Festival at the University of World Economy and Diplomacy
On April 25, 2025, the University of World Economy and Diplomacy (UWED) hosted the "Say “Yes” to Friendship!" intercultural festival. First-year UWED students, working with teachers from the English department, created this project-based learning event. Twenty countries were represented: the USA, the United Arab Emirates, Iran, Romania, South Korea, Tajikistan, China, the United Kingdom, Mexico, India, Russia, Armenia, Kazakhstan, Spain, Georgia, Turkey, Egypt, Italy, and France.
The festival, a collaborative effort between students and teachers, featured three parts: a cultural fair showcasing country presentations, engaging role-playing demonstrations of traditions, and performances of national dances and songs. The entire event was conducted in English, immersing students in a dynamic environment for international communication.
Attendees included the representatives from the U.S. Embassy, volunteers, the representatives of cultural centers, native speakers employed by UWED, residents of the surrounding area, representatives of the local community, secondary school students enrolled in the English department, UWED faculty, and UWED students. The objectives of the festival were to enhance the intercultural competency of first-year students, to foster familiarity with the traditions of various peoples, and to encourage research into the values and customs of the represented countries. An integral component of each country's presentation was the information regarding its relationship with Uzbekistan.
Each team of students uniquely showcased their talents and knowledge of culture and traditions, their tables artfully decorated with national dishes and souvenirs. Several teams deserve special mention for their particularly memorable performances: the Iranian team (dance, Farsi poetry, traditional Mazandaran tambourine music, and a song by Reza Malikzodeh); the British team (pancake race, Hamlet monologue, traditional Newcastle dance, and Harry Potter characters); the South Korean team (traditional wedding and the first-birthday ceremonies, traditional dance, and K-pop); the American team (instrumental mambo and jazz dance, and a US-themed quiz); the Tajikistani team (traditional Pamir dance and song); and the Chinese team (a scene from a historical diplomatic visit and a dance). The Indian, Spanish, Romanian, Mexican, Georgian, Turkish, Russian, Kazakh, Italian, Uzbek teams as well as the team representing the United Arab Emirates also delivered exceptionally captivating and vibrant presentations and performances.
All teams enthusiastically shared their chosen country's culture, captivating the audience with their subtle humor, vibrant costumes, and energetic dances.