Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida "Say "Yes" to Friendship!" madaniyatlararo muloqot festivali bo‘lib o‘tdi
2025-yil 25-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Say "Yes" to Friendship!” madaniyatlararo muloqot festivali bo‘lib o‘tdi.
JIDU birinchi kurs talabalari 20 ta mamlakatni taqdim etishdi: AQSH, Birlashgan Arab Amirliklari, Eron, Ruminiya, Janubiy Koreya, Tojikiston, Xitoy, Buyuk Britaniya, Meksika, Hindiston, Rossiya, Armaniston, Qozog‘iston, Ispaniya, Gruziya, Turkiya, Misr, Italiya va Fransiya. Ingliz tili kafedrasi o‘qituvchilari ushbu tadbirni loyiha ishi ko‘rinishida tashkil etdilar.
Talabalar va o‘qituvchilar hamkorlikda tayyorlagan tadbir uch qismdan iborat edi: madaniyat yarmarkasi va mamlakatlar taqdimoti, rolli o‘yinlar orqali an’analarni namoyish etish hamda milliy raqslar yoki qo‘shiqlar ijrosi. Tadbir ingliz tilida olib borilib, talabalarni xalqaro muloqot olamiga sho‘ng‘itdi.
Tadbirda AQSH elchixonasi vakillari, ko‘ngillilar, madaniyat markazlari vakillari, JIDUda faoliyat yuritayotgan til sohiblari, atrofdagi mahallalar aholisi, jamoatchilik vakillari, ingliz tili kafedrasida ta’lim olayotgan maktab o‘quvchilari, JIDU professor-o‘qituvchilari va talabalari ishtirok etdilar. Festival birinchi kurs talabalarining madaniyatlararo malakasini oshirish, turli xalqlarning an’analarini o‘rganish hamda taqdim etilgan mamlakatlarning qadriyatlari va urf-odatlarini tadqiq qilishga rag‘batlantirish maqsadida o‘tkazildi. Har bir mamlakat taqdimotining muhim qismi sifatida ushbu davlatning O‘zbekiston bilan aloqalari haqida ma’lumot berildi.
Har bir talabalar jamoasi o‘z iste’dodlarini, madaniyati va an’analarini bilishini o‘ziga xos tarzda namoyish etdi. Jamoalarning dasturxoni milliy taomlar bilan bezatilgandi. Jamoalarning chiqishlarini alohida ta’kidlash lozim: Eron jamoasi raqsga tushib, fors tilida she’rlar o‘qidi, doirada Mozandaron an’anaviy musiqasini va Rizo Malikzodaning qo‘shig‘ini ijro etdi; Britaniya jamoasi quymoq bilan yugurish musobaqasini o‘tkazib, Gamlet monologini va Nyukaslning an’anaviy raqsini ijro etdi hamda Garri Potter qahramonlarini taqdim etdi; Janubiy Koreya jamoasi an’anaviy koreys to‘y marosimi, birinchi tug‘ilgan kun tantanasi, an’anaviy raqs va K-pop uslubidagi chiqishni namoyish qildi; Amerika jamoasi instrumental mamba va jazz raqsini ijro etib, Amerika mavzusida viktorina o‘tkazdi; Tojikiston jamoasi an’anaviy Pomir raqsi va qo‘shig‘ini taqdim etdi; Xitoy jamoasi tarixiy diplomatik tashrif sahnasini ko‘rsatib, raqs ijro etdi. Ayniqsa, Hindiston, Ispaniya, Ruminiya, Meksika, Gruziya, Turkiya, Rossiya, Qozog‘iston, Italiya va O‘zbekiston jamoalari hamda Birlashgan Arab Amirliklari jamoasining taqdimotlari va chiqishlari g‘oyat qiziqarli va yorqin bo‘ldi.
Barcha jamoalar tanlangan mamlakat madaniyatini ishtiyoq bilan taqdim etishdi. Ishtirokchilar o‘zlarining nozik hazillari, chiroyli liboslari va jo‘shqin raqslari bilan tomoshabinlarni maftun etishdi.

Фестиваль межкультурного общения «Say “Yes” to Friendship!» в Университете мировой экономики и дипломатии
25 апреля 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся Фестиваль межкультурного общения «Say “Yes” to Friendship!».
Студенты первого курса УМЭД представили 20 стран: США, Объединённые Арабские Эмираты, Иран, Румынию, Южную Корею, Таджикистан, Китай, Великобританию, Мексику, Индию, Россию, Армению, Казахстан, Испанию, Грузию, Турцию, Египет, Италию и Францию. Преподаватели кафедры английского языка организовали это мероприятие в формате проектной работы.
Мероприятие, подготовленное студентами и преподавателями совместно, состояло из трёх частей: ярмарки культуры и презентации стран, демонстрации традиций в форме ролевых игр и исполнения национальных танцев или песен. Всё мероприятие проходило на английском языке, погружая студентов в мир международного общения.
Гостями мероприятия стали представители посольства США, волонтёры, представители культурных центров, носители языка, работающие в УМЭД, жители близлежащих районов, представители общественности, школьники, обучающиеся на кафедре английского языка, преподаватели и студенты УМЭД. Целью фестиваля было повышение межкультурной компетенции студентов первого курса, знакомство с традициями различных народов и стимулирование исследования ценностей и обычаев представленных стран. Неотъемлемой частью презентации каждой страны стало информирование об отношениях данной страны с Узбекистаном.
Каждая команда студентов оригинально продемонстрировала свои таланты и знания культуры и традиций. Столы команд были искусно украшены национальными блюдами. Отдельно следует отметить выступления команд: иранская команда танцевала, декламировала стихи на фарси, исполняла традиционную музыку Мозандарана на дойре и песню Резы Маликзоде; британская команда провела забег с блинами, исполнила монолог Гамлета, традиционный танец Ньюкасла и представила персонажей Гарри Поттера; южнокорейская команда показала традиционную корейскую свадебную церемонию, церемонию первого дня рождения, традиционный танец и выступление в стиле K-pop; американская команда исполнила инструментальную мамбу и джазовый танец, а также провела викторину на американскую тематику; таджикская команда исполнила традиционный памирский танец и песню; китайская команда разыграла сцену исторического дипломатического визита и исполнила танец. Презентации и выступления индийской, испанской, румынской, мексиканской, грузинской, турецкой, российской, казахской, итальянской и узбекской команд и презентация команды Объединённых Арабских Эмиратов были особенно захватывающими и яркими.
Все команды с энтузиазмом представили культуру выбранной страны. Участники покорили зрителей тонким юмором, яркими костюмами и зажигательными танцами.