JIDU talabalari va Toshkent shahar yuqori sinf o‘quvchilarining uchrashuvida har bir inson hayotida ta’limning o‘rni muhokama qilindi
Joriy yilning 25-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Sharq tillari kafedrasi o‘qituvchisi Gulnoza Xusainova JIDUning fors tilini o‘rganayotgan talabalari bilan Toshkent shahridagi 71-umumiy o‘rta ta’lim maktabining yuqori sinf o‘quvchilari bilan uchrashdi.
Maktab o‘quvchilari bilan o‘tkazilgan uchrashuvda JIDU talabalari ta’limning har bir inson hayotidagi o‘rni va ahamiyati haqida so‘zlab berishdi.
Uchrashuv davomida JIDU vakillari Barqaror rivojlanish maqsadlarining asosiy yo‘nalishlarini bilish bo‘yicha viktorina o‘tkazdilar, ta’lim sohasidagi vazifalarga alohida e’tibor qaratib, “Umumqamrovli va adolatli sifatli ta’limni ta’minlash hamda barchaga butun umri davomida ta’lim olish imkoniyatini rag‘batlantirish” masalasini ham muhokama qildilar.
Maktab o‘quvchilari ta’limning asosiy element ekanligini ta’kidlab, bugungi kunda bepul, teng huquqli va sifatli boshlang‘ich hamda o‘rta ta’lim olish uchun sharoitlar yaratilayotganini, bu esa talab qilinadigan va samarali ta’lim natijalariga erishish imkonini berishini aytdilar. Shuningdek, elektron ta’lim asosida ta’lim sifati va qulayligini oshirishning zamonaviy usullariga e’tibor qaratildi. O‘quvchilar so‘nggi paytlarda ochiq onlayn kurslarga qiziqish sezilarli darajada oshganini, bu esa xalqaro ta’lim tarmoqlari va ochiq ta’lim platformalarining shakllanishiga olib kelganini alohida ta’kidladilar.
Universitet o‘qituvchisi va talabalari tinglovchilarga ta’lim va bir nechta chet tillarini bilish odamlar o‘rtasidagi o‘zaro tushunishni oshirishda muhim rol o‘ynashi va yanada tinchroq jamiyatlar shakllanishiga hissa qo‘shishi haqida so‘zlab berishdi.
71-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabi o‘quvchilari uchrashuv tashkilotchilariga minnatdorchilik bildirishdi va JIDU talabalariga ularning tajribasidan o‘rganish imkoniyati uchun tashakkur aytishdi.

Встреча студентов УМЭД и старшеклассников Ташкента: о роли образования в жизни каждого человека
25 апреля т.г. преподаватель кафедры восточных языков Университета мировой экономики и дипломатии Гульноза Хусаинова со студентами УМЭД, изучающими персидский язык, встретились с учащимися старших классов 71-ой общеобразовательной средней школы г. Ташкент.
На встрече со школьниками студенты УМЭД рассказали о роли и значимости образования в жизни каждого человека.
В ходе встречи представители УМЭД провели викторину на знание основных целей ЦУР, уделив особое внимание задачам в области образования - «Обеспечение всеобъемлющего и справедливого качественного образования и поощрение возможности обучения на протяжении всей жизни для всех».
Школьники отметили, что образование является ключевым элементом, и сегодня создаются условия для получение бесплатного, равноправного и качественного начального и среднего образования, позволяющего добиться востребованных и эффективных результатов обучения. Также, уделили внимание современным способам улучшения качества и доступности образования на основе электронного обучения. Школьники особо выделили, тот факт, что в последнее время значительно возрос интерес к открытым онлайн-курсам, что привело к формированию международных образовательных сетей и платформ открытого образования.
Преподаватель и студенты Университета рассказали слушателям о том, что образование и знание нескольких иностранных языков играет важную роль в повышении взаимопонимания между людьми и способствует формированию более мирных обществ.
Учащиеся общеобразовательной средней школы № 71 поблагодарили организаторов встречи, и выразили благодарность студентам УМЭД за возможность учится на вашем опыте.