Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida imzolangan hamkorlik va talabalar almashinuvi shartnomasi doirasida Turkiyaning Burdur shahridagi Mehmet Akif Ersoy universiteti xorijiy tillar fakulteti dekani, professor Dursun Ko‘se tashrif buyurdi. Ushbu tashrif ikki oliy o‘quv yurti o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashda muhim qadam bo‘lib, tajriba va bilim almashishga xizmat qildi.
Tashrif davomida o‘tkazilgan uchrashuvda hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari, xususan, talabalar almashinuvi, qo‘shma ilmiy loyihalar va o‘qituvchilar malakasini oshirish dasturlari atroflicha muhokama etildi. Uchrashuv qatnashchilari talabalarning dunyoqarashini kengaytirish va ta’lim sifatini yuksaltirish uchun xalqaro almashinuvning ahamiyatini alohida ta’kidlab o‘tdilar.
Professor Dursun Ko‘se JIDU talabalari va akademik litsey o‘quvchilari uchun Burdurdagi Mehmet Akif Ersoy universiteti (MAKÜ)ga tanishtiruv sayohatini o‘tkazib, ularga o‘quv va ilmiy-tadqiqot laboratoriyalarini, shuningdek talabalarning ta’lim olishi va rivojlanishini qo‘llab-quvvatlovchi infratuzilmani namoyish etdi.
Tashrif doirasida barqaror rivojlanish yo‘nalishida seminarlar, konferensiyalar va madaniy almashinuvlar kabi qo‘shma tadbirlarni tashkil etish hamda ERASMUS+ loyihalariga birgalikda arizalar topshirish rejalari muhokama qilindi.

Визит профессора Университета Мехмета Акифа Эрсоя (MAKÜ) в УМЭД
В Университете мировой экономики и дипломатии состоялся визит профессора, декана факультета иностранных языков Университета Мехмета Акифа Эрсоя в Бурдуре (Турция), Дурсун Кöсе, в рамках подписанного договора о сотрудничестве и обмене студентами. Визит стал важным шагом в укреплении связей между двумя учебными заведениями и способствовал обмену опытом и знаниями.
В ходе визита была организована встреча, на котором обсуждались ключевые аспекты сотрудничества, включая обмен студентами, совместные исследовательские проекты и программы повышения квалификации преподавателей. Участники встречи отметили важность международного обмена для расширения горизонтов студентов и повышения качества образования.
Профессор Дурсун Кöсе также провел ознакомительную экскурсию для студентов УМЭД и учащимся академического лицея по Университету Мехмета Акифа Эрсоя в Бурдуре (MAKÜ), ознакомил с учебными и исследовательскими лабораториями, а также с инфраструктурой, которая поддерживает обучение и развитие студентов.
В рамках визита были обсуждены планы по организации совместных мероприятий, таких как семинары, конференции и культурные обмены, в направлении устойчивого развития и совместной подаче заявок на проекты ERASMUS+