Huquqiy madaniyatni oshirish yo‘lida yangi tashabbuslar — “Onlayn yuridik klinika”
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti qoshidagi Yuridik klinika hamda Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari kafedrasi professor-o‘qituvchilari hamkorligida Mirzo Ulug‘bek tumani hududida joylashgan Oltintepa MFY aholisi uchun huquqiy maslahatlar berish, aholining yuridik madaniyatini oshirish hamda yoshlar o‘rtasida huquqiy ong va huquqiy savodxonlikni yuksaltirish maqsadida doimiy faoliyat yurituvchi tashabbuskor guruh tashkil etildi.
Shuningdek, amalga oshirilayotgan tashkiliy ishlarning muhim yo‘nalishlaridan biri — Yuridik klinika faoliyatini zamonaviy yondashuvlar asosida kengaytirish, xususan, masofaviy shaklda xizmat ko‘rsatishni yo‘lga qo‘yish orqali “Onlayn yuridik klinika” faoliyatini joriy etishdan iboratdir. Ushbu yo‘nalishda Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari kafedrasi professor-o‘qituvchilari klinika volontyorlariga metodik va amaliy jihatdan yaqindan ko‘maklashmoqda.
Ushbu tashabbuslar fuqarolarning adolatga bo‘lgan erkin kirishini ta’minlash, huquqiy himoyani kuchaytirish hamda jamiyatda huquqiy ong va madaniyatni yuksaltirishga xizmat qiladi. Shuningdek, ushbu faoliyat yoshlar siyosatini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan bo‘lib, yoshlar o‘rtasida huquqiy savodxonlikni oshirish, ularning huquq va manfaatlarini himoya qilish hamda ijtimoiy faolligini kuchaytirishga xizmat qiladi. Bu orqali yoshlarning huquqiy bilimlarini mustahkamlash va ularni ongli, mas’uliyatli fuqarolar sifatida shakllantirishga ko‘mak beriladi.
Mazkur faoliyat Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan ilgari surilgan Barqaror rivojlanish maqsadlari, xususan, yoshlarga oid siyosat, adolat va samarali institutlarni rivojlantirishga qaratilgan yo‘nalishlar bilan uzviy bog‘liq holda amalga oshirilmoqda.

Новые инициативы на пути повышения правовой культуры — «Онлайн юридическая клиника»
В сотрудничестве Юридической клиники при Университет мировой экономики и дипломатии и профессорско-преподавательского состава кафедры гражданского права и международных частно-правовых дисциплин в целях оказания правовых консультаций населению, проживающему в махалле Олтинтепа, расположенной на территории Мирзо-Улугбекского района, повышения правовой культуры населения, а также развития правового сознания и правовой грамотности среди молодежи создана постоянно действующая инициативная группа.
Кроме того, одним из важных направлений проводимой организационной работы является расширение деятельности Юридической клиники на основе современных подходов, в частности, внедрение деятельности «Онлайн юридической клиники» путем организации оказания услуг в дистанционной форме. В данном направлении профессорско-преподавательский состав кафедры гражданского права и международных частно-правовых дисциплин оказывает методическую и практическую поддержку волонтёрам клиники.
Данные инициативы направлены на обеспечение свободного доступа граждан к правосудию, усиление правовой защиты, а также повышение уровня правового сознания и культуры в обществе. Вместе с тем данная деятельность ориентирована на поддержку государственной молодежной политики, повышение правовой грамотности среди молодежи, защиту их прав и интересов, а также развитие их социальной активности. Это способствует укреплению правовых знаний молодежи и формированию их как сознательных и ответственных граждан.
Данная деятельность осуществляется в тесной взаимосвязи с целями устойчивого развития, выдвинутыми Организация Объединённых Наций, в частности, с направлениями, направленными на развитие молодежной политики, правосудия и эффективных институтов.