JIDU talabalari tomonidan “Voyaga yetmagan qizlarning huquqlari – zo‘ravonlik va kamsitilishdan himoya qilish” mavzusida trening tashkil etildi
Joriy yilning 16-may kuni Jahon Iqtisodiyoti va Diplomatiya Universiteti huzuridagi Yuridik klinika qoshida tashkil etilgan “Qaldirģ‘och” loyihasi doirasida voyaga yetmagan qiz bolalar huquqlarini himoya qilishga qaratilgan tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbir doirasida Xalqaro huquq fakulteti 1, 2 va 3-bosqich talabalari Toshkent shahridagi ko‘zi ojiz bolalar uchun ixtisoslashtirilgan 77-sonli maktab-internatga tashrif buyurishdi.
U yerda talabalar “Voyaga yetmagan qizlarning huquqlari – zo‘ravonlik va kamsitilishdan himoya qilish” mavzusida trening o‘tkazishdi. Mazkur treningda ishtirokchilarga quyidagi masalalar haqida tushuntirishlar berildi:
- Voyaga yetmaganlarning shaxsiy daxlsizligi;
- O‘z fikrini erkin ifoda etish huquqi;
- Ta’lim olishdagi teng imkoniyatlar;
- Erta nikohning salbiy oqibatlari;
- Kamsitish va zo‘ravonlik holatlariga murojaat qilish tartiblari.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 7-martdagi PQ-103-sonli qarori mazmuni asosida voyaga yetmagan qizlarni qo‘llab-quvvatlash va himoya qilish bo‘yicha davlat siyosati haqida ham ma’lumot berildi.
Tadbir davomida talabalar tomonidan rolli o‘yinlar, hayotiy vaziyatlar bo‘yicha muhokamalar va interaktiv savol-javoblar tashkil etilib, maktab o‘quvchilarining treningga faol ishtiroki ta’minlandi.

Студентами УМЭД был организован тренинг на тему “Права несовершеннолетних девочек - защита от насилия и дискриминации”
16 мая текущего года в рамках проекта «Қалдирғоч» (Ласточка), организованного при Юридической клинике Университета мировой экономики и дипломатии, состоялось мероприятие, направленное на защиту прав несовершеннолетних девочек.
В рамках мероприятия студенты 1-го, 2-го и 3-го курсов факультета «Международное право» посетили специализированную школу-интернат No77 для незрячих детей в Ташкенте.
Там студенты провели тренинг на тему «Права несовершеннолетних девочек - защита от насилия и дискриминации». На данном тренинге участникам были даны разъяснения по следующим вопросам:
- Личная неприкосновенность несовершеннолетних;
- Право на свободное выражение своего мнения;
- Равные возможности в получении образования;
- Негативные последствия ранних браков;
- Порядок обращения в случаях дискриминации и насилия.
Также была представлена информация о государственной политике по поддержке и защите несовершеннолетних девочек на основе содержания постановления Президента Республики Узбекистан от 7 марта 2025 года NoПП-103.
В ходе мероприятия студентами были организованы ролевые игры, обсуждения жизненных ситуаций и интерактивные вопросы и ответы, что обеспечило активное участие школьников в тренинге.