JIDUga Filippinning O‘zbekistondagi elchisi tashrif buyurdi
Joriy yilning 25-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Filippin Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Roberto Manol bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida JIDU Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov rahbarligidagi universitet rahbariyati elchiga universitetning taqdimotini namoyish etdi.
Yuqori martabali diplomat Filippin oliy ta’lim muassasalari va JIDU o‘rtasida hamkorlik o‘rnatish istagini bildirdi. U Filippinda diplomatlarni tayyorlash instituti faoliyat yuritayotganini, unda maxsus kurslar mavjudligini, biroq bakalavriat va magistratura dasturlari yo‘qligini ma’lum qildi. Shu munosabat bilan elchi talabalar almashinuvi dasturlari va treninglar tashkil etish, shuningdek, o‘zbek diplomatlarini ma’ruzalar tinglash uchun Filippinga yuborish tashabbusini ilgari surdi.
Bundan tashqari, Filippin tomoni dengiz huquqi sohasidagi mutaxassislarni taqdim etishga tayyorligini bildirdi. Janob Manolo Filippinning geografik joylashuvi tufayli mazkur sohada yuqori malakali mutaxassislarga ega ekanligini ta’kidlab, O‘zbekistonni bu yo‘nalishda kadrlar tayyorlashda qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini izhor etdi.
Shuningdek, Filippin tomoni JIDU huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti bilan ASEAN ilmiy maqolalari va tadqiqotlarini o‘rtoqlashish niyatini bildirdi hamda ularning iqtisodiy rivojlanish tajribasi o‘zbekistonlik olimlar uchun foydali bo‘lishi mumkinligini qayd etdi.
Uchrashuv yakunida JIDU huzuridagi Diplomatiya akademiyasi va Filippin Respublikasining The Foreign Service Institute o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumini imzolash to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

The Ambassador of the Philippines to Uzbekistan visited UWED
On April 25 this year, a meeting was held at the University of World Economy and Diplomacy with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of the Philippines to Uzbekistan Roberto Manolo.
During the meeting, the university leadership, headed by the First Vice-Rector for Academic Affairs of the UWED Akram Umarov, presented the ambassador with a presentation of the university.
The high-ranking diplomat expressed his desire to establish cooperation between the universities of the Philippines and the UWED. He also said that the Philippines has a diplomatic training institute that offers special courses, but does not have bachelor's and master's programs. Based on this, the ambassador put forward an initiative to organize student exchange programs and trainings, as well as to send Uzbek diplomats to the Philippines for lectures.
In addition, the Philippine side expressed its readiness to provide experts in the field of shipping law. Mr. Manolo noted that due to its geographical location, the Philippines has highly qualified specialists in this field and expressed readiness to support Uzbekistan in training personnel in this area.
The Philippine side also expressed its intention to share ASEAN's scientific articles and research with the Institute for Advanced International Studies at UWED, noting that the experience of their economic development may be of interest to Uzbek scientists.
At the end of the meeting, an agreement was reached to sign a memorandum of understanding between the Diplomatic Academy under the UWED and The Foreign Service Institute of the Republic of the Philippines to establish cooperation.