JIDUda sport diplomatiyasi: Pokiston Elchixonasi bilan do‘stona futbol uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 7-iyul kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida sport diplomatiyasini rivojlantirish hamda O‘zbekiston va Pokiston yoshlari o‘rtasidagi do‘stona aloqalarni mustahkamlash maqsadida Pokiston Islom Respublikasining O‘zbekistondagi Elchixonasi vakillari ishtirokida rasmiy uchrashuv va do‘stona futbol o‘yini tashkil etildi.
Tadbirda universitet rahbariyati sportning xalqlar va madaniyatlarni yaqinlashtirishdagi beqiyos ahamiyatini alohida ta’kidladi. Qayd etilganidek, sport til, madaniyat va chegaralarni tan olmaydi, balki insonlarni o‘zaro hurmat, jamoaviy hamkorlik va anglashuv ruhida birlashtiradi. Futbol maydonida jamoalar raqobatlashsa-da, uning eng katta g‘olibi doimo do‘stlik bo‘lib qoladi.
Uchrashuv davomida joriy yil O‘zbekiston sporti tarixida muhim o‘rin tutayotgani alohida qayd etildi. Xususan, futbol bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi o‘z tarixida ilk bor FIFA World Cup 2026 musobaqasiga yo‘llanma olgani katta faxr bilan e’tirof etildi. Mazkur tarixiy yutuq mamlakatimizdagi millionlab yoshlar uchun ilhom manbai bo‘lib, birdamlik, qat’iyat va tinimsiz mehnat orqali yuksak marralarga erishish mumkinligini yana bir bor namoyon etdi.
O‘z navbatida, Pokiston Elchixonasi vakillari O‘zbekiston xalqini ushbu tarixiy muvaffaqiyat bilan samimiy muborakbod etib, ezgu tilaklarini bildirdilar. Shuningdek, ular Pokistonda ishlab chiqarilgan “Trionda” futbol to‘pini universitet jamoasiga ramziy sovg‘a sifatida taqdim etdilar.
JIDU sport maydonida o‘tkazilgan mazkur do‘stona futbol uchrashuvi ikki mamlakat yoshlari o‘rtasidagi xalq diplomatiyasi va do‘stona aloqalarni yanada mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi. Tadbir yakunida tomonlar sport, madaniy-gumanitar va yoshlar almashinuvi yo‘nalishlaridagi qo‘shma tadbirlarni muntazam tashkil etish bo‘yicha hamkorlikni davom ettirishga kelishib oldilar.

Спортивная дипломатия в УМЭД: состоялся товарищеский футбольный матч с Посольством Пакистана
7 июля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии в целях развития спортивной дипломатии, а также укрепления дружественных связей между молодёжью Узбекистана и Пакистана была организована официальная встреча и товарищеский футбольный матч с участием представителей Посольства Исламской Республики Пакистан в Узбекистане.
В ходе мероприятия руководство университета особо подчеркнуло важную роль спорта в сближении народов и культур. Как было отмечено, спорт не признаёт языковых, культурных и государственных границ, а объединяет людей на основе взаимного уважения, командного сотрудничества и взаимопонимания. Несмотря на то что на футбольном поле команды соревнуются, главным победителем всегда остаётся дружба.
В ходе встречи было также отмечено, что текущий год занимает особое место в истории спорта Узбекистана. В частности, с большой гордостью было подчеркнуто, что национальная сборная Узбекистана по футболу впервые в своей истории получила путёвку на чемпионат мира FIFA World Cup 2026. Это историческое достижение стало источником вдохновения для миллионов молодых людей в стране и ещё раз доказало, что благодаря единству, настойчивости и неустанному труду можно достичь самых высоких целей.
В свою очередь, представители Посольства Пакистана искренне поздравили народ Узбекистана с этим историческим успехом и выразили свои наилучшие пожелания. Кроме того, они вручили университетской команде в качестве символического подарка футбольный мяч “Trionda”, произведённый в Пакистане.
Товарищеский футбольный матч, состоявшийся на спортивной площадке УМЭД, стал важным шагом на пути дальнейшего укрепления народной дипломатии и дружественных связей между молодёжью двух стран. По итогам мероприятия стороны договорились продолжить сотрудничество по регулярной организации совместных мероприятий в сфере спорта, культурно-гуманитарного взаимодействия и молодёжных обменов.