Samarqand nafaqat o‘zining boy tarixiy-madaniy merosi bilan, balki ekologik diplomatiya va barqaror rivojlanish masalalarini muhokama qilish bo‘yicha muhim xalqaro maydon sifatida ham tobora ko‘proq e’tibor qozonmoqda.
2-iyun kuni Silk Road Samarkand majmuasining Expo markazida Eco Expo Central Asia 2026 xalqaro ekologik ko‘rgazmasining rasmiy ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda dunyoning 100 dan ortiq mamlakatlaridan kelgan vakillar, xalqaro tashkilotlar rahbarlari, diplomatik korpus a’zolari, investorlar, ekologik mahsulotlar ishlab chiqaruvchilari, ekoinnovatorlar, davlat idoralari hamda ekspertlar, shuningdek, JIDU Xalqaro iqtisodiyot kafedrasi dotsenti Suriya To‘rayeva ham ishtirok etdi.
Ko‘rgazma doirasida ekologik texnologiyalar va xizmatlarni namoyish etuvchi 68 dan ortiq pavilyonlar tashkil etildi. Shuningdek, O‘zbekiston va Markaziy Osiyo mamlakatlaridan kelgan startap loyihalar uchun alohida maydon ajratildi. Dastur doirasida iqlim o‘zgarishi, biologik xilma-xillikni saqlash, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish hamda “yashil iqtisodiyot”ni rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan forumlar, taqdimotlar va muhokamalar o‘tkazilmoqda.

Доцент УМЭД приняла участие международной экологической выставки Eco Expo Central Asia 2026
Самарканд все увереннее укрепляет свои позиции не только как один из крупнейших историко-культурных центров, но и как важная международная площадка для обсуждения экологических вопросов и развития экологической дипломатии.
2 июня в Экспоцентре туристического комплекса Silk Road Samarkand состоялось торжественное открытие международной экологической выставки Eco Expo Central Asia 2026. Форум собрал представителей более ста государств, международных организаций, дипломатических миссий, инвестиционного сообщества, производителей экологически ориентированной продукции, разработчиков инновационных экологических решений, а также представителей государственных структур и экспертных кругов. В числе участников ECO EXPO принимала участие доцент кафедры Международная экономика УМЭД Тураева Сурия.
На выставке представлены более 68 тематических павильонов, демонстрирующих современные экологические технологии, оборудование и услуги. Отдельное пространство выделено для стартапов из Узбекистана и других стран Центральной Азии. В рамках деловой программы проходят конференции, панельные обсуждения и презентации, посвященные актуальным вопросам климатических изменений, охраны биологического разнообразия, эффективного управления природными ресурсами и продвижения принципов «зеленой» экономики.