“Tehron shevasining o‘ziga xos jihatlari” mavzusida mahorat darsi o‘tkazildi
Joriy yilning 21-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti Eronshunoslik va afg‘onshunoslik oliy maktabining katta o‘qituvchisi, Turkologiya oliy maktabi doktoranti, eronshunos olim Nodir Nuritdinovich Rahmatullayev tomonidan “Tehron shevasining o‘ziga xos jihatlari” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi.
Unda Xalqaro huquq fakultetining 3-bosqich talabalari ishtirok etdi. Tadbir dasturi Tehron shevasining fonetik, leksik va grammatik xususiyatlarini batafsil tahlil qilish orqali nazariy bilimlarni mustahkamlashga hamda ushbu shevaning lingvistik o‘ziga xosliklarini chuqur o‘rganishga qaratildi.
Tadbir davomida ma’ruzachi adabiy fors tili va Tehron shevasi o‘rtasidagi farq, ularning shakllanish omillari, shuningdek, ijtimoiy-madaniy muhitning til taraqqiyotiga ta’siri kabi jihatlarni yoritib berdi. Mutaxassis fonetika va grammatikadagi asosiy o‘zgarishlarni ta’kidlab, muvaffaqiyatli muloqot uchun zarur bo‘lgan maxsus leksika va iboralar qatlamini tanishtirdi.
Ishtirokchilar taklif etilgan mutaxassisga mazmunli ma’ruzasi va noyob amaliy tajribasi uchun samimiy minnatdorchilik bildirdi. Tadbir tinglovchilarda katta qiziqish uyg‘otib, bo‘lajak mutaxassislarning til tayyorgarligini takomillashtirish yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi.

Master Class Held on “Features of the Tehran Dialect”
On April 21 of this year, the University of World Economy and Diplomacy hosted a master class on the “Features of the Tehran Dialect”. The class was conducted by Nodir Nuritdinovich Rakhmatullayev, an Iranologist, senior lecturer at the Higher School of Iranian and Afghan Studies at Tashkent State University of Oriental Studies, and a doctoral student at the Higher School of Turkology.
The attendees were third-year students from the Faculty of International Law. The event's program was designed to reinforce theoretical knowledge through a detailed analysis of the phonetic, lexical, and grammatical characteristics of the Tehran dialect, as well as to provide an in-depth study of its linguistic specifics.
During the event, the lecturer highlighted such aspects as the differences between literary Persian and the Tehran dialect, the factors shaping their formation, and the influence of the socio-cultural environment on language development. The expert identified key changes in phonetics and grammar and presented a range of specific vocabulary and expressions essential for successful communication.
The participants expressed their sincere gratitude to the guest expert for the insightful presentation and unique practical experience. The event generated lively interest among the audience and marked an important step in enhancing the language training of future specialists.