JIDUda Markaziy Osiyo qishki maktabining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
2026-yil 6-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida o‘ziga xos akademik dastur — Markaziy Osiyo qishki maktabi o‘z ishini boshladi. Tadbir ishtirokchilar va mutaxassislarni bir joyga to‘plab, besh kunlik sermazmun ta’lim marafoniga start berdi.
Tadbirni kirish so‘zi bilan ochgan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev ushbu tashabbus mintaqani chuqur o‘rganish va madaniyatlararo muloqotni rivojlantirish uchun muhim ahamiyatga ega ekanligini ta’kidladi. U maktab fikrlarni samarali almashish va Markaziy Osiyo dinamikasini tushunishga yangicha yondashuvlarni shakllantirish maydoni bo‘lishini qayd etdi.
Tadbirda quyidagilar ma’ruzalari bilan so‘zga chiqdilar:
JIDU Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov “Markaziy Osiyo istiqboli: geografiya, chegaralar va mintaqaviy o‘ziga xoslik” mavzusida.
Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI)ning Afg‘oniston va Janubiy Osiyoni o‘rganish markazi katta ilmiy xodimi Hamza Bo‘ltayev mintaqaviy jarayonlar haqidagi o‘zining ekspertlik qarashlarini bayon etdi.
Ma’lumot uchun. Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining (JIDU) Markaziy Osiyo Qishki Maktabi — bu zamonaviy Markaziy Osiyoni shakllantiruvchi geosiyosiy, madaniy va iqtisodiy jarayonlarni chuqur tushunishga yo‘naltirilgan akademik tashabbusdir. Ushbu besh kunlik intensiv dastur mahalliy va xorijiy talabalarni madaniyatlararo muloqot, akademik almashinuv va mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish maqsadida ma’ruzalar, madaniy ekskursiyalar va interaktiv tadbirlar orqali birlashtirishni ko‘zlaydi.
O‘zbekistonning yetakchi ta’lim muassasalaridan biri sifatida JIDU bo‘lajak diplomatlar, siyosatchilar va xalqaro mutaxassislarini tayyorlashda muhim rol o‘ynaydi. Xalqaro munosabatlar, jahon iqtisodiyoti va xalqaro huquq sohalarida mutaxassislar tayyorlash maqsadida tashkil etilgan JIDU mintaqaviy va global muammolarni tanqidiy tahlil qiladigan, dinamik akademik muhitni taqdim etadi.
Universitetning ko‘p sohali yondashuvi va xalqaro hamkorliklari zamonaviy geosiyosiy tendensiyalarni tahlil qilish hamda mintaqaviy hamkorlik va global aloqalar uchun amaliy yechimlar ishlab chiqishga faol hissa qo‘shadi. Markaziy Osiyo Qishki Maktabini tashkil etish JIDUning akademik mukammallikka va mintaqaviy hamda xalqaro ahamiyatga ega masalalar bo‘yicha muloqotni rivojlantirishga bo‘lgan harakatini aks ettiradi.

В УМЭД состоялось торжественное открытие Зимней школы Центральной Азии
6 января 2026 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) стартовала уникальная академическая программа — Зимняя школа Центральной Азии. Церемония открытия собрала участников, экспертов и почётных гостей для начала интенсивного пятидневного образовательного марафона.
Открывая мероприятие, Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлис Республики Узбекистан, ректор УМЭД Содык Сафоев подчеркнул важность этой инициативы для углубленного изучения региона и развития межкультурного диалога. Он отметил, что школа станет площадкой для конструктивного обмена мнениями и формирования новых подходов к пониманию центральноазиатской динамики.
С приветственными докладами на церемонии выступили:
Акрам Умаров, Первый проректор по Академическим делам УМЭД, с темой «Central Asia in Perspective: Geography, Borders, and Regional Identity» («Центральная Азия в перспективе: география, границы и региональная идентичность»).
Хамза Болтаев, старший научный сотрудник Центра изучения Афганистана и Южной Азии Института перспективных международных исследований (IAIS), который поделился своим экспертным взглядом на региональные процессы.
Для информации. Зимняя школа Центральной Азии при УМЭД — это специальная интенсивная программа, нацеленная на комплексное исследование геополитических, культурных и экономических факторов, формирующих современный облик Центральной Азии. В течение пяти дней местные и иностранные студенты, магистранты и молодые исследователи смогут погрузиться в актуальную региональную повестку через лекции, дискуссии, культурные экскурсии и интерактивные сессии под руководством признанных местных и международных экспертов и учёных.
Проведение Зимней школы отражает приверженность Университета мировой экономики и дипломатии академическому успеваемости и активному участию в дискуссиях регионального и международного значения. Как ведущий вуз Узбекистана, готовящий будущих дипломатов, экономистов и экспертов-международников, УМЭД создаёт динамичную среду для критического анализа глобальных вызовов. Благодаря междисциплинарному подходу и широкой сети партнёрств университет вносит существенный вклад в изучение современных тенденций и поиск решений для укрепления регионального сотрудничества.
Зимняя школа Центральной Азии обещает стать значимым событием в академической жизни региона, способствуя расширению профессиональных связей и формированию нового поколения экспертов по Центральной Азии.