JIDUda Markaziy Osiyo qishki maktabining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
2026-yil 6-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida o‘ziga xos akademik dastur — Markaziy Osiyo qishki maktabi o‘z ishini boshladi. Tadbir ishtirokchilar va mutaxassislarni bir joyga to‘plab, besh kunlik sermazmun ta’lim marafoniga start berdi.
Tadbirni kirish so‘zi bilan ochgan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev ushbu tashabbus mintaqani chuqur o‘rganish va madaniyatlararo muloqotni rivojlantirish uchun muhim ahamiyatga ega ekanligini ta’kidladi. U maktab fikrlarni samarali almashish va Markaziy Osiyo dinamikasini tushunishga yangicha yondashuvlarni shakllantirish maydoni bo‘lishini qayd etdi.
Tadbirda quyidagilar ma’ruzalari bilan so‘zga chiqdilar:
JIDU Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov “Markaziy Osiyo istiqboli: geografiya, chegaralar va mintaqaviy o‘ziga xoslik” mavzusida.
Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI)ning Afg‘oniston va Janubiy Osiyoni o‘rganish markazi katta ilmiy xodimi Hamza Bo‘ltayev mintaqaviy jarayonlar haqidagi o‘zining ekspertlik qarashlarini bayon etdi.
Ma’lumot uchun. Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining (JIDU) Markaziy Osiyo Qishki Maktabi — bu zamonaviy Markaziy Osiyoni shakllantiruvchi geosiyosiy, madaniy va iqtisodiy jarayonlarni chuqur tushunishga yo‘naltirilgan akademik tashabbusdir. Ushbu besh kunlik intensiv dastur mahalliy va xorijiy talabalarni madaniyatlararo muloqot, akademik almashinuv va mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish maqsadida ma’ruzalar, madaniy ekskursiyalar va interaktiv tadbirlar orqali birlashtirishni ko‘zlaydi.
O‘zbekistonning yetakchi ta’lim muassasalaridan biri sifatida JIDU bo‘lajak diplomatlar, siyosatchilar va xalqaro mutaxassislarini tayyorlashda muhim rol o‘ynaydi. Xalqaro munosabatlar, jahon iqtisodiyoti va xalqaro huquq sohalarida mutaxassislar tayyorlash maqsadida tashkil etilgan JIDU mintaqaviy va global muammolarni tanqidiy tahlil qiladigan, dinamik akademik muhitni taqdim etadi.
Universitetning ko‘p sohali yondashuvi va xalqaro hamkorliklari zamonaviy geosiyosiy tendensiyalarni tahlil qilish hamda mintaqaviy hamkorlik va global aloqalar uchun amaliy yechimlar ishlab chiqishga faol hissa qo‘shadi. Markaziy Osiyo Qishki Maktabini tashkil etish JIDUning akademik mukammallikka va mintaqaviy hamda xalqaro ahamiyatga ega masalalar bo‘yicha muloqotni rivojlantirishga bo‘lgan harakatini aks ettiradi.

The grand opening of the Winter School of Central Asia took place at UWED
On January 6, 2026, the University of World Economy and Diplomacy (UWED) launched a unique academic program — the Winter School of Central Asia. The opening ceremony brought together participants, experts and honored guests to start an intensive five-day educational marathon.
Opening the event, the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Rector of the UWED Sodyq Safoev emphasized the importance of this initiative for an in-depth study of the region and the development of intercultural dialogue. He noted that the school will become a platform for a constructive exchange of views and the formation of new approaches to understanding Central Asian dynamics.
Welcoming reports at the ceremony were made by:
Akram Umarov, First Vice-Rector for Academic Affairs of the UWED, on the topic "Central Asia in Perspective: Geography, Borders, and Regional Identity".
Hamza Boltaev, Senior Research Fellow at the Center for Afghanistan and South Asian Studies of the Institute for Advanced International Studies (IAIS), who shared his expert view on regional processes.
For information. The Winter School of Central Asia at UWED is a special intensive program aimed at a comprehensive study of the geopolitical, cultural and economic factors that shape the modern image of Central Asia. For five days, local and international students, undergraduates and young researchers will be able to immerse themselves in the current regional agenda through lectures, discussions, cultural excursions and interactive sessions led by recognized local and international experts and scientists.
The Winter School reflects the University of World Economy and Diplomacy's commitment to academic excellence and active participation in discussions of regional and international importance. As a leading university in Uzbekistan, training future diplomats, economists and international affairs experts, UWED creates a dynamic environment for critical analysis of global challenges. Through an interdisciplinary approach and a wide network of partnerships, the university makes a significant contribution to the study of current trends and the search for solutions to strengthen regional cooperation.
The Winter School of Central Asia promises to be a significant event in the academic life of the region, contributing to the expansion of professional ties and the formation of a new generation of experts on Central Asia.