Jinoyat ishlari bo‘yicha Uchtepa tuman sudida JIDU talabalari uchun sayyor amaliy dars tashkil etildi
Joriy yilning 24-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro huquq va ommaviy huquq fanlari” kafedrasi katta o‘qituvchilari D.Soliyev va A.Abdujalilov tashabbusi bilan Jinoyat ishlari bo‘yicha Uchtepa tuman sudi raisi Qlichev Orif Allayorovich va sudyasi Jabbarov Marat Uzoqovichlar hamkorligida “Xalqaro huquq” fakulteti 2-kurs talabalari uchun Jinoyat ishlari bo‘yicha Uchtepa tuman sudida sayyor amaliy dars mashg‘uloti tashkil etildi. Bu tashabbus nazariy bilimlarni amaliyot bilan bog‘lashga qaratilgan bo‘lib, talabalarning kasbiy mahoratini oshirishga xizmat qiladi.
Sud majlisida talabalar O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 154-moddasi, 168-moddasi, 128-moddasi, tegishli xatti-harakatlarni sodir qilgan shaxslar yuzasidan jinoyat ishini Jinoyat protsessual kodeksiga muvofiq, sud tergovi va muhokamasini o’tkazish, hukmni e’lon qilish bilan bog’liq holatlar bilan tanishdilar.
Amaliy darslar doirasida bo‘lajak xalqaro huquqshunoslarga O‘zbekiston Respublikasining milliy sud tizimi, jinoyat huquqi hamda jinoyat-protsessual qonunchiligining amalda qo‘llanilish mexanizmlari bilan bevosita va tizimli ravishda tanishish imkoniyati yaratildi. Xususan, talabalar sud hokimiyatining tuzilishi, sud instansiyalari o‘rtasidagi vakolatlar taqsimoti, sudlov yuritishning asosiy prinsiplari, jumladan, qonun ustuvorligi, sud mustaqilligi, taraflarning tengligi va tortishuvlilik tamoyillarining real sud jarayonida qanday namoyon bo‘lishini kuzatish imkoniga ega bo‘ldilar.
Shu bilan birga, talabalar haqiqiy sud muhitida ishtirok etish orqali sud majlisining protsessual tartibi, sud raisining boshqaruv funksiyalari, davlat ayblovchisining vakolatlari, himoyachining huquq va majburiyatlari, shuningdek, sud muhokamasida ishtirok etuvchi boshqa shaxslarning protsessual maqomi va rolini amaliy jihatdan anglab yetdilar. Ayniqsa, dalillarni tekshirish, ularni baholash, guvohlarni so‘roq qilish tartibi, ekspert xulosalarining o‘rni hamda taraflar o‘rtasidagi protsessual munozaralarning olib borilishi kabi jarayonlar talabalar tomonidan bevosita kuzatildi va tahlil qilindi.
Mazkur amaliy mashg‘ulotlar talabalarda sud etikasi, sud muhokamasi madaniyati, nutq yuritish texnikasi hamda kasbiy xulq-atvor standartlariga oid bilim va ko‘nikmalarni shakllantirishda muhim ahamiyat kasb etdi. Shu orqali ular nafaqat nazariy bilimlarini mustahkamlash, balki kelgusida professional faoliyat yuritishlari uchun zarur bo‘lgan amaliy kompetensiyalarni egallash imkoniyatiga ega bo‘ldilar. Talabalar ko‘rib chiqilgan ishlar misolida dalillarni tekshirish, guvohlarni so‘roq qilish, prokurorning ayblov nutqi va himoyachining himoya nutqini tinglash jarayonlarini bevosita kuzatishdi. Bu, ayniqsa, xalqaro huquqni milliy huquq bilan o‘zaro bog‘liqligini o‘rganishda katta amaliy ahamiyatga ega bo‘ldi.
Natijada, amaliy darslar ta’lim jarayonida nazariya va amaliyot integratsiyasini ta’minlash, talabalarning huquqiy tafakkuri va kasbiy tayyorgarligini yanada rivojlantirishga xizmat qiluvchi samarali mexanizm sifatida namoyon bo‘ldi.
Ushbu amaliy dars Birlashgan Millatlar Tashkilotining Barqaror rivojlanish maqsadlari (SDG) doirasida ham muhim ahamiyat kasb etadi. Xususan, ushbu tashabbus SDG 4 — “Sifatli ta’lim” maqsadiga muvofiq ravishda talabalarning nazariy bilimlarini amaliy ko‘nikmalar bilan boyitishga xizmat qilgan bo‘lsa, SDG 16 — “Tinchlik, adolat va samarali institutlar” maqsadi doirasida yoshlar ongida qonun ustuvorligi, sud mustaqilligi hamda adolat tamoyillariga hurmatni shakllantirishga hissa qo‘shdi.
Shuningdek, mazkur hamkorlik SDG 17 — “Maqsadlar uchun hamkorlik” yo‘nalishiga mos ravishda oliy ta’lim muassasasi va sud organlari o‘rtasidagi institutsional aloqalarni mustahkamlash orqali ta’lim va amaliyot integratsiyasini ta’minlashga xizmat qilmoqda.

В Утепинском районном суде по уголовным делам был организован выездной практический учебный семинар для студентов УМЭД
24 апреля текущего года по инициативе старших преподавателей кафедры «Международное право и публично-правовые дисциплины» Университета мировой экономики и дипломатии Д. Солиева и А. Абдужалилова, при сотрудничестве председателя Утепинского районного суда по уголовным делам Кличева Орифа Аллаяровича и судьи Жаббарова Марата Узаковича, для студентов 2 курса факультета «Международное право» было организовано выездное практическое занятие в Утепинском районном суде по уголовным делам. Данная инициатива направлена на интеграцию теоретических знаний с практикой и способствует повышению профессиональной компетентности студентов.
В ходе судебного заседания студенты ознакомились с рассмотрением уголовного дела в отношении лиц, совершивших деяния, предусмотренные статьями 154, 168 и 128 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, а также с порядком проведения судебного следствия, судебного разбирательства и оглашения приговора в соответствии с требованиями Уголовно-процессуального кодекса Республики Узбекистан.
В рамках практических занятий будущим специалистам в области международного права была предоставлена возможность непосредственно и системно ознакомиться с механизмами функционирования национальной судебной системы Республики Узбекистан, а также с практикой применения норм уголовного и уголовно-процессуального законодательства. В частности, студенты получили представление о структуре судебной власти, распределении компетенций между судебными инстанциями, а также о реализации основных принципов судопроизводства, таких как верховенство закона, независимость суда, равенство сторон и состязательность.
Кроме того, участие в реальном судебном процессе позволило студентам на практике осмыслить процессуальный порядок судебного заседания, функции председательствующего судьи, полномочия государственного обвинителя, права и обязанности защитника, а также процессуальный статус иных участников процесса. Особое внимание было уделено вопросам исследования и оценки доказательств, порядку допроса свидетелей, роли экспертных заключений, а также ведению процессуальных прений сторон.
Данные практические занятия сыграли значимую роль в формировании у студентов навыков судебной этики, культуры судебного разбирательства, профессиональной речи и стандартов поведения. Это позволило им не только закрепить теоретические знания, но и приобрести необходимые практические компетенции для будущей профессиональной деятельности. Наблюдение за процессами исследования доказательств, допроса свидетелей, а также выступлениями прокурора и защитника имеет особую значимость для понимания взаимосвязи международного и национального права.
В результате проведённые практические занятия продемонстрировали свою эффективность как механизм обеспечения интеграции теории и практики в образовательном процессе, а также как средство развития правового мышления и профессиональной подготовки студентов.
Данный практический семинар также имеет важное значение в контексте Целей устойчивого развития (ЦУР) Организации Объединённых Наций. В частности, инициатива способствует достижению ЦУР 4 «Качественное образование», обеспечивая развитие практических навыков студентов, а также ЦУР 16 «Мир, правосудие и эффективные институты», формируя уважение к принципам верховенства закона, независимости судебной власти и справедливости.
Кроме того, данное сотрудничество соответствует ЦУР 17 «Партнёрство в интересах устойчивого развития», укрепляя институциональные связи между высшим учебным заведением и судебными органами и обеспечивая интеграцию образования и практики.