“Xalqaro tashkilotlarni moliyalashtirish va ularning qarorlari” mavzusida master-klass o‘tkazildi
2026 yilning 22-aprel kuni TDYU “Xalqaro huquq va inson huquqlari” kafedrasi professori M.A. Raximova ishtirokida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro huquq” fakulteti 3-kurs talabalari uchun “Xalqaro tashkilotlar huquqi” fani doirasida “Xalqaro tashkilotlarni moliyalashtirish va ularning qarorlari” mavzusiga bag‘ishlangan master-klass tashkil etildi.
Master-klass davomida xalqaro tashkilotlarning moliyaviy manbalari, ularning byudjet shakllanish mexanizmlari, a’zo davlatlar badallari, ixtiyoriy mablag‘lar hamda grantlar tizimi haqida batafsil tushuntirish berildi. Shuningdek, xalqaro tashkilotlar tomonidan qabul qilinadigan qarorlarning huquqiy tabiati, ularning majburiylik darajasi hamda xalqaro huquq tizimidagi o‘rni yuzasidan ilmiy-amaliy tahlillar taqdim etildi.
Professor M.A. Raximova o‘z ma’ruzasida xalqaro tashkilotlar faoliyatining samaradorligi ko‘p jihatdan ularning moliyaviy barqarorligi va qabul qilinayotgan qarorlarning legitimligi bilan chambarchas bog‘liq ekanligini alohida ta’kidladi. Shuningdek, talabalarga amaliy misollar asosida xalqaro tashkilotlar faoliyatidagi zamonaviy tendensiyalar haqida ham ma’lumot berildi.
Tadbir yakunida talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar hamda mavzu yuzasidan fikr almashish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.

Состоялся мастер-класс на тему «Финансирование международных организаций и их решения»
22 апреля текущего года при участии профессора кафедры «Международное право и права человека» ТГЮУ М.А. Рахимовой для студентов 3 курса факультета «Международное право» УМЭД в рамках дисциплины «Право международных организаций» был организован мастер-класс на тему «Финансирование международных организаций и их решения».
В ходе мастер-класса было дано подробное разъяснение финансовых источников международных организаций, механизмов формирования их бюджетов, взносов государств-членов, системы добровольных средств и грантов. Также были представлены научно-практические анализы правовой природы решений, принимаемых международными организациями, степени их обязательности и их места в системе международного права.
В своей лекции профессор М.А. Рахимова особо подчеркнула, что эффективность деятельности международных организаций во многом тесно связана с их финансовой устойчивостью и легитимностью принимаемых решений. Кроме того, студентам на основе практических примеров была предоставлена информация о современных тенденциях в деятельности международных организаций.
В завершение мероприятия студенты получили ответы на интересующие их вопросы, а также имели возможность обменяться мнениями по теме.
Данный мастер-класс способствовал укреплению знаний студентов в области международного права, обогащению теоретических знаний практическими аспектами, а также развитию их профессиональных коспетенций.