JIDUda “Yangi O‘zbekiston diplomatiyasi tarixi (2017-2025)” monografiyasining mualliflar jamoasi ishchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 21-avgust kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev rahbarligida “Yangi O‘zbekiston diplomatiyasi tarixi (2017-2025)” monografiyasi mualliflari jamoasining birinchi ishchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi rahbariyati, O‘zbekiston Respublikasining MDH Iqtisodiy komissiyasidagi vakili, Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI), JIDU qoshidagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) xodimlari, shuningdek, ilmiy-diplomatik hamjamiyat vakillari, xalqaro munosabatlar bo‘yicha mutaxassislar va universitet professor-o‘qituvchilari ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida kelgusidagi nashrning tuzilishi, mavzu bloklari va hammualliflar o‘rtasida boblarni taqsimlash masalalari muhokama qilindi. Ishtirokchilar loyiha materiallarini tayyorlash muddatlari, tahrirlash shakli, manbalarni tanlash mezonlari va uslubiy yondashuvlarni kelishib oldilar. Yig‘ilish yakunida kelgusidagi ishlar rejasi tasdiqlandi va monografiyaning alohida bo‘limlarini muvofiqlashtirish uchun mas’ullar belgilandi.

В УМЭД прошла рабочая встреча авторского коллектива монографии «История дипломатии Нового Узбекистана (2017–2025)»
21 августа текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии под руководством Первого заместителя председателя Сената Олий Мажлис Республики Узбекистан, ректора УМЭД Содыка Сафоева состоялась рабочая встреча авторского коллектива, работающего над монографией «История дипломатии Нового Узбекистана (2017–2025)».
В мероприятии приняли участие руководство Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, представитель Республики Узбекистан в Экономической комиссии СНГ, сотрудники Международного института Центральной Азии (МИЦА), Института перспективных международных исследований (ИПМИ) при УМЭД, а также представители научно-дипломатического сообщества, эксперты по международным отношениям и профессорско-преподавательский состав университета.
В ходе встречи были обсуждены структура будущего издания, тематические блоки и распределение глав между соавторами. Участники согласовали сроки подготовки черновых материалов, формат редактирования, критерии отбора источников и методологические подходы. По итогам заседания был утверждён план дальнейшей работы и назначены ответственные за координацию отдельных разделов монографии.