JIDU talabasi “7-Markaziy Osiyo hukumatlari va yoshlari muloqoti”da O'zbekiston vakili sifatida ishtirok etdi
Joriy yilning 28-noyabr kuni Qozog‘istonning Olmaota shahrida Markaziy Osiyo davlatlari oʻrtasida mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash va yoshlar bilan muloqotni rivojlantirish maqsadida har yili bo‘lib o‘tadigan, 15-an’anaviy Markaziy Osiyo Tashqi Ishlar vazirlari oʻrinbosarlari uchrashuvi doirasida “7-Markaziy Osiyo hukumatlari va yoshlari muloqoti” boʻlib oʻtdi.
Mazkur ushrashuvda, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Preventiv diplomatiyasi elchisi, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro munosabatlar” fakulteti 3-kurs talabasi Shoxrux Saidov O‘zbekiston vakili sifatida ishtirok etdi.
Sh. Saidov muloqot davomidagi chiqishida Markaziy Osiyoda tinchlik, barqarorlik va mintaqaviy taraqqiyotni ta’minlashda yoshlarning o‘rni beqiyos ekanligini ta’kidlab, ularning tashabbuslari va g‘oyalari hukumatlar tomonidan qo‘llab-quvvatlanishi kerakligini, Mintaqaviy yoshlar va gender tengligi siyosati doirasida birgalikda ilmiy tadqiqotlar, ta’lim almashinuvi loyihalarni amalga oshirish kabi masalalarni keltirib o‘tdi.

Cтудент УМЭД принял участие в “7-м Диалоге правительств и молодежи Центральной Азии” в качестве представителя Узбекистана
28 ноября текущего года в городе Алматы (Казахстан) в рамках 15-й традиционной встречи заместителей министров иностранных дел стран Центральной Азии состоялся 7-й Диалог правительств и молодежи Центральной Азии. Мероприятие ежегодно проводится с целью укрепления регионального сотрудничества между государствами Центральной Азии и развития диалога с молодежью.
В данном мероприятии в качестве представителя Узбекистана принял участие Шохрух Саидов студент 3-го курса факультета Международных отношений Университета мировой экономики и дипломатии, а также Посол превентивной дипломатии Организации Объединенных Наций.
В своем выступлении Ш. Саидов подчеркнул значимую роль молодежи в обеспечении мира, стабильности и регионального развития в Центральной Азии. Он отметил необходимость поддержки молодежных инициатив и идей со стороны правительств, а также указал на важность реализации совместных научных исследований, образовательных обменных программ и проектов в рамках региональной молодежной и гендерной политики.