JIDU talabasi “7-Markaziy Osiyo hukumatlari va yoshlari muloqoti”da O'zbekiston vakili sifatida ishtirok etdi
Joriy yilning 28-noyabr kuni Qozog‘istonning Olmaota shahrida Markaziy Osiyo davlatlari oʻrtasida mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash va yoshlar bilan muloqotni rivojlantirish maqsadida har yili bo‘lib o‘tadigan, 15-an’anaviy Markaziy Osiyo Tashqi Ishlar vazirlari oʻrinbosarlari uchrashuvi doirasida “7-Markaziy Osiyo hukumatlari va yoshlari muloqoti” boʻlib oʻtdi.
Mazkur ushrashuvda, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Preventiv diplomatiyasi elchisi, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro munosabatlar” fakulteti 3-kurs talabasi Shoxrux Saidov O‘zbekiston vakili sifatida ishtirok etdi.
Sh. Saidov muloqot davomidagi chiqishida Markaziy Osiyoda tinchlik, barqarorlik va mintaqaviy taraqqiyotni ta’minlashda yoshlarning o‘rni beqiyos ekanligini ta’kidlab, ularning tashabbuslari va g‘oyalari hukumatlar tomonidan qo‘llab-quvvatlanishi kerakligini, Mintaqaviy yoshlar va gender tengligi siyosati doirasida birgalikda ilmiy tadqiqotlar, ta’lim almashinuvi loyihalarni amalga oshirish kabi masalalarni keltirib o‘tdi.

UWED student took part in the “7th Dialogue of Central Asian Governments and Youth” as a representative of Uzbekistan
On November 28 of this year, the 7th Central Asia Governments and Youth Dialogue was held in Almaty, Kazakhstan, within the framework of the 15th Traditional Meeting of Deputy Foreign Ministers of Central Asian countries. The event is held annually with the aim of strengthening regional cooperation among Central Asian states and developing dialogue with youth.
At this meeting, Shoxrux Saidov, a 3rd-year student of the Faculty of International Relations at the University of World Economy and Diplomacy and Ambassador of Preventive Diplomacy of the United Nations, participated as a representative of Uzbekistan.
During his speech, Sh. Saidov emphasized the crucial role of youth in ensuring peace, stability, and regional development in Central Asia. He highlighted that youth initiatives and ideas should be supported by governments and stressed the importance of implementing joint scientific research, educational exchange programs, and projects within the framework of regional youth and gender equality policies.