JIDUda xalqaro hisob-kitob va kredit munosabatlariga bag‘ishlangan mahorat darsi o‘tkazildi
Joriy yilning 16-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida xalqaro xususiy huquqning muhim yo‘nalishlaridan biri - “Xalqaro hisob-kitob va kredit munosabatlari” mavzusiga bag‘ishlangan mahorat darsi bo‘lib o‘tdi. Mazkur tadbir Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari kafedrasi mudiri Sherzodbek Masadikov hamda kafedra o‘qituvchisi Nosirov Qobiljon tashabbusi bilan tashkil etilib, talabalar nazariy bilimlarini real huquqiy misollar bilan boyitish hamda ushbu yo‘nalishdagi zamonaviy tendensiyalarni tahlil qilishga qaratildi.
Mahorat darsida soha mutaxassisi - Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligining Xalqaro hamkorlik departamenti mutaxassisi Qurbonov Behruz ma’ruza bilan ishtirok etdi. Tadbirda Xalqaro huquq fakulteti professor-o‘qituvchilari bilan bir qatorda, mazkur fakultetning 3-bosqich talabalari ham faol qatnashib, mavzuning huquqiy nozik jihatlari va amaliy masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuv davomida xalqaro kreditlashning asosiy shakllari - konsorsial kreditlar, eksport-import operatsiyalarini moliyalashtirish hamda lizing mexanizmlarining huquqiy asoslari va ularning amaliyotdagi qo‘llanilishi keng muhokama qilindi. Ushbu ilmiy-amaliy muloqot Barqaror rivojlanish maqsadlarining 17-maqsadi - “Barqaror rivojlanish yo‘lida hamkorlik” g‘oyalari bilan hamohangligi bilan ajralib turdi. Shuningdek, xalqaro hisob-kitob va kredit munosabatlarining huquqiy jihatdan puxta tartibga solinishi mamlakatimizda investitsiyaviy muhitni yaxshilash va iqtisodiy barqarorlikni ta’minlashning muhim omillaridan biri ekani alohida ta’kidlandi.
Tadbir yakunida Barqaror rivojlanish maqsadlarining 16-maqsadi - samarali, hisobdor va shaffof institutlarni rivojlantirish tamoyillari bilan xalqaro hisob-kitob tizimlarining integratsiyasi o‘rtasidagi uzviy bog‘liqlik yuzasidan xulosalar bildirildi. Bunday mahorat darslari bo‘lajak xalqaro huquqshunoslarning moliyaviy huquq sohasidagi kompetensiyalarini oshirish, shuningdek, nazariya va amaliyotning uzviy integratsiyasini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etadi.

A masterclass on international settlements and credit relations held at UWED
On April 16 of this year, a masterclass dedicated to one of the key areas of private international law - “International Settlements and Credit Relations” was held at the University of World Economy and Diplomacy. The event was organized at the initiative of Sherzodbek Masadikov, Head of the Department of Civil Law and Private International Law, and Qobiljon Nosirov, a lecturer of the department. It aimed to enrich students’ theoretical knowledge with real legal cases and to analyze current trends in this field.
The masterclass featured a lecture by industry expert Bekhruz Qurbonov, a specialist of the International Cooperation Department of the Ministry of Investments, Industry and Trade. Alongside faculty members of the Faculty of International Law, third-year students actively participated in the session, engaging in discussions on the legal nuances and practical aspects of the topic.
During the session, key forms of international lending including syndicated loans, export-import financing, and leasing mechanisms were discussed, with particular attention to their legal frameworks and practical application. This academic and practical dialogue aligned with the principles of the United Nations Sustainable Development Goal 17 - “Partnerships for the Goals”. It was also emphasized that a well-established legal framework for international settlements and credit relations plays a crucial role in improving the investment climate and ensuring economic stability in the country.
At the conclusion of the event, participants highlighted the close interconnection between the integration of international settlement systems and the principles of Sustainable Development Goal 16, which focuses on building effective, accountable, and transparent institutions. Such masterclasses contribute significantly to enhancing future international lawyers’ competencies in financial law, as well as strengthening the integration of theory and practice.