Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida kurs koordinatorlarini (tyutorlarni) ishga qabul qilish jarayoni to‘g‘risida ma’lumot
Joriy yilning oktyabr oyida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida kurs koordinatorlarini (tyutorlarni) ishga qabul qilish jarayonining shaffof, ochiq va raqobatbardosh tizimini joriy etish maqsadida tegishli chora-tadbirlar amalga oshirildi.
Mazkur jarayon doirasida kurs koordinatori (tyutor) lavozimiga mavjud bo‘sh ish o‘rinlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar, tanlov jarayoni mezonlari hamda ishga qabul qilingan nomzodlar haqidagi ma’lumotlar universitetning rasmiy veb-saytida ochiq e’lon qilindi: https://www.uwed.uz/vacancies
1. Umumiy ma’lumot
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida 3 ta fakultet faoliyat yuritadi. 2025-yil holatiga ko‘ra, Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakultetida 3 ta vakant kurs koordinatori (tyutor) lavozimi mavjud.
2. Tanlov komissiyasi faoliyati
Universitet buyrug‘iga asosan pedagog va boshqa xodimlarni tanlov asosida ishga qabul qilish bo‘yicha komissiya tuzildi. Mazkur komissiya 2025-yil oktabr–noyabr oylarida 4 marotaba yig‘ilish o‘tkazgan.
Komissiya tomonidan 36 nafar nomzodning hujjatlari ko‘rib chiqilib, ular bilan suhbat jarayonlari tashkil etildi. Nomzodlarning kasbiy malakasi, kommunikativ qobiliyati, talabalar bilan ishlash ko‘nikmalari, tashabbuskorligi hamda oliy ta’lim tizimi bo‘yicha amaldagi me’yoriy hujjatlarni bilish darajasi kabi mezonlar asosida baholash o‘tkazildi.
3. Tanlov natijalari
Tanlov yakunlariga ko‘ra:
5 nafar nomzodga kurs koordinatori (tyutor) lavozimiga tayinlanish bo‘yicha ijobiy xulosa berildi;
31 nafar nomzod esa komissiya qaroriga asosan lavozimga tavsiya etilmadi.
4. Me’yoriy-huquqiy asos
Kurs koordinatorlarini (tyutorlarni) ishga qabul qilish jarayonlari O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 17-oktabrdagi 656-son qarori 1-ilovasi bilan tasdiqlangan
“Oliy ta’lim tashkilotlarida tyutorlik faoliyatini tashkil etish tartibi to‘g‘risida”gi Nizom talablari asosida amalga oshirilmoqda.
https://lex.uz/uz/docs/-7774756
Mazkur Nizomda belgilanganidek, ishga qabul qilish jarayonida nomzodlarning professional tayyorgarligi, talabalar bilan ishlash tajribasi, shuningdek, ma’naviy-axloqiy fazilatlariga alohida e’tibor qaratildi.
Xulosa
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida kurs koordinatorlarini (tyutorlarni) ishga qabul qilish jarayoni ochiqlik, shaffoflik va tanlovlilik prinsiplari asosida, amaldagi me’yoriy hujjatlar talablari va universitet ichki tartib-qoidalariga muvofiq amalga oshirildi.
Ushbu jarayon universitetda ta’lim-tarbiya jarayonini yanada samarali tashkil etish, talabalarga individual yondashuvni kuchaytirish hamda ularning ijtimoiy-psixologik qo‘llab-quvvatlanishini ta’minlashga xizmat qiladi.

Информация о процессе приема на работу координаторов курсов (тьюторов) в Университете мировой экономики и дипломатии
В октябре текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии были приняты соответствующие меры по внедрению прозрачной, открытой и конкурентоспособной системы процесса приёма на работу координаторов курсов (тьюторов).
В рамках данного процесса информация о имеющихся вакансиях на должность координатора курса (тьютора), критерии отбора и информация о принятых на работу кандидатах были опубликованы на официальном сайте университета: https://www.uwed.uz/vacancies
1. Общие сведения
В Университете мировой экономики и дипломатии функционируют 3 факультета. По состоянию на 2025 год на факультете международной экономики и менеджмента имеется 3 вакантных должности координатора курсов (тьютора).
2. Деятельность конкурсной комиссии
На основании приказа университета была создана комиссия по приему на работу педагогов и других сотрудников на конкурсной основе. Эта комиссия провела 4 заседания в октябре-ноябре 2025 года.
Комиссия рассмотрела документы 36 кандидатов и провела с ними собеседования. Оценка проводилась на основе таких критериев, как профессиональная квалификация, коммуникативные способности, навыки работы со студентами, инициативность, а также уровень знаний действующих нормативных документов по системе высшего образования.
3. Результаты конкурса
По итогам конкурса:
5 кандидатам было дано положительное заключение о назначении на должность координатора курса (тьютора);
31 кандидат не был рекомендован на должность на основании решения комиссии.
4. Нормативно-правовая база
Процессы приема на работу координаторов курсов (тьюторов) осуществляются на основании Положения «О порядке организации тьюторской деятельности в высших образовательных организациях», утвержденного приложением No1 к Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 17 октября 2025 года No 656.
https://lex.uz/ru/docs/-7774756
Как определено в настоящем Положении, в процессе приема на работу особое внимание уделялось профессиональной подготовке кандидатов, опыту работы со студентами, а также их морально-нравственным качествам.
Заключение
Процесс приёма на работу координаторов курсов (тьюторов) в Университете мировой экономики и дипломатии осуществлялся на основе принципов открытости, прозрачности и конкурсного отбора, в соответствии с требованиями действующих нормативных документов и внутренними правилами университета.
Этот процесс способствует более эффективной организации учебно-воспитательного процесса в университете, усилению индивидуального подхода к студентам и обеспечению их социально-психологической поддержки.
Этот процесс служит более эффективной организации учебно-воспитательного процесса в университете, усилению индивидуального подхода к студентам и обеспечению их социально-психологической поддержки.