JIDUda ingliz shartnoma huquqida “Mistake” va “Frustration” doktrinalariga bag‘ishlangan mahorat darsi o‘tkazildi
Joriy yilning 17-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Ingliz shartnoma huquqida “mistake” va “frustration” doktrinalari” mavzusiga bag‘ishlangan mahorat darsi bo‘lib o‘tdi. Tadbir ingliz shartnoma huquqida shartnomaning haqiqiy emasligi va amal qilishini to‘xtatuvchi asoslar, xususan, umumiy xato, shartnomaning buzilishi, bajarishning imkonsizligi va qonunga xiloflik institutlarini chuqur o‘rganish maqsadida “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasi mudiri Sherzodbek Masadikov va kafedra o‘qutuvchisi Nosirov Qobiljon tomonidan tashkil etildi.
Mahorat darsida soha mutaxassisi - O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligining Xalqaro hamkorlik departamenti mutaxassisi Qurbonov Behruz o‘z ma’ruzasi bilan ishtirok etdi. Tadbirda “Xalqaro huquq” fakultetining professor-o‘qituvchilari bilan bir qatorda, ushbu fakultetning 3-kurs talabalari faol ishtirok etib, o‘zlarini qiziqtirgan savollari yuzasidan fikr almashdilar.
Shuningdek, uchrashuvda xalqaro investitsiya va qurilish loyihalarida shartnomalarni tuzishda yo‘l qo‘yiladigan tipik xatolar, kutilmagan hodisalar (pandemiya, urush, tabiiy ofatlar) yuzaga kelganda frustratsiya doktrinasini qo‘llash mexanizmlari va sud amaliyoti misollarida muhokama qilindi. Ushbu ilmiy-amaliy muloqot Barqaror rivojlanishning 16-maqsadi (Tinchlik, adolat va samarali institutlar) g‘oyalari bilan hamohangligi bilan ajralib turadi. Xalqaro shartnomalarning huquqiy jihatdan mustahkamligi va ularni talqin qilishdagi yagona standartlar mamlakatimizga xorijiy investitsiyalarni jalb qilish va barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlashning asosiy omillaridan biri ekanligi alohida ta’kidlandi.
Tadbir yakunida BRMning 16-maqsadi (qonun ustuvorligini ta’minlash va odil sudlov imkoniyatlarini kengaytirish) bilan ingliz shartnoma huquqidagi shartnoma erkinligi, vijdonlilik va adolat prinsiplari qanchalik uzviy bog‘liqligi xususida xulosalar qilindi. Bunday mahorat darslari bo‘lajak xalqaro huquqshunoslarda zamonaviy huquqiy tafakkurni shakllantirishga, nazariya va amaliyotning mustahkam integratsiyasini ta’minlashga xizmat qiladi.

В УМЭД состоялся мастер-класс посвящённый доктринам «Mistake» и «Frustration» в английском договорном праве
17 апреля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся мастер-класс на тему «Доктрины mistake и frustration в английском договорном праве». Мероприятие было организовано заведующим кафедрой гражданского права и международного частного права Шерзодбеком Масадиковым и преподавателем кафедры Кобилжоном Носировым с целью углублённого изучения оснований недействительности и прекращения действия договора в английском праве. В частности, были рассмотрены такие институты, как общая ошибка (mistake), нарушение договора, невозможность исполнения и противоречие закону.
В рамках мастер-класса с лекцией выступил Бехруз Курбонов -специалист Департамента международного сотрудничества Министерства инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан. В мероприятии наряду с профессорско-преподавательским составом факультета международного права приняли активное участие студенты 3 курса, которые обменялись мнениями по интересующим их вопросам.
В ходе встречи особое внимание было уделено типичным ошибкам, допускаемым при заключении договоров в рамках международных инвестиционных и строительных проектов, а также механизмам применения доктрины frustration в условиях наступления непредвиденных обстоятельств (пандемии, вооружённые конфликты, природные катастрофы), с опорой на примеры судебной практики. Данный научно-практический диалог отличался своей сопряжённостью с Целью устойчивого развития ООН №16 — «Мир, правосудие и эффективные институты». Также было подчеркнуто, что юридическая устойчивость международных договоров и наличие единых стандартов их толкования являются важнейшими факторами привлечения иностранных инвестиций и обеспечения устойчивого экономического роста в стране.
По итогам мероприятия были сделаны выводы о тесной взаимосвязи принципов Цели устойчивого развития №16 - обеспечения верховенства права и доступа к правосудию - с основополагающими принципами английского договорного права, такими как свобода договора, добросовестность и справедливость. Проведение подобных мастер-классов способствует формированию современного правового мышления у будущих специалистов в области международного права и укреплению интеграции теории и практики.