JIDUda ingliz shartnoma huquqida “Mistake” va “Frustration” doktrinalariga bag‘ishlangan mahorat darsi o‘tkazildi
Joriy yilning 17-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Ingliz shartnoma huquqida “mistake” va “frustration” doktrinalari” mavzusiga bag‘ishlangan mahorat darsi bo‘lib o‘tdi. Tadbir ingliz shartnoma huquqida shartnomaning haqiqiy emasligi va amal qilishini to‘xtatuvchi asoslar, xususan, umumiy xato, shartnomaning buzilishi, bajarishning imkonsizligi va qonunga xiloflik institutlarini chuqur o‘rganish maqsadida “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasi mudiri Sherzodbek Masadikov va kafedra o‘qutuvchisi Nosirov Qobiljon tomonidan tashkil etildi.
Mahorat darsida soha mutaxassisi - O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligining Xalqaro hamkorlik departamenti mutaxassisi Qurbonov Behruz o‘z ma’ruzasi bilan ishtirok etdi. Tadbirda “Xalqaro huquq” fakultetining professor-o‘qituvchilari bilan bir qatorda, ushbu fakultetning 3-kurs talabalari faol ishtirok etib, o‘zlarini qiziqtirgan savollari yuzasidan fikr almashdilar.
Shuningdek, uchrashuvda xalqaro investitsiya va qurilish loyihalarida shartnomalarni tuzishda yo‘l qo‘yiladigan tipik xatolar, kutilmagan hodisalar (pandemiya, urush, tabiiy ofatlar) yuzaga kelganda frustratsiya doktrinasini qo‘llash mexanizmlari va sud amaliyoti misollarida muhokama qilindi. Ushbu ilmiy-amaliy muloqot Barqaror rivojlanishning 16-maqsadi (Tinchlik, adolat va samarali institutlar) g‘oyalari bilan hamohangligi bilan ajralib turadi. Xalqaro shartnomalarning huquqiy jihatdan mustahkamligi va ularni talqin qilishdagi yagona standartlar mamlakatimizga xorijiy investitsiyalarni jalb qilish va barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlashning asosiy omillaridan biri ekanligi alohida ta’kidlandi.
Tadbir yakunida BRMning 16-maqsadi (qonun ustuvorligini ta’minlash va odil sudlov imkoniyatlarini kengaytirish) bilan ingliz shartnoma huquqidagi shartnoma erkinligi, vijdonlilik va adolat prinsiplari qanchalik uzviy bog‘liqligi xususida xulosalar qilindi. Bunday mahorat darslari bo‘lajak xalqaro huquqshunoslarda zamonaviy huquqiy tafakkurni shakllantirishga, nazariya va amaliyotning mustahkam integratsiyasini ta’minlashga xizmat qiladi.

A masterclass on the “Mistake” and “Frustration” doctrines in English contract law held at UWED
On April 17 of this year, a masterclass dedicated to the topic “The Doctrines of Mistake and Frustration in English Contract Law” was held at the University of World Economy and Diplomacy. The event was organized by Sherzodbek Masadikov, Head of the Department of Civil Law and Private International Law, and Qobiljon Nosirov, a lecturer of the department, with the aim of providing an in-depth understanding of the grounds for invalidity and termination of contracts in English contract law. These included general mistake, breach of contract, impossibility of performance, and illegality.
The masterclass featured a lecture by Bekhruz Qurbonov, a specialist from the International Cooperation Department of the Ministry of Investments, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan. Alongside faculty members of the Faculty of International Law, third-year students actively participated in the session, engaging in discussions and exchanging views on issues of interest.
During the session, particular attention was paid to common mistakes made in drafting contracts in international investment and construction projects, as well as the mechanisms for applying the doctrine of frustration in situations involving unforeseen circumstances such as pandemics, armed conflicts, and natural disasters, supported by examples from judicial practice. This academic and practical dialogue aligned with the principles of the United Nations Sustainable Development Goal 16 - “Peace, Justice and Strong Institutions”. It was also emphasized that the legal robustness of international contracts and the existence of unified standards for their interpretation are among the key factors in attracting foreign investment and ensuring sustainable economic growth in the country.
At the conclusion of the event, participants highlighted the close interconnection between the principles of Sustainable Development Goal 16 - particularly the rule of law and access to justice - and the core principles of English contract law, including freedom of contract, good faith, and fairness. Such masterclasses play an important role in shaping modern legal thinking among future international lawyers and in strengthening the integration of theory and practice.