JIDUda barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda ekologik va iqtisodiy masalalar uyg‘unligi muhokama qilindi
2026-yil 14-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) “O‘zbekistonda barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda ekologik va iqtisodiy masalalar uyg‘unligi” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Mazkur nufuzli anjuman O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi, Toshkentdagi Singapur menejmentni rivojlantirish instituti, Yangi O‘zbekiston universiteti hamda Markaziy Osiyo universiteti hamkorligida tashkil etildi.
Konferensiyada Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Mamadaliyev Odiljon Toirovich, Toshkentdagi Singapur menejmentni rivojlantirish instituti rektori Mamatkulov Ilhom Abdurashidovich hamda Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi vakili Xolxojayev Baxrom Botir o‘g‘li barqaror rivojlanish kun tartibining dolzarbligini ta’kidladilar.
Yalpi majlisda mahalliy va xorijiy ekspertlar tomonidan ekologik barqarorlik va iqtisodiy o‘sish o‘rtasidagi muvozanatni ta’minlashning zamonaviy mexanizmlari muhokama qilindi.
Konferensiya yakunida ekologik barqarorlikni ta’minlashda investitsion mexanizmlarni kengaytirish, ESG standartlarini joriy etish, qayta tiklanuvchi energiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash hamda davlat, biznes va akademik hamjamiyat o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha amaliy taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.
Mazkur xalqaro konferensiya O‘zbekistonda barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish yo‘lida ilmiy-amaliy muloqot uchun muhim platforma bo‘lib xizmat qildi.

Harmonious combination of environmental and economic issues in achieving sustainable development goals was discussed at UWED
On April 14, 2026, the University of World Economy and Diplomacy (UWED) hosted an international scientific and practical conference on the topic “Harmonious combination of environmental and economic issues in achieving sustainable development goals in Uzbekistan”.
This prestigious forum was organized in cooperation with the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, the National Committee on Ecology and Climate Change of the Republic of Uzbekistan, the Management Development Institute of Singapore in Tashkent, New Uzbekistan University and the University of Central Asia.
At the conference, Deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis Odiljon Toirovich Mamadaliev, Rector of the Management Development Institute of Singapore in Tashkent Ilkhom Abdurashidovich Mamatkulov and representative of the National Committee on Ecology and Climate Change Bakhrom Botir ugli Kholkhodjaev emphasized the relevance of the sustainable development agenda.
At the plenary session, local and foreign experts discussed modern mechanisms for ensuring a balance between environmental sustainability and economic growth.
As a result of the conference, practical proposals and recommendations were developed to expand investment mechanisms to ensure environmental sustainability, introduce ESG standards, support renewable energy projects, as well as strengthen cooperation between the state, business and the academic community.
This international conference served as an important platform for scientific and practical dialogue on the way to achieving sustainable development goals in Uzbekistan.