JIDUda barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda ekologik va iqtisodiy masalalar uyg‘unligi muhokama qilindi
2026-yil 14-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) “O‘zbekistonda barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda ekologik va iqtisodiy masalalar uyg‘unligi” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Mazkur nufuzli anjuman O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi, Toshkentdagi Singapur menejmentni rivojlantirish instituti, Yangi O‘zbekiston universiteti hamda Markaziy Osiyo universiteti hamkorligida tashkil etildi.
Konferensiyada Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Mamadaliyev Odiljon Toirovich, Toshkentdagi Singapur menejmentni rivojlantirish instituti rektori Mamatkulov Ilhom Abdurashidovich hamda Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi vakili Xolxojayev Baxrom Botir o‘g‘li barqaror rivojlanish kun tartibining dolzarbligini ta’kidladilar.
Yalpi majlisda mahalliy va xorijiy ekspertlar tomonidan ekologik barqarorlik va iqtisodiy o‘sish o‘rtasidagi muvozanatni ta’minlashning zamonaviy mexanizmlari muhokama qilindi.
Konferensiya yakunida ekologik barqarorlikni ta’minlashda investitsion mexanizmlarni kengaytirish, ESG standartlarini joriy etish, qayta tiklanuvchi energiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash hamda davlat, biznes va akademik hamjamiyat o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha amaliy taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.
Mazkur xalqaro konferensiya O‘zbekistonda barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish yo‘lida ilmiy-amaliy muloqot uchun muhim platforma bo‘lib xizmat qildi.

В УМЭД обсудили гармоничное сочетание экологических и экономических вопросов в достижении целей устойчивого развития
14 апреля 2026 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Гармоничное сочетание экологических и экономических вопросов в достижении целей устойчивого развития в Узбекистане».
Этот престижный форум был организован в сотрудничестве с Министерством иностранных дел Республики Узбекистан, Национальным комитетом по экологии и изменению климата Республики Узбекистан, Сингапурским институтом развития менеджмента в Ташкенте, университетом «Новый Узбекистан» и Университетом Центральной Азии.
На конференции депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Одилжон Тоирович Мамадалиев, ректор Сингапурского института развития менеджмента в Ташкенте Илхом Абдурашидович Маматкулов и представитель Национального комитета по экологии и изменению климата Бахром Ботир угли Холходжаев подчеркнули актуальность повестки устойчивого развития.
На пленарном заседании местные и зарубежные эксперты обсудили современные механизмы обеспечения баланса между экологической устойчивостью и экономическим ростом.
По итогам конференции были разработаны практические предложения и рекомендации по расширению инвестиционных механизмов для обеспечения экологической устойчивости, внедрению стандартов ESG, поддержке проектов в области возобновляемой энергии, а также укреплению сотрудничества между государством, бизнесом и академическим сообществом.
Данная международная конференция послужила важной платформой для научно-практического диалога на пути к достижению целей устойчивого развития в Узбекистане.