JIDU rektori Norvegiya elchisi bilan uchrashdi
Joriy yilning 15-aprel kuni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev Norvegiya Qirolligining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Xelen Sand Andresen bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Norvegiya o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarning bugungi holati va ularni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Suhbat chog‘ida parlamentlararo aloqalarni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish, qonun ijodkorligi sohasida tajriba almashish va tegishli qo‘mitalar o‘rtasida muloqotni yo‘lga qo‘yish yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, siyosiy muloqotni faollashtirish, savdo, iqtisodiyot, investitsiyalar, “yashil” iqtisodiyot, raqamli texnologiyalar, taʼlim va innovatsiyalar sohalarida hamkorlikni kengaytirish masalalariga eʼtibor qaratildi. Shu o‘rinda S.Safoyev Norvegiya universitetlari bilan ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish masalasiga alohida to‘xtalib, akademik almashinuv va qo‘shma tadqiqot loyihalarining muhimligini ta’kidladi.

Ректор УМЭД встретился с послом Норвегии
15 апреля текущего года первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Содик Сафоев провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Королевства Норвегии в Республике Узбекистан госпожой Хелен Санд Андресен.
На встрече обсуждены текущее состояние и перспективы дальнейшего развития двусторонних отношений между Узбекистаном и Норвегией.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями о выводе межпарламентских связей на качественно новый уровень, обмене опытом в сфере законотворчества и налаживании диалога между профильными комитетами.
Также внимание акцентировано вопросам активизации политического диалога, расширения сотрудничества в торгово-экономической и инвестиционной сферах, а также в области «зеленой» экономики, цифровых технологий, образования и инноваций. В данном контексте С.Сафоев отдельно остановился на развитии двусторонних отношений с университетами Норвегии, подчеркнув важность академического обмена и совместных исследовательских проектов.
На встрече стороны выразили готовность к последовательному продолжению взаимовыгодного сотрудничества.