“Bir talaba – bir daraxt” aksiyasi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 20-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida an’anaviy “Bir talaba – bir daraxt” aksiyasi tashkil etildi. Tadbirning asosiy maqsadi talabalarda ekologik madaniyatni yanada kuchaytirish, atrof-muhitni asrashga qaratilgan amaliy faoliyatini kengaytirish hamda universitet hududini ko‘kalamzorlashtirishdan iboratdir.
Tadbirni JIDU Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlari bo‘yicha birinchi prorektor O. Yusupdjanov ochib berdi. U o‘z nutqida quyidagilarni ta’kidladi:
- “‘Bir talaba – bir daraxt’ tashabbusining bosh maqsadi yoshlarimizda ekologik ongni yuksaltirish, ularning tabiatni asrash jarayonidagi amaliy ishtirokini kuchaytirishdan iborat. Har bir talabaning kamida bir tup daraxt ekishi nafaqat hududlarimizni ko‘kalamzorlashtirishga xizmat qiladi, balki yoshlarni tabiatga mas’uliyat bilan yondashishga undaydi. Universitetimizda bunday ezgu tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash va tizimli davom ettirish ustuvor vazifalarimizdan biridir.”
Tadbir mehmoni — O‘zbekiston Ekologik partiyasi raisining birinchi o‘rinbosari B. Xofizov ham o‘z fikrlarini bildirdi:
- “Ekologik barqarorlikni ta’minlash jamiyatning har bir a’zosidan ongli va mas’uliyatli munosabatni talab etadi. ‘Bir talaba – bir daraxt’ tashabbusi yoshlarimizning ekologik taraqqiyotdagi rolini oshirish, ularni amaliy jarayonga jalb etish borasida muhim qadamdir. Ekologik partiya sifatida biz bunday tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlaymiz va yoshlarning yurtimizni yanada yashil, sog‘lom va barqaror kelajak sari yetaklashdagi ishtirokini yuksak baholaymiz.”
Aksiya davomida universitet hududiga 10 tup akatsiya, 10 tup yasen va 10 tup badrianka ko‘chatlari ekildi.
Biz ishonamizki, bugun ekilgan nihollar kelajakda universitet hududining ko‘rki bo‘lib, yashil va sog‘lom muhit yaratishga xizmat qiladi.

The campaign “One student - one tree” was held at UWED
On November 20 of this year, the University of World Economy and Diplomacy held an environmental campaign "One Student – One Tree" as part of the nationwide project "Green Space". The event was aimed at improving the environmental culture of students, expanding their practical participation in environmental conservation and landscaping the university territory.
The event was opened by the First Vice-Rector for Youth Work and Spiritual and Educational Work of the UWED O. Yusupdzhanov, who noted:
“The main goal of the 'One Student, One Tree' initiative is to educate young people in environmental awareness and strengthen their practical role in protecting the environment. Planting at least one tree by each student contributes not only to the landscaping of our territories, but also to the formation of a responsible attitude to nature among young people. Support for such initiatives and their systematic continuation are among the priorities of our university”.
The guest of honor of the event was the First Deputy Chairman of the Ecological Party of Uzbekistan B. Khafizov, who emphasized:
“Ensuring environmental sustainability requires a conscious and responsible attitude from every member of society. The 'One Student, One Tree' initiative is an important step in strengthening the role of young people in environmental development and involving them in practical activities. As the Ecological Party, we support such good initiatives and highly appreciate the contribution of young people to creating a greener, healthier and more sustainable future for our country”.
During the campaign, 10 acacia seedlings, 10 ash seedlings and 10 badryanka seedlings were planted on the territory of the university.
We are confident that the trees planted today will turn into beautiful, sprawling trees in the future and will contribute to the creation of a green and environmentally friendly environment.