Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Hind tili kuni nishonlanib, notiqlik san’ati tanlovi o‘tkazildi
Joriy yilning 14-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida hind tilidagi notiqlik san’ati tanlovi va Milliy hind tili kuniga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi. Tadbir Sharq tillari kafedrasi tomonidan tashkil etildi.
Tadbirda Hindistonning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Smita Pant xonim, universitet prorektorlari, professor-o‘qituvchilari hamda talabalari qatnashdi.
Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev ishtirokchilar va mehmonlarga tabrik so‘zi bilan murojaat qildi.
Kecha dasturida aktyor va san’atkor Ulug‘bek Kapur musiqiy kompozitsiya ijro etdi. Shundan so‘ng asosiy notiqlik mahorati tanlovi bo‘lib o‘tib, unda 2- va 4-bosqichning 12 nafar talabasi ishtirok etdi. Ularning har biriga hind tilida nutq so‘zlash uchun 2 daqiqadan vaqt ajratildi.
Tadbirning eng yuqori nuqtasi notiqlik san’ati tanlovi yakunlarini sarhisob qilish bo‘ldi. Hindistonning O‘zbekistondagi elchisi JIDU talabalarining hind tilini bilish darajasi yuqoriligini hamda til va madaniy an’analarni asrab-avaylash muhimligini ta’kidlab, g‘oliblarga mukofotlarni shaxsan topshirdi.
Kecha so‘ngida rasmiy yopilish marosimi va ishtirokchilar hamda mehmonlar ishtirokida umumiy fotosessiya bo‘lib o‘tdi.

В Университете мировой экономики и дипломатии отметили День хинди и провели конкурс ораторского искусства
14 апреля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялось торжественное мероприятие, посвящённое конкурсу ораторского искусства на языке хинди и Национальному дню языка хинди. Организатором выступила кафедра Восточных языков.
В мероприятии приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Индии в Узбекистане Смита Пант, проректоры, преподаватели и студенты университета.
С приветственным словом к участникам и гостям обратился Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлис, ректор УМЭД Садык Сафоев.
В программе вечера выступили актёр и артист Улугбек Капур, исполнивший музыкальную композицию. Затем состоялся основной конкурс ораторского мастерства, в котором приняли участие 12 студентов 2-го и 4-го курсов. Каждому из них было отведено по 2 минуты для выступления на хинди.
Кульминацией мероприятия стало подведение итогов конкурса ораторского искусства. Посол Индии в Узбекистане лично вручил награды победителям, отметив высокий уровень владения хинди среди студентов УМЭД и важность сохранения языковых и культурных традиций.
В завершение вечера состоялась официальная церемония закрытия и общая фотосессия участников и гостей.