Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Hind tili kuni nishonlanib, notiqlik san’ati tanlovi o‘tkazildi
Joriy yilning 14-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida hind tilidagi notiqlik san’ati tanlovi va Milliy hind tili kuniga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi. Tadbir Sharq tillari kafedrasi tomonidan tashkil etildi.
Tadbirda Hindistonning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Smita Pant xonim, universitet prorektorlari, professor-o‘qituvchilari hamda talabalari qatnashdi.
Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev ishtirokchilar va mehmonlarga tabrik so‘zi bilan murojaat qildi.
Kecha dasturida aktyor va san’atkor Ulug‘bek Kapur musiqiy kompozitsiya ijro etdi. Shundan so‘ng asosiy notiqlik mahorati tanlovi bo‘lib o‘tib, unda 2- va 4-bosqichning 12 nafar talabasi ishtirok etdi. Ularning har biriga hind tilida nutq so‘zlash uchun 2 daqiqadan vaqt ajratildi.
Tadbirning eng yuqori nuqtasi notiqlik san’ati tanlovi yakunlarini sarhisob qilish bo‘ldi. Hindistonning O‘zbekistondagi elchisi JIDU talabalarining hind tilini bilish darajasi yuqoriligini hamda til va madaniy an’analarni asrab-avaylash muhimligini ta’kidlab, g‘oliblarga mukofotlarni shaxsan topshirdi.
Kecha so‘ngida rasmiy yopilish marosimi va ishtirokchilar hamda mehmonlar ishtirokida umumiy fotosessiya bo‘lib o‘tdi.

The University of World Economy and Diplomacy celebrated Hindi Day and held a public speaking competition
On April 14 of this year, a solemn event dedicated to the Hindi oratory competition and the National Hindi Language Day was held at the University of World Economy and Diplomacy. The organizer was the Department of Oriental Languages.
The event was attended by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of India to Uzbekistan Smita Pant, vice-rectors, teachers and students of the university.
The First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis, Rector of the UWED Sodyq Safoev addressed the participants and guests with a welcoming speech.
The program of the evening included actor and artist Ulugbek Kapur, who performed a musical composition. Then the main public speaking competition took place, in which 12 students of the 2nd and 4th courses took part. Each of them was given 2 minutes to perform in Hindi. The culmination of the event was the summing up of the results of the oratory competition.
The Ambassador of India to Uzbekistan personally presented the awards to the winners, noting the high level of Hindi proficiency among UWED students and the importance of preserving language and cultural traditions. At the end of the evening, the official closing ceremony and a general photo session of the participants and guests took place.