JIDU va O‘zbekiston Iqtisodiyot Assambleyasi o‘rtasida Hamkorlik Memorandumi imzolandi
Joriy yilning 26-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida JIDU hamda O‘zbekiston Iqtisodiyot Assambleyasi o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Hujjat universitet va Assambleya o‘rtasida uzoq muddatli, samarali hamda o‘zaro manfaatli aloqalarni rivojlantirish, ekspert va malakali mutaxassislarni jalb etgan holda yuqori malakali kadrlar tayyorlash bo‘yicha qo‘shma loyiha va tadbirlarni amalga oshirishga xizmat qiladi.
Memorandum doirasida tomonlar ta’lim dasturlarini takomillashtirish, ilmiy va amaliy tadqiqotlarni tashkil etish va hamkorlik qilishga kelishib oldilar. Shuningdek, JIDU o‘quv dasturlarini tadbirkorlik faoliyatidagi huquqiy muammolar asosida boyitish, ta’lim jarayonida real keyslar va amaliy materiallardan foydalanish ham nazarda tutilgan.
Hamkorlikning muhim yo‘nalishlaridan yana biri — qo‘shma ilmiy-amaliy konferensiyalar, seminarlar, treninglar, davra suhbatlari va binar darslarni tashkil etishdan iborat. Bundan tashqari, “Biznes-mehmon” loyihasi doirasida uchrashuvlar o‘tkazish, grantlar asosida qo‘shma loyihalarni ishlab chiqish va qisqa muddatli o‘quv kurslarini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan.
Diplomatlarning vazifasi bugungi kunda faqat Memorandum imzolash, shartnoma tuzish emas, shu bilan birga iqtisodiy jihatdan davlat, xalq rivojlanishi uchun ham xizmat qilishi kerakligini inobatga olib JIDU va O‘zbekiston Iqtisodiyot Assambleyasi o‘rtasida maqsadlar tutashgan tarzda uzoq yillik kelishuv memorandumi imzolandi.
O‘zbekiston Iqtisodiyot Assambleyasida ochilgan “Iqtisodiy Diplomatiya” departamenti bunda amaliyotga tayangan bilimlar berish va talabalarda amaliyot asosida ko‘nikmalar hosil bo‘lishida asosiy bo‘limligiga urg‘u qaratildi.
Memorandum JIDU talabalari uchun mahorat darslari va sayyor mashg‘ulotlarni tashkil etish, huquqiy masalalar yuzasidan yuridik klinika faoliyatini yo‘lga qo‘yish, huquqiy madaniyatni oshirishga qaratilgan media materiallar ishlab chiqish, shuningdek, bitiruvchilarni ishga joylashtirishga ko‘maklashish kabi yo‘nalishlarni ham qamrab oladi.
Mazkur hujjat tomonlar o‘rtasidagi hamkorlikni tizimli asosda rivojlantirish, ta’lim, ilm-fan va amaliyot integratsiyasini mustahkamlash, shuningdek, biznes huquqi, korporativ boshqaruv va raqobat sohalarida zamonaviy bilim va ko‘nikmalarga ega kadrlar tayyorlash uchun muhim asos bo‘lib xizmat qiladi.

Подписан Меморандум о сотрудничестве между УМЭД и Экономической Ассамблеей Узбекистана
26 марта текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии был подписан Меморандум о Сотрудничестве между УМЭД и Экономической Ассамблеей Узбекистана.
Документ служит развитию долгосрочных, эффективных и взаимовыгодных связей между университетом и Ассамблеей, а также реализации совместных проектов и мероприятий по подготовке высококвалифицированных кадров с привлечением экспертов и квалифицированных специалистов.
В рамках меморандума стороны договорились совершенствовать образовательные программы, организовывать научные и прикладные исследования и сотрудничать в этих областях. Также предусмотрено обогащение учебных программ УМЭД за счет изучения правовых проблем в предпринимательской деятельности, а также использование в образовательном процессе реальных кейсов и практических материалов.
Еще одним важным направлением сотрудничества является организация совместных научно-практических конференций, семинаров, тренингов, круглых столов и бинарных занятий. Кроме того, в рамках проекта «Бизнес-гость» планируется проведение встреч, разработка совместных проектов на грантовой основе и запуск краткосрочных учебных курсов.
Учитывая, что задача дипломатов сегодня заключается не только в подписании меморандумов и заключении договоров, но и в служении экономическому развитию государства и народа, между УМЭД и Экономической Ассамблеей Узбекистана был подписан меморандум о долгосрочном сотрудничестве, основанный на общности целей.
Было подчеркнуто, что Департамент «Экономической дипломатии», созданный при Экономической Ассамблее Узбекистана, станет ключевым подразделением в предоставлении практико-ориентированных знаний и формировании у студентов практических навыков.
Меморандум также охватывает такие направления, как организация мастер-классов и выездных занятий для студентов УМЭД, запуск деятельности юридической клиники по правовым вопросам, разработка медиаматериалов, направленных на повышение правовой культуры, а также содействие в трудоустройстве выпускников.
Данный документ послужит важной основой для системного развития сотрудничества между сторонами, укрепления интеграции образования, науки и практики, а также подготовки кадров, обладающих современными знаниями и навыками в области предпринимательского права, корпоративного управления и конкуренции.