JIDU va O‘zbekiston Iqtisodiyot Assambleyasi o‘rtasida Hamkorlik Memorandumi imzolandi
Joriy yilning 26-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida JIDU hamda O‘zbekiston Iqtisodiyot Assambleyasi o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Hujjat universitet va Assambleya o‘rtasida uzoq muddatli, samarali hamda o‘zaro manfaatli aloqalarni rivojlantirish, ekspert va malakali mutaxassislarni jalb etgan holda yuqori malakali kadrlar tayyorlash bo‘yicha qo‘shma loyiha va tadbirlarni amalga oshirishga xizmat qiladi.
Memorandum doirasida tomonlar ta’lim dasturlarini takomillashtirish, ilmiy va amaliy tadqiqotlarni tashkil etish va hamkorlik qilishga kelishib oldilar. Shuningdek, JIDU o‘quv dasturlarini tadbirkorlik faoliyatidagi huquqiy muammolar asosida boyitish, ta’lim jarayonida real keyslar va amaliy materiallardan foydalanish ham nazarda tutilgan.
Hamkorlikning muhim yo‘nalishlaridan yana biri — qo‘shma ilmiy-amaliy konferensiyalar, seminarlar, treninglar, davra suhbatlari va binar darslarni tashkil etishdan iborat. Bundan tashqari, “Biznes-mehmon” loyihasi doirasida uchrashuvlar o‘tkazish, grantlar asosida qo‘shma loyihalarni ishlab chiqish va qisqa muddatli o‘quv kurslarini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan.
Diplomatlarning vazifasi bugungi kunda faqat Memorandum imzolash, shartnoma tuzish emas, shu bilan birga iqtisodiy jihatdan davlat, xalq rivojlanishi uchun ham xizmat qilishi kerakligini inobatga olib JIDU va O‘zbekiston Iqtisodiyot Assambleyasi o‘rtasida maqsadlar tutashgan tarzda uzoq yillik kelishuv memorandumi imzolandi.
O‘zbekiston Iqtisodiyot Assambleyasida ochilgan “Iqtisodiy Diplomatiya” departamenti bunda amaliyotga tayangan bilimlar berish va talabalarda amaliyot asosida ko‘nikmalar hosil bo‘lishida asosiy bo‘limligiga urg‘u qaratildi.
Memorandum JIDU talabalari uchun mahorat darslari va sayyor mashg‘ulotlarni tashkil etish, huquqiy masalalar yuzasidan yuridik klinika faoliyatini yo‘lga qo‘yish, huquqiy madaniyatni oshirishga qaratilgan media materiallar ishlab chiqish, shuningdek, bitiruvchilarni ishga joylashtirishga ko‘maklashish kabi yo‘nalishlarni ham qamrab oladi.
Mazkur hujjat tomonlar o‘rtasidagi hamkorlikni tizimli asosda rivojlantirish, ta’lim, ilm-fan va amaliyot integratsiyasini mustahkamlash, shuningdek, biznes huquqi, korporativ boshqaruv va raqobat sohalarida zamonaviy bilim va ko‘nikmalarga ega kadrlar tayyorlash uchun muhim asos bo‘lib xizmat qiladi.

A Memorandum of Cooperation was signed between UWED and the Economic Assembly of Uzbekistan
On March 26 of this year, a Memorandum of Cooperation between UWED and the Economic Assembly of Uzbekistan was signed at the University of World Economy and Diplomacy.
The document serves to develop long-term, effective and mutually beneficial relations between the university and the Assembly, as well as the implementation of joint projects and activities for the training of highly qualified personnel with the involvement of experts and qualified specialists.
As part of the memorandum, the parties agreed to improve educational programs, organize scientific and applied research and cooperate in these areas. It is also envisaged to enrich the UWED training programs by studying legal problems in business activities, as well as the use of real cases and practical materials in the educational process.
Considering that the task of diplomats today is not only to sign memorandums and conclude agreements, but also to serve the economic development of the state and people, a memorandum of long-term cooperation based on common goals was signed between UWED and the Economic Assembly of Uzbekistan.
It was emphasized that the Department of Economic Diplomacy, created under the Economic Assembly of Uzbekistan, will become a key unit in providing practice-oriented knowledge and developing practical skills in students.
The memorandum also covers such areas as the organization of master classes and on-site training for UWED students, the launch of a legal clinic on legal issues, the development of media materials aimed at improving legal culture, as well as assistance in the employment of graduates.
This document will serve as an important basis for the systematic development of cooperation between the parties, strengthening the integration of education, science and practice, as well as training personnel with modern knowledge and skills in the field of business law, corporate governance and competition.