2025-yil 6–7-iyul kunlari Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi Braziliyaning Rio-de-Janeyro shahrida BRIKSning 17-sammitida ishtirok etdi.
Ushbu nufuzli forumda 38 ta davlat va xalqaro tashkilotlarning delegatsiyalari qatnashdi.
Sammit doirasida savdo-iqtisodiy hamkorlikni chuqurlashtirish, iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish va uni moliyalashtirish, tinchlik hamda xavfsizlikni taʼminlashda hamkorlikni mustahkamlash, sunʼiy intellektni rivojlantirish va sog‘liqni saqlash tizimini integratsiya qilish kabi masalalar muhokama qilindi.
O‘z navbatida, O‘zbekiston delegatsiyasi anjuman ishtirokchilariga mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlar, jumladan iqtisodiyotni modernizatsiya qilish, taʼlim va sog‘liqni saqlash tizimini takomillashtirish, kambag‘allikni qisqartirish, raqamli transformatsiya va “yashil” iqtisodiyotni rivojlantirish to‘g‘risida atroflicha maʼlumot berdi.

On July 6-7, 2025, the delegation of Uzbekistan headed by the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis, Rector of the University of World Economy and Diplomacy Sodyq Safoev took part in the 17th BRICS Summit held in Brazil, in the city of Rio de Janeiro.
Delegations from 38 states and international organizations participated in this prestigious forum.
Within the framework of the summit, issues such as deepening trade and economic cooperation, combating climate change and its financing, strengthening cooperation in ensuring peace and security, the development of artificial intelligence and the integration of the healthcare system were discussed.
In turn, the delegation of Uzbekistan informed the summit participants about the large-scale reforms being carried out in our country - modernization of the economy, improvement of the education and healthcare systems, poverty reduction, digital transformation and development of a green economy.
Following the summit, a declaration was adopted, according to which Uzbekistan became a partner of the BRICS organization.