2025-yil 6–7-iyul kunlari Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi Braziliyaning Rio-de-Janeyro shahrida BRIKSning 17-sammitida ishtirok etdi.
Ushbu nufuzli forumda 38 ta davlat va xalqaro tashkilotlarning delegatsiyalari qatnashdi.
Sammit doirasida savdo-iqtisodiy hamkorlikni chuqurlashtirish, iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish va uni moliyalashtirish, tinchlik hamda xavfsizlikni taʼminlashda hamkorlikni mustahkamlash, sunʼiy intellektni rivojlantirish va sog‘liqni saqlash tizimini integratsiya qilish kabi masalalar muhokama qilindi.
O‘z navbatida, O‘zbekiston delegatsiyasi anjuman ishtirokchilariga mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlar, jumladan iqtisodiyotni modernizatsiya qilish, taʼlim va sog‘liqni saqlash tizimini takomillashtirish, kambag‘allikni qisqartirish, raqamli transformatsiya va “yashil” iqtisodiyotni rivojlantirish to‘g‘risida atroflicha maʼlumot berdi.

Ректор УМЭД принял участие в саммите БРИКС
6-7 июля 2025 года делегация Узбекистана во главе с первым заместителем Председателя Сената Олий Мажлиса, ректором Университета мировой экономики и дипломатии Содиком Сафоевым приняла участие в 17-саммите БРИКС, состоявшемся в Бразилии, в городе Рио-де-Жанейро.
В данном престижном форуме участвовали делегации 38 государств и международных организаций.
В рамках саммита обсуждались такие вопросы, как углубление торгово-экономического сотрудничества, борьба с изменением климата и его финансирование, укрепление сотрудничества при обеспечении мира и безопасности, развитие искусственного интеллекта и интеграция системы здравоохранения.
В свою очередь, делегация Узбекистана проинформировала участников саммита о проводимых в нашей стране широкомасштабных реформах – модернизации экономики, совершенствовании системы образования и здравоохранения, сокращении бедности, цифровой трансформации и развитии «зеленой» экономики.