JIDUda nizolarni muqobil hal etish bo‘yicha mutaxassis tomonidan mahorat darsi o‘tkazildi
Joriy yilning 19-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida magistratura “Xalqaro arbitraj va nizolarni hal etish” mutaxassisligi talabalari uchun Toshkent mediatsiya markazi direktori va amaliyotchi mediator Diyorbek Kimsanov tomonidan “O‘zbekiston Respublikasida nizolarni muqobil hal etishning dolzarb amaliy jihatlari” deb nomlangan mahorat darsi bo‘lib o‘tdi. Tadbir Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq kafedrasi mudiri Sherzodbek Masadikov va o‘qituvchi Alisher Bobonazarov tomonidan talabalarning nazariy bilimlarini amaliy tajriba bilan boyitish va ushbu sohadagi dolzarb tendentsiyalarni tahlil qilish maqsadida tashkil etildi.
Darsda milliy va xalqaro miqyosda mavjud muqobil nizolarni hal qilish usullari tahlil qilindi. Bundan tashqari, mediatsiyaning amaliy qo'llanilishi, uning turli sohalarda qo'llanilishi va mediativ kelishuvlarni ijro etish bilan bog'liq dolzarb muammolarni yoritish uchun misollar keltirildi. Samaradorlikni oshirish va sud tizimiga yukni kamaytirish masalalari ham muhokama qilindi.
Tadbir yakunida BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlarining “Qonun ustuvorligini ta’minlash va adolatga erishishni kengaytirish”ga bag‘ishlangan 16.3-bandida mediatsiya va nizolarni hal qilishning boshqa muqobil shakllari sohasida keng ko‘lamli huquqiy islohotlarni amalga oshirish bilan bog‘liq tamoyillar, shuningdek, ushbu maqsadni kuchli demokratik institutlarni shakllantirishdagi ahamiyati ta’kidlandi.

A Masterclass Conducted by an Expert on Alternative Dispute Resolution
On 19 March 2026 the University of World Economy and Diplomacy hosted a master's class for students in the master’s program “International Arbitration and Dispute Resolution” led by Diyorbek Kimsanov, Director of the Tashkent Mediation Center and practicing mediator on the topic of “Current Practical Aspects of Alternative Dispute Resolution in the Republic of Uzbekistan”. The event was organized by Sherzodbek Masadikov, head of the Department of Civil Law and International Private Law Disciplines and the lecturer Alisher Bobonazarov with the aim of enriching students' theoretical knowledge with practical experience and analyzing current trends in this field.
The class discussed existing alternative dispute resolution methods at the national and international levels. Furthermore, real-life examples were used to highlight current issues related to the practical application of mediation, its use in various sectors, and the enforcement of mediation agreements. Improved efficiency and reduced burden on the judicial system were also discussed.
At the end of the event, it was noted that UN Sustainable Development Goal 16.3 “aims to promote the rule of law at national and international levels and ensure equal access to justice for all” includes principles related to the implementation of large-scale legal reforms in the area of mediation and other forms of alternative dispute resolution, as well as the importance of this goal for building strong democratic institutions.