Joriy yilning 19-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida huquqshunoslikning eng dolzarb yo‘nalishlaridan biri – “Xalqaro xususiy huquqda intellectual mulk obyektlarini tartibga solish masalalari” mavzusiga bag‘ishlangan mahorat darsi bo‘lib o‘tdi. Mazkur tadbir talabalarning nazariy bilimlarini real huquqiy keyslar bilan boyitish, sohadagi zamonaviy tendensiyalarni tahlil qilish maqsadida “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasi o‘qituvchisi Alisher Bobonazarov va Amerikaning Illinois Urbana-Shempeyn universiteti bitiruvchisi, Akademik sifatni ta’minlash va standartlashtirish ofisi bosh mutaxassisi Humoyunmirzo Eshboyev tomonidan olib borildi .
Tadbirda o‘qituvchilar bilan bir qatorda, “Xalqaro huquq” fakultetining 3-kurs talabalari faol qatnashib, sohadagi nozik huquqiy jihatlar yuzasidan o‘zaro fikr almashdilar.Mashg‘ulot davomida Xalqaro xususiy huquq doirasida Intellektual mulk obyektlarini tartibga solishda qo‘llaniladigan taribga solish mexanizmlari, va umumiy xalqaro xususiy huquq doktrinalari haqida so‘z yuritildi.
Shuningdek, chegaralararo munosabatlarda intellektual mulkni tartibga solishda muhim ahamiyat kasb etadigan sud amaliyoti va tegishli e’tiborga sazovor keyslar misollari asosida tahlil etildi.
Tadbir yakunida BRMning 16.3-bandi – “Qonun ustuvorligini ta’minlash va odil sudlov imkoniyatlarini kengaytirish” tamoyillari xalqaro xususiy huquqda turli sohalarni, jumladan intellektual mulk obyektlarni ham tartibga solishni uyg‘unlashtirishda qanchalik uzviy bog‘liqligi xususida xulosalar qilindi. Bu kabi mahorat darslari bo‘lajak mutaxassislarda huquqiy ongni yuksaltirishga hamda nazariya va amaliyotning mustahkam integratsiyasini ta’minlashga xizmat qilishi shubhasizdir.

On March 19 of this year, a masterclass was held at the University of World Economy and Diplomacy on one of the most relevant areas of jurisprudence – the topic “Issues of Regulating Intellectual Property Objects in International Private Law.” This event was conducted by Alisher Bobonazarov, lecturer at the Department of Civil Law and Private International Law, and Humoyunmirzo Eshboyev, a graduate of the University of Illinois Urbana‑Champaign and chief specialist at the Office of Academic Quality Assurance and Standardization, with the aim of enriching students' theoretical knowledge with real legal cases and analyzing contemporary trends in the field.
The event saw active participation from third‑year students of the Faculty of International Law alongside faculty members, who exchanged views on the nuanced legal aspects of the field. During the session, discussions focused on the regulatory mechanisms applied in the governance of intellectual property objects within the framework of international private law, as well as general doctrines of international private law.
Additionally, court practice and noteworthy cases that are of significant importance in regulating intellectual property in cross‑border relations were analyzed using specific examples.
At the conclusion of the event, conclusions were drawn regarding how the principles of paragraph 16.3 of the Sustainable Development Goals – “Ensuring the rule of law and expanding access to justice” – are inherently linked to harmonizing the regulation of various fields, including intellectual property objects, in international private law. There is no doubt that such masterclasses serve to raise legal awareness among future specialists and to ensure a strong integration of theory and practice.