Joriy yilning 19-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida huquqshunoslikning eng dolzarb yo‘nalishlaridan biri – “Xalqaro xususiy huquqda intellectual mulk obyektlarini tartibga solish masalalari” mavzusiga bag‘ishlangan mahorat darsi bo‘lib o‘tdi. Mazkur tadbir talabalarning nazariy bilimlarini real huquqiy keyslar bilan boyitish, sohadagi zamonaviy tendensiyalarni tahlil qilish maqsadida “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasi o‘qituvchisi Alisher Bobonazarov va Amerikaning Illinois Urbana-Shempeyn universiteti bitiruvchisi, Akademik sifatni ta’minlash va standartlashtirish ofisi bosh mutaxassisi Humoyunmirzo Eshboyev tomonidan olib borildi .
Tadbirda o‘qituvchilar bilan bir qatorda, “Xalqaro huquq” fakultetining 3-kurs talabalari faol qatnashib, sohadagi nozik huquqiy jihatlar yuzasidan o‘zaro fikr almashdilar.Mashg‘ulot davomida Xalqaro xususiy huquq doirasida Intellektual mulk obyektlarini tartibga solishda qo‘llaniladigan taribga solish mexanizmlari, va umumiy xalqaro xususiy huquq doktrinalari haqida so‘z yuritildi.
Shuningdek, chegaralararo munosabatlarda intellektual mulkni tartibga solishda muhim ahamiyat kasb etadigan sud amaliyoti va tegishli e’tiborga sazovor keyslar misollari asosida tahlil etildi.
Tadbir yakunida BRMning 16.3-bandi – “Qonun ustuvorligini ta’minlash va odil sudlov imkoniyatlarini kengaytirish” tamoyillari xalqaro xususiy huquqda turli sohalarni, jumladan intellektual mulk obyektlarni ham tartibga solishni uyg‘unlashtirishda qanchalik uzviy bog‘liqligi xususida xulosalar qilindi. Bu kabi mahorat darslari bo‘lajak mutaxassislarda huquqiy ongni yuksaltirishga hamda nazariya va amaliyotning mustahkam integratsiyasini ta’minlashga xizmat qilishi shubhasizdir.

Обсуждены международные частноправовые вопросы регулирования интеллектуальной собственности
19 марта текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся мастер-класс, посвящённый одному из наиболее актуальных направлений юриспруденции — теме “Вопросы регулирования объектов интеллектуальной собственности в международном частном праве”. Данное мероприятие было проведено Алишером Бобоназаровым, преподавателем кафедры “Гражданское право и международные частно-правовые дисциплины”, и Хумоюнмирзо Эшбоевым, выпускником Иллинойсского университета в Урбане-Шампейне (США) и главным специалистом Управления по обеспечению академического качества и стандартизации, с целью обогащения теоретических знаний студентов реальными юридическими кейсами и анализа современных тенденций в этой области.
В мероприятии наряду с преподавателями активно участвовали студенты третьего курса факультета “Международное право”, которые обменялись мнениями по тонким правовым аспектам данной сферы. В ходе занятия обсуждались регуляторные механизмы, применяемые в сфере регулирования объектов интеллектуальной собственности в рамках международного частного права, а также общие доктрины международного частного права.
Кроме того, на конкретных примерах были проанализированы судебная практика и примечательные кейсы, имеющие важное значение для регулирования интеллектуальной собственности в трансграничных отношениях.
По завершении мероприятия были сделаны выводы о том, насколько принципы пункта 16.3 Целей устойчивого развития ООН — “Обеспечение верховенства закона и расширение доступа к правосудию” — органично связаны с гармонизацией регулирования различных сфер, включая объекты интеллектуальной собственности, в международном частном праве. Несомненно, подобные мастер-классы служат повышению правосознания будущих специалистов и обеспечивают прочную интеграцию теории и практики.