JIDUda “SHHT: O‘zbekiston yoshlari ovozi” shiori ostida SHHT Yoshlar sammiti bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 14-mart kuni Shanxay hamkorlik tashkiloti (SHHT) ta’sis etilganligining 25-yilligi munosabati bilan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “SHHT: O‘zbekiston yoshlari ovozi” shiori ostida SHHT Yoshlar sammiti bo‘lib o‘tdi. Mazkur tadbir mamlakatimizning turli hududlaridan 100 dan ortiq faol va tashabbuskor yosh delegatlarni birlashtirdi. Ishtirokchilar 580 dan ziyod arizalar orasida o‘tkazilgan tanlov natijalariga ko‘ra saralab olindi. Bu esa o‘z navbatida yoshlarning xalqaro hamkorlik, diplomatiya va barqaror rivojlanish masalalariga bo‘lgan yuqori qiziqishini yaqqol namoyon etadi.
Sammit O‘zbekistondagi SHHT Xalq diplomatiyasi markazi, JIDU hamda Diplomatic Synergy Club hamkorligida tashkil etildi. Loyihaning asosiy maqsadi — yoshlar diplomatiyasini qo‘llab-quvvatlash, xalqaro muloqot madaniyatini rivojlantirish va SHHTning asosiy qadriyatlari — o‘zaro hurmat, ishonch va ko‘p tomonlama hamkorlik g‘oyalarini yoshlar orasida targ‘ib qilishdir.
Model ishtirokchilarini umumta’lim maktablari, akademik litsey va oliy o‘quv yurtlari talabalari tashkil etdi, ular SHHT yig‘ilishlari formati asosida o‘z g‘oya va tashabbuslarini ilgari surdilar.
Loyihadan ko‘zlangan maqsad — SHHTga a’zo davlatlar rahbarlari kengashini modellashtirish orqali yoshlarning Tashkilot faoliyatiga qiziqishini rag‘batlantirishdir. Bunday format yoshlarning tahliliy fikrlashini rivojlantirishga hamda global va mintaqaviy masalalarga har tomonlama yondashuvni shakllantirishga, Tashkilot maqsad va vazifalarini chuqurroq tushunishga yordam beradi.
Tadbir dasturi ikki sessiyani o‘z ichiga oldi, ularning har biri SHHTga a’zo davlatlar oldida turgan muhim masalalarga bag‘ishlandi.
Xususan, birinchi sessiya doirasida delegatlar mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlik masalalarini muhokama qilishdi. Unda SHHT makonida tinchlikni ta’minlash, mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash, Afg‘oniston masalasining dolzarb jihatlari hamda xavfsizlik sohasida davlatlar o‘rtasidagi hamkorlik mexanizmlari haqida fikr almashildi.
Ikkinchi sessiyada esa ishtirokchilar iqtisodiy bog‘liqlik va savdo hamkorligi, shuningdek gumanitar va madaniy aloqalarni rivojlantirish masalalariga e’tibor qaratdilar. Delegatlar transport va tranzit yo‘laklarini rivojlantirish, iqtisodiy hamkorlik imkoniyatlarini kengaytirish, ta’lim va fan sohasidagi aloqalarni mustahkamlash hamda yoshlar siyosatini rivojlantirishning ahamiyatini alohida ta’kidladilar.
Muhokamalar davomida ishtirokchilar SHHT makonidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish, o‘zaro ishonchni mustahkamlash va yoshlar tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan taklif va g‘oyalarni ilgari surdilar.
O‘zbekistonda SHHT Xalq diplomatiyasi markazi direktori Qobiljon Sobirov mazkur loyihaga qiziqish yildan yilga ortib borayotganini qayd etdi. “Yoshlar — bu bizning kelajagimiz, shuningdek, bugungi zamonaviy dunyodagi eng faol va kreativ kuch hisoblanadi. Bunday modellar orqali yoshlar nafaqat xalqaro munosabatlarning mohiyatini tushunishadi, balki do‘stlik, hamjihatlik va o‘zaro hurmat kabi SHHT qadriyatlarini hayotga tadbiq etishni ham o‘rganadilar. Bugungi tadbir — yoshlarimizning qanchalik faol, fikri yetuk va dunyoqarashi keng ekanini yaqqol namoyon qildi. Ular bilan faxrlanamiz!”,- ta’kidladi Markaz rahbari.
Ta’kidlash joizki, bugun O‘zbekiston yoshlarining ovozi xalqaro maydonda tobora ishonchli va balandroq yangramoqda. Yoshlarni bu kabi tashabbuslardagi ishtiroki ularning nafaqat zamonaviy muammolarni chuqur anglashiga, balki xalq diplomatiyasini rivojlantirishga, yaxshi qo‘shnichilik g‘oyalarini ilgari surishga o‘z hissasini qo‘shmoqda.

В УМЭД прошёл Саммит молодёжи ШОС под девизом «ШОС: Голос молодёжи Узбекистана»
14 марта текущего года, в честь 25-летия со дня основания Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся Саммит молодёжи ШОС под девизом «ШОС: Голос молодёжи Узбекистана». Данное мероприятие объединило более 100 активных и инициативных молодых делегатов из различных регионов страны. Участники были отобраны по итогам конкурсного отбора среди более чем 580 заявок. Это, в свою очередь, свидетельствует о высоком интересе молодежи к вопросам международного сотрудничества, дипломатии и устойчивого развития.
Саммит был организован Центром народной дипломатии ШОС в Узбекистане совместно с УМЭД и молодежным клубом Diplomatic Synergy. Инициатива направлена на поддержку молодежной дипломатии, развитие культуры международного диалога и продвижение среди молодежи ключевых ценностей ШОС — взаимного уважения, доверия и многостороннего сотрудничества.
Целью проекта является стимулирование интереса молодежи к деятельности Шанхайской организации сотрудничества посредством моделирования встреч на высшем уровне. Такой формат способствует более глубокому пониманию работы ШОС, развитию у молодых людей аналитического мышления и формированию всестороннего взгляда на актуальные глобальные и региональные вопросы. Проект также направлен на расширение знаний в сфере международных отношений, укрепление культуры дипломатического диалога и развитие у молодежи ценностей взаимопонимания, сотрудничества и уважения в духе принципов ШОС.
Участниками Модели стали учащиеся общеобразовательных школ, академических лицеев, а также студенты ВУЗов, которые воссоздали формат заседаний глав государств ШОС и представили свои идеи и инициативы по ключевым вопросам повестки Организации.
Программа мероприятия включала две содержательные тематические сессии, каждая из которых была посвящена актуальным вопросам.
В частности, в ходе первой сессии делегаты обсудили вопросы региональной безопасности и стабильности. В рамках обсуждений были рассмотрены темы обеспечения мира на пространстве ШОС, укрепления регионального сотрудничества, актуальные аспекты афганского вопроса, а также механизмы взаимодействия государств в сфере безопасности.
Во второй сессии участники уделили особое внимание вопросам экономической взаимосвязанности и торгового сотрудничества, а также развитию гуманитарных и культурных связей. Делегаты подчеркнули важность развития транспортных и транзитных коридоров, расширения экономического взаимодействия, укрепления сотрудничества в сфере образования и науки, а также продвижения молодежной политики.
В ходе обсуждений участники также выдвинули ряд предложений и инициатив, направленных на дальнейшее углубление сотрудничества на пространстве ШОС, укрепление взаимного доверия между государствами и поддержку молодежных инициатив.
Директор Центра народной дипломатии ШОС в Узбекистане Кабулжон Сабиров отметил, что интерес к данному проекту с каждым годом растёт. «Молодёжь — это наше будущее, а также самая активная и креативная сила современного мира. Благодаря таким моделям молодые люди не только глубже понимают суть международных отношений, но и учатся применять в жизни такие ценности ШОС, как дружба, солидарность и взаимное уважение. Сегодняшнее мероприятие наглядно показало, насколько наши молодые участники активны, зрелы в своих взглядах и обладают широким кругозором. Мы гордимся ими!», — подчеркнул руководитель Центра.
Саммит молодёжи ШОС в УМЭД стал наглядной демонстрацией того, как активное участие молодёжи способствует укреплению конструктивного диалога между странами, поиску инновационных решений и формированию общего видения будущего в духе солидарности, сотрудничества и мира.